Artykuł ekspercki

Marzena Strzelczak o nierówności płci dla Kompendium Zrównoważonego Rozwoju

24 sierpnia 2023

Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu napisała artykuł ekspercki dla Kompendium Zrównoważonego Rozwoju, którego premiera odbyła się na przełomie sierpnia i września 2023 w e-prenumeracie Dziennika Gazety Prawnej. Marzena Strzelczak zarysowuje obecny stan równouprawnienia na poziomie kraju w odniesieniu do standardów europejskich oraz dzieli się środkami zaradczymi.

— Wykonując te same obowiązki na tych samych stanowiskach, kobiety muszą zarabiać tyle samo, co mężczyźni. Skorzystają na tym i biznes, i cała gospodarka. Ale na to, jak kobiety funkcjonują na rynku pracy, mają wpływ także: zasady systemu alimentacyjnego, opieki zdrowotnej czy regulacje dotyczące opieki nad dziećmi i dorosłymi osobami zależnymi. I choć to nie pracodawcy tworzą prawo, to świadomość tych zależności i ograniczeń może być punktem wyjścia do działań na rzecz ich zmiany — mówi Marzena Strzelczak.

Autorzy

Marzena Strzelczak

Marzena Strzelczak

Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, na stanowisku Dyrektorki Generalnej od października 2014 roku. Od końca 2015 roku odpowiada także za koordynację polskiej Karty Różnorodności i współpracę z Platformą Diversity Charters przy Komisji Europejskiej.

Ekspertka w zakresie komunikacji i CSR, coach ICC. Doświadczenie zawodowe zdobywała w dużych grupach kapitałowych, w branży finansowo-ubezpieczeniowej oraz w sektorze energetycznym m.in. jako menedżerka/dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej, pełnomocniczka Zarządu ds. Strategii Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialnego Biznesu, szefowa zespołu dialogu ze społecznościami lokalnymi, członkini zarządu korporacyjnej fundacji.

Na co dzień koordynuje program Karta Różnorodności i zarządza Zespołem FOB, uczestnicząc w kształtowaniu wszystkich projektów i programów Forum w wyjątkowym gronie kreatywnych indywidualistów, doskonałych również w pracy zespołowej.

Absolwentka polonistyki UW, studiów podyplomowych dotyczących PR, marketingu i CSR w Polsce i za granicą m.in. na Uniwersytecie w Genewie i na Uniwersytecie w Cambridge.

Prywatnie, nie wyobraża sobie życia bez przyjaciół i czytania.