Artykuł ekspercki

Konferencja „100 lat praw wyborczych kobiet. Praca, rodzina, rozwój – perspektywa równych szans”

20 listopada 2018

19 listopada, w Warszawie, kilkaset uczestników i uczestniczek wraz ekspertami i ekspertkami z różnorodnych dziedzin nauki, biznesu i środowiska pozarządowego dyskutowało – w panelach i w kuluarach – o równości płci w Polsce – kiedyś, dzisiaj i w przyszłości. Spotkanie było w całości rejestrowane i jest dostępne do obejrzenia online.

Konferencja zorganizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w ramach działań Karty Różnorodności i Kongres Różnorodności, była formą uczczenia wyjątkowej rocznicy – 100-lecia wywalczenia przez Polki praw wyborczych. W spotkaniu wzięło udział kilkaset osób – osobiście i śledząc relację online (prawie 3000 odsłon filmu). Goście wysłuchali dyskusji poświęconych różnym obszarom życia i aktywności kobiet i mężczyzn oraz poznali inspirujące praktyki z zakresu zarządzania różnorodnością. Wybrali także organizację, która otrzymała grant na swoją działalność statutową związaną ze wspieraniem aktywności kobiet.

Część 1.

Otwarcie konferencji, wystąpienie prof. Ewy Łętowskiej, dr Sylwii Spurek, panel dyskusyjny „Miejsce kobiet na rynku pracy”, panel „Aktywność społeczna kobiet”, a także powitanie nowych partnerów FOB (Aflofarm Farmacja Polska, AkzoNobel, AmRest Holdings SE, ArcelorMittal, Grupa CCC i Leroy Merlin) i nowych sygnatariuszy Karty Różnorodności (AmRest sp. z o.o. i AmRest Coffee sp. z o.o., Santander Consumer Bank oraz Biuro tłumaczeń Kontekst).

Część 2.

Praktycy o Różnorodności. O swoich praktykach opowiedzieli przedstawiciele portalu  Newsmavens.com, Fundacji Miejsce Kobiet, Fundacji Ocalenie, Pirs Creative Lab oraz agencjiLeżę i Pracuję.

Część 3.

Panel dyskusyjny „Praca i życie poza pracą” i „Herstoria – kobiety i historia” i zamknięcie spotkania

Konferencja „100 lat praw wyborczych kobiet. PRACA, RODZINA, ROZWÓJ – perspektywa równych szans”, była transmitowana na żywo na stronie Forum Odpowiedzialnego Biznesu na Facebooku. Przez jeden dzień miała ona około 3 000 wyświetleń.

Partnerzy i patroni:

Organizatorzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, w ramach programu Karta Różnorodności oraz Kongres Różnorodności

Partner tytularny konferencji: Henkel Polska

Partnerzy konferencji: Siemens Polska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Opiekun Karty Różnorodności: Orange Polska

Patroni honorowi: Rzecznik Praw Obywatelskich, Prezydent Miasta Częstochowy, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Poznania, Robert Biedroń – Prezydent Miasta Słupska, Prezydent m. st. Warszawy, Prezydent Wrocławia

Patroni: Konfederacja Lewiatan, Stowarzyszenie Kongres Kobiet

Partner medialny: Tygodnik Powszechny

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Benefit, Sukces Pisany Szminką, ngo.pl, PRoto.pl, BETTER, Personel Plus, Business Insider

Autorzy