Artykuł ekspercki

Ekoscenariusz dla świata

25 stycznia 2020
Artykuł pochodzi z magazynu FIRMER 1/2020

Na łamach magazynu FIRMER ukazał się artykuł Marty Borowskiej, menedżerki projektów Forum Odpowiedzialnego Biznesu, poświęcony wyzwaniom stojącym przed firmami i społeczeństwem w kontekście kryzysu klimatycznego oraz transformacji gospodarki w kierunku obiegu zamkniętego. 

– W obliczu nadciągającej katastrofy klimatycznej to właśnie na biznesie spoczywa aktywne przeciwdziałanie dalszym negatywnym zmianom. Firmy, bez względu na swoją wielkość, mogą podejmować szereg działań, które nie tylko wesprą walkę ze zbliżającą się katastrofą, ale też przy okazji wpłyną na budowanie przedsiębiorstw społecznie odpowiedzialnych i dobrze prosperujących – pisze Marta Borowska, menedżerka projektów Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

W swoim tekście ekspertka Forum Odpowiedzialnego Biznesu wskazuje także koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego jako sposób na zmianę obowiązującego paradygmatu produkcji. O wdrażaniu GOZ przez biznes w Polsce piszemy więcej w czwartej części serii „15 polskich przykładów społecznej odpowiedzialności biznesu” >>

Czytaj cały artykuł Marty Borowskiej w najnowszym numerze magazynu FIRMER tutaj >>

Autorzy

Marta Borowska

Marta Borowska

W latach 2015-2020 w Forum Odpowiedzialnego Biznesu zajmowała się realizacją projektów, organizacją wydarzeń i współpracą międzynarodową. Koordynowała przygotowanie raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”.

Odpowiadała za działania związane z trzecia edycją nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes” (2019). Reprezentowała Stowarzyszenie w pracach grupy roboczej ds. innowacji dla zrównoważonego rozwoju i CSR przy Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Organizowała m.in. Dzień Różnorodności, ogłoszenia raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” w Warszawie i regionach, UN Day w Warszawie, spotkanie organizacji partnerskich CSR Europe.

Realizowała w Polsce międzynarodowy projekt EU Talent kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw a koordynowany przez CSR Europe. Pracuje przy międzynarodowych projektach m.in. z CSR Europe i SustainAbility. Odpowiadała za realizację obchodów jubileuszu 15 lat partnerstwa na rzecz CSR w Polsce, odbywających się pod hasłem „Biznes, który zmienia świat. Ludzie, którzy zmieniają biznes”.

Ukończyła iberystykę w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Doświadczenie zawodowe zdobywała przy organizowaniu konferencji inwestycyjnych. Jako wolontariuszka zajmowała się tłumaczeniami w służbach medycznych w Wolontariacie Miast Gospodarzy EURO 2012 i pomagała w organizacji pierwszego Wielkiego Testu Języka Angielskiego. Była lektorką języka angielskiego i hiszpańskiego oraz autorką tekstów o piłce siatkowej kobiet.

Fanka siatkówki, łyżwiarstwa figurowego i kotów. Kocha książki fantasy, reportaże i seriale. Współtworzy bloga „Książki mojej siostry” o literaturze i popkulturze.