Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Autor: Stephen Murphy – Opowiedz mi o naszej strategii cenowej! – powiedział dyrektor marketingu do brand managera. – Indeks 90 dla cen detalicznych w porównaniu z naszym głównym konkurentem – padła odpowiedź. – Dlaczego? – to z pozoru proste pytanie może doprowadzić do rozpaczy nawet najtwardszego gracza.
Brand manager na ogół wybiera w tym momencie jeden z dwóch wariantów odpowiedzi. Albo „przeprowadziliśmy analizę cen / wydajności, która wskazuje, że indeks 90 daje nam optymalny poziom sprzedaży i opłacalności” albo „no cóż, musimy być tańsi od konkurencji, a zresztą branża nie dopuści do podwyższenia cen”.
Rozmowy tego rodzaju toczą się w większości firm działających w branży FMCG. Są kluczowym powodem, dla którego dyrektorzy finansowi, szukając punktów bazowych dla marży, mają możliwość kwestionowania i kształtowania poziomów cen produktów.
W rezultacie, firmy, które działają zgodnie z wzorcem zilustrowanym przez pierwszą odpowiedź, starają się szukać innych sposobów na podwyższenie marży – np. poprzez redukowanie kosztów czy realizację projektów związanych z produktami. Ci, którym bliższa jest druga odpowiedź, nie robią nic – „na wszelki wypadek, żeby nie pogorszyć sprawy” – lub nieśmiało próbują różnicować ceny i promocje. Szukają zadowalającego kompromisu wewnętrznego, zarazem zaś nadal muszą pracować nad nowymi projektami, które pozwoliłyby im zwiększyć marżę.
Ostatecznie, zadaniem każdego, kto działa w branży marketingowej, jest poszukiwanie coraz bardziej opłacalnych produktów i relacji kosztowych pomiędzy surowcami, produkcją i dystrybucją a marketingiem i sprzedażą. Nie jest to łatwe. A przecież do tej listy nie dodaliśmy jeszcze kolejnego orzecha do zgryzienia – zrównoważonego rozwoju
Zrównoważony przede wszystkim
Jeśli reprezentujesz takie firmy, jak Procter & Gamble, Unilever, Nestle czy Danone, już dziś nie są ci obce ambitne cele strategiczne, fora konsumentów i grupy projektowe, zastanawiające się, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Aspekt zrównoważonego rozwoju stał się nieodłącznym elementem twoich działań. Ale co z całą resztą, która nie pracuje dla największych światowych korporacji? Nasze budżety są mniejsze, ale kluczowe wskaźniki efektywności pozostają podobne. My także dążymy do zwiększenia swego udziału w rynku i opłacalności sprzedaży. Ci z nas, którzy chcą realizować zasadę zrównoważonego rozwoju, powinni na początek poznać pięć prostych, gorzkich prawd:
– Opowiedz mi zatem o naszej strategii cenowej! – powiedział dyrektor marketingu do brand managera. – Cieszę się, że zadał mi pan to pytanie – padła odpowiedź. – Proszę pozwolić mi opowiedzieć, w jaki sposób wdrożyliśmy koncepcję zrównoważonego rozwoju w naszej strategii cenowej, aby zapewnić wyższą WARTOŚĆ dla naszych konsumentów, klientów i firmy.
Stephen Murphy Email: stephenmurphy56@hotmail.com
Artykuł pochodzi z magazynu CR Navigator, nr 04 jesień
Więcej informacji na: www.crnavigator.com