Artykuły eksperckie

13 sierpnia 2012

Wolontariat pracowniczy: angażowanie pracowników, bariery, korzyści

Kazimierz Żurek

Inicjatorem wolontariatu pracowniczego jest zwykle firma – działania zaczynają się od świadomego kroku pracodawcy. Zdarza się jednak, że to pracownik sam zgłasza się do organizacji dobroczynnej, po czym prosi pracodawcę o wsparcie (finansowe albo organizacyjne). Firmy idą też niekiedy krok dalej: tworzą programy wolontariatu pracowniczego, które następnie promują w sektorze organizacji pozarządowych. W efekcie nawiązują stałą współpracę z jedną lub kilkoma organizacjami i zapraszają pracowników, by również oni zainwestowali w te działania czas oraz umiejętności.

30 lipca 2012

Milczący interesariusz

Katarzyna Jędrzejewska

Działalność biznesowa nie odbywa się w próżni, dlatego w różnorodny sposób oddziałuje na otoczenie, m.in. biznesowe, przyrodnicze czy na społeczności lokalne. W niniejszym artykule skupiamy się na podejściu firm do szczególnego interesariusza, jakim jest środowisko naturalne. Szczególnego, ponieważ nie może samo siebie bronić czy przemawiać we własnym imieniu.

24 lipca 2012

Wolontariat pracowniczy w Warszawie

Michał Dobrołowicz

W odpowiedzi na Wasze e-maile na antenie programu „Tydzień w Warszawie” sprawdzaliśmy, w jakich miejscach Warszawiacy mogą zostać wolontariuszami. Co więcej, jak mogą czerpać z tego nie tylko satysfakcję, ale także często zawodowe profity, które nie stoją na przeszkodzie realizacji idei bezinteresownoćci kojarzonej z wolontariatem. Przygladamy się zarówno tradycyjnemu wolontariatowi, jak i jego nowszej i mniej znanej odmianie związanej z działaniami kojarzonymi z CSR-em, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu.

12 kwietnia 2011

Jak wielki biznes łamie prawa człowieka

Grażyna Raszkowska

Międzynarodowe firmy, które dbają o wysokie standardy działania w krajach rozwiniętych, gdzie muszą liczyć się z opinią społeczną, inaczej postępują w biednych regionach. Tam, czując się bezkarne łamią prawo. Skutki bywają druzgocące.

12 kwietnia 2011

Szczęśliwi rodzice, zadowolona firma

Katarzyna Klimek-Michno

AKCJA. Szefowie przedsiębiorstw, które otworzyły przedszkola dla dzieci swoich pracowników, mówią, że warto było. W Krakowie, choć to miasto wielu nowoczesnych korporacji i koncernów, tworzenie firmowych przedszkoli nie jest popularne. Przykładem koncernu, który stara się troszczyć o dzieci jest Philip Morris. Przez wiele lat bezpłatnie udostępniał budynek, w którym siedzibę miało Przedszkole Samorządowe nr 64 w…

12 kwietnia 2011

Inwestować w swoich

Agnieszka Janas

Wspieranie zawodowych ambicji i prywatnych potrzeb pracowników buduje ich lojalność i pozwala oszczędzać na rotacji.

11 kwietnia 2011

Oto spółki, którym należy się respekt

Magdalena Krukowska

Nowy giełdowy indeks spółek odpowiedzialnych społecznie nie wystawia jeszcze polskim przedsiębiorstwom świadectwa moralności. Rynek zyskał jednak nowe, cenne narzędzie do ich prześwietlania.

Typ artykułu

Obszar tematyczny