Artykuły eksperckie

7 października 2014

W kierunku CSR 3.0 – debata

O tym, jakie miejsce zajmował odpowiedzialny biznes 25 lat temu oraz, jakie wyzwania stoją obecnie przed koncepcją CSR, rozmawiali uczestnicy debaty organizowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Warsaw Press.

2 czerwca 2014

Szmaciany biznes

Joanna Solska

Po katastrofie w fabryce odzieżowej w Bangladeszu świat oburzył się na tamtejsze warunki pracy. Obłudnie i na krótko. Ważne, że na Dalekim Wschodzie jest tanio. Korzystają z tego również polskie firmy.

26 marca 2014

Równowaga – wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw

Katarzyna Klimek-Michno

„Work – life balance”. To pojęcie, które może nieść ze sobą różne konotacje – w zależności od perspektywy patrzenia. Inne mogą być skojarzenia i doświadczenia pracownika/pracowniczki, inne pracodawcy, a jeszcze inne przedstawiciela HR czy specjalisty ds. CSR. „Tak pracuję, że mam jeszcze czas na swoje życie” – być może w taki sposób odpowiedziałby przysłowiowy Kowalski zapytany o pojęcie „work-life balance”.

23 października 2013

Zarządzanie różnorodnością to sztuka pokonywania barier

Ewa Leśnowolska, Magdalena Andrejczuk

Rozmowa z Minister Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, przeprowadzona przez Magdalenę Andrejczuk i Ewę Wojsławowicz z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

29 lipca 2013

„Dobrze rozwinięta fundacja korporacyjna jest kluczem do różnych drzwi” – wywiad z Krzysztofem Kaczmarem

Z Krzysztofem Kaczmarem, prezesem Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy rozmawiała Agata Gruszecka-Tieśluk, z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.  Rozmowa ta odbyła się 11 maja 2013 roku, podczas spotkania z Alumnami i Ambasadorami programu Liga Odpowiedzialnego Biznesu.

27 maja 2013

Srebrna gospodarka jako odpowiedź sektora prywatnego wobec starzenia się społeczeństwa

Tematyka starzenia się społeczeństwa jest coraz częściej poruszana w dyskursie publicznym. Dominują przekazy medialne dotyczące zmian w systemie emerytalnym, kosztów opieki zdrowotnej osób starszych, odwróconej hipoteki i warunków zatrudnienia starszych pracowników.

12 kwietnia 2013

Moda na pomaganie. Obalamy pięć mitów o wolontariacie pracowniczym

Marcin Dzierżanowski

Daria Murawska jeszcze jako studentka angażowała się w pomaganie organizacjom pozarządowym i gdy zaczęła pracować w Tchibo Warszawa, bardzo jej tego brakowało. Dlatego w konkursie firmowym na innowacje w zarządzaniu zgłosiła pomysł wprowadzenia programu wolontariatu.

12 marca 2013

Grywalizacja a CSR – mądre zarządzanie zasobami ludzkimi w firmie

Marta Krawcewicz

Według szacunków firmy badawczej Gartner w 2014 r. gry i mechanizm grywalizacji będą wykorzystywane w 70 proc.  największych korporacji, a ich rynek w USA może wynieść ok. 1 mld USD.

13 sierpnia 2012

Wolontariat pracowniczy: angażowanie pracowników, bariery, korzyści

Kazimierz Żurek

Inicjatorem wolontariatu pracowniczego jest zwykle firma – działania zaczynają się od świadomego kroku pracodawcy. Zdarza się jednak, że to pracownik sam zgłasza się do organizacji dobroczynnej, po czym prosi pracodawcę o wsparcie (finansowe albo organizacyjne). Firmy idą też niekiedy krok dalej: tworzą programy wolontariatu pracowniczego, które następnie promują w sektorze organizacji pozarządowych. W efekcie nawiązują stałą współpracę z jedną lub kilkoma organizacjami i zapraszają pracowników, by również oni zainwestowali w te działania czas oraz umiejętności.

24 lipca 2012

Wolontariat pracowniczy w Warszawie

Michał Dobrołowicz

W odpowiedzi na Wasze e-maile na antenie programu „Tydzień w Warszawie” sprawdzaliśmy, w jakich miejscach Warszawiacy mogą zostać wolontariuszami. Co więcej, jak mogą czerpać z tego nie tylko satysfakcję, ale także często zawodowe profity, które nie stoją na przeszkodzie realizacji idei bezinteresownoćci kojarzonej z wolontariatem. Przygladamy się zarówno tradycyjnemu wolontariatowi, jak i jego nowszej i mniej znanej odmianie związanej z działaniami kojarzonymi z CSR-em, czyli społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Typ artykułu

Obszar tematyczny