Artykuły eksperckie

8 października 2019

Równość płci a rynek pracy

Marzena Strzelczak

Rok 2018 należał w Polsce do kobiet. Trudno w jednym artykule podsumować wszystkie ciekawe debaty i publikacje związane z jubileuszem stulecia praw wyborczych, które przywracały pamięć o roli kobiet w historii Polski, ale też pokazywały wciąż aktualne wyzwania, w tym rynku pracy.

19 czerwca 2019

Nadzieja w różnorodności

Marzena Strzelczak

19 czerwca wraz z Dziennikiem Gazetą Prawną ukazał się dodatek podsumowujący 13. edycję Rankingu Odpowiedzialnych Firm. W ramach dodatku ukazał się również artykuł Marzeny Strzelczak, dyrektorki generalnej Forum Odpowiedzialnego Biznesu, poświęcony wyzwaniom stojącymi przed firmami w zakresie zarządzania różnorodnością i tworzenia włączających miejsc pracy.

5 czerwca 2019

Mobbing po polsku

Piotr Szumlewicz

Setki tysięcy pracownic oraz pracowników codziennie pada w Polsce ofiarami złośliwych uwag, prostackich żartów, seksistowskich zaczepek, wyzwisk, gróźb, pokrzykiwań, poniżania, narzucania niewykonalnych obowiązków. Mobbing to przerywanie wypowiedzi, krytyka życia osobistego, obmawianie, rozsiewanie plotek, sugerowanie zaburzeń psychicznych, parodiowanie sposobu chodzenia czy mówienia. Mobbing to przemoc psychiczna aplikowana w małych dawkach, regularne nękanie, które odbiera pracownikowi poczucie wartości i motywację do pracy.

8 marca 2019

Ujawnianie danych o różnorodności a zmiany na stanowiskach kierowniczych

Artykuł dr hab. Ewy Lisowskiej, prof. SGH pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

4 stycznia 2019

Zasady polityki antykorupcyjnej w firmie

Artykuł dr Dariusza Bąka adiunkta w Katedrze Przedsiębiorczości i Etyki w Biznesie Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku. Pobierz publikację >> *** Indeks Percepcji Korupcji z…

23 listopada 2018

Jednakowe traktowanie to obowiązek organizacji, nie przywilej pracowników i klientów

Rozmowę z Karoliną Kędziorą, radczynią prawną, Prezeską Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego,  przeprowadził Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku. Pobierz publikację >> *** Chciałbym,…

20 listopada 2018

Konferencja „100 lat praw wyborczych kobiet. Praca, rodzina, rozwój – perspektywa równych szans”

19 listopada, w Warszawie, kilkaset uczestników i uczestniczek wraz ekspertami i ekspertkami z różnorodnych dziedzin nauki, biznesu i środowiska pozarządowego dyskutowało – w panelach i w kuluarach – o równości płci w Polsce – kiedyś, dzisiaj i w przyszłości. Nie zabrakło też inspiracji dla działań wspierających wyrównywanie szans, a organizatorzy konferencji wręczyli grant na działania statutowe Centrum Praw Kobiet. Organizatorami spotkania było Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Kongres Różnorodności.

27 lipca 2018

Nowe informacje na temat równouprawnienia płci

Irena Moozova

Równouprawnienie płci to jedna z podstawowych wartości Unii Europejskiej. Ważnym zadaniem w ramach tego nadrzędnego celu jest osiągnięcie równości w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stanowiące element programu „Strategiczne zaangażowanie na rzecz równouprawnienia płci na lata 2016–2019”.

24 lipca 2018

Zapis transmisji z V Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności

4 maja w Centrum Relacyjnym Banku Zachodniego WBK odbył się Ogólnopolski Dzień Różnorodności. Konferencja, organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, już po raz piąty, zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk, aby dyskutować na temat zarządzania różnorodnością.

15 czerwca 2018

Wspieranie przez biznes pomocy humanitarnej

Karina Diłanian-Pinkowicz

Artykuł pochodzi z Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2017. Dobre Praktyki” wydanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w kwietniu 2018 roku. Dziesięć lat po globalnym kryzysie finansowym, który w znaczący sposób ograniczył zaangażowanie biznesu pro publico bono, sektor prywatny ponownie staje się aktywnym podmiotem inicjatyw społecznych. Ten trend jest dość dobrze widoczny w sektorze pomocy humanitarnej,…

Typ artykułu

Obszar tematyczny