Artykuły eksperckie

5 stycznia 2011

Organizacja zrównoważonych eventów – ekologia i nie tylko

Przemysław Oczyp

Wiele firm zaczyna zwracać uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności, niejednokrotnie wpisując zasady zrównoważonego rozwoju w strategię funkcjonowania firmy, jednakże w dalszym ciągu rzadko przekłada się to na organizację ekologicznych, zrównoważonych wydarzeń: spotkań, konferencji, targów, czy uroczystości. Dziwi fakt, że w firmach dbających o wizerunek przyjaznych środowisku „zapomina się” o pewnych obszarach, w których działają.

10 grudnia 2010

„Stoję po drugiej stronie barykady” – wywiad z Szymonem Surmaczem

Natalia Ćwik

Chcąc poszerzyć krąg ciekawych postaci, którym oddajemy głos w sprawach gospodarki, życia społecznego i przedsiębiorczości, do udzielenia wywiadu zaprosiliśmy Szymona Surmacza, doświadczonego działacza społecznego, aktywistę, współzałożyciela i jednego z redaktorów wychodzącego od 10 lat magazynu „Obywatel”. Mamy nadzieję, że lektura wywiadu uświadomi naszym czytelnikom jaka jest rola i potencjał podmiotów ekonomii społecznej i niezależnych stowarzyszeń oraz czym jest odpowiedzialny biznes widziany z perspektywy działaczy zaangażowanych w budowanie etosu gospodarki społecznej.

1 grudnia 2010

Wywiad z Johnem Grantem

Natalia Ćwik

John Grant przyjechał do Polski na zaproszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i był gościem specjalnym Targów CSR, które odbyły się 20 października 2010 roku w Warszawie.

19 listopada 2010

Społeczna odpowiedzialność w strategiach firm górniczych w Polsce

Herbert Wilhelm Wirth, Joanna Kulczycka

Wiele firm górniczych w Polsce podejmuje szereg działań z zakresu CSR, co potwierdzają wyniki statystyczne dla całej branży. Dotyczą one w szczególności działań z zakresu ochrony środowiska, promowania lokalnego zatrudnienia, inwestycji w nowe przedsięwzięcia, wydatków na B+R, poziomu wynagrodzenia itp.

8 listopada 2010

Badanie „Odpowiedzialny łańcuch dostaw”

W okresie od kwietnia do lipca 2010 roku Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmą badawczą Gemius SA / IIBR prowadziło dwa badania pod wspólnym tytułem roboczym „Odpowiedzialny łańcuch dostaw”. Obydwa badania miały charakter ilościowy i zostały przeprowadzone w formie ankiety stworzonej wspólnie przez zespół badawczy powołany na czas trwania projektu.

3 listopada 2010

Wywiad z profesorem Janem Jonkerem z Nijmegen School of Management

Natalia Ćwik

26 października 2010 r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego profesor Jan Jonker z Nijmegen School of Management w Holandii wygłosił wykład pt. „Sustainability: Yesterday, Today & Tomorrow”. Dzięki niespotykanej pasji i umiejętności przekazywania skomplikowanych treści w intrygujący i przystępny sposób szybko zdołał przykuć uwagę zgromadzonych na wykładzie studentów.

12 października 2010

Relacja z konferencji „CSR 2.0”

We czwartek 30 września odbyła się konferencja „CSR 2.0” zorganizowana przez Instytut Odpowiedzialnego Biznesu i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

4 października 2010

Praca niewolnicza jako przejaw aspołecznych tendencji w kształtowaniu form powiązań pomiędzy przedsiębiorcami a wykonawcami zadań

Dominika Bąk-Grabowska

Wskazuje się, że zapotrzebowanie na pracowników-niewolników zgłaszają niejednokrotnie przedsiębiorstwa zachodnie, mające swoje zakłady produkcyjne zlokalizowane w krajach afrykańskich bądź azjatyckich, lub funkcjonujące na zasadzie offshoringu. (…) Należy zwrócić uwagę na problem pracy niewolniczej w kontekście całego łańcucha dostaw danego przedsiębiorstwa. Może się bowiem okazać, że wiele zachodnich przedsiębiorstw wykorzystuje pracę niewolniczą w sposób pośredni, oczekując taniego produktu od swoich dalekowschodnich kooperantów.

22 września 2010

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Społeczna odpowiedzialność organizacji. Metodyka, narzędzia, ocena” – relacja

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Społeczna odpowiedzialność organizacji. Metodyka, narzędzia, ocena” była najbardziej wszechstronną z dotychczasowych konferencji tego cyklu, co wiąże się z rosnącą popularnością zagadnienia CSR w Polsce.

7 września 2010

Postawy jako element kształcenia w zakresie ekonomii i zarządzania

Szkoły wykazują niejakie zrozumienie dla przedmiotów w rodzaju „etyki biznesu”. Sęk w tym, że etyka ta niewiele ma wspólnego (poza nazwą) z kształceniem humanistycznym. Jest raczej przedmiotem zawodowym kształcącym umiejętności. (…) Jeśli rozważamy wartość, jaką jest np. uczciwość sama w sobie – jesteśmy na terenie etyki; jeśli roztrząsamy kwestię, czy uczciwość pomaga prowadzić biznes – opuszczamy teren etyki i przechodzimy na teren zarządzania zwanego etyką biznesu.

Typ artykułu

Obszar tematyczny