Artykuły eksperckie

1 marca 2019

Polskie wyzwania: ubóstwo energetyczne i odnawialne źródła energii

Rozmowę z Wojciechem Szymalskim z Instytutu na rzecz Ekorozwoju przeprowadził Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

22 lutego 2019

Z zasobów mórz i oceanów musimy korzystać w sposób zrównoważony

Rozmowę z Justyną Zajchowską z Fundacji WWF Polska przeprowadziła Agnieszka Kłopotowska, menedżerka projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

14 grudnia 2018

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności to wspólna odpowiedzialność

Artykuł Marka Borowskiego, prezesa Federacji Polskich Banków Żywności, pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

29 listopada 2018

Jak sprawić, aby w polskich miastach żyło się lepiej? – rozmowa z Karoliną Maliszewską

Tadeusz Joniewicz

W miastach najwięcej się dzieje, w nich mieszka największa część populacji ludzkiej i będzie jej mieszkać coraz więcej. Cele zrównoważonego rozwoju, poza aspektami środowiskowymi, kwestiami zasobów i zanieczyszczeń, odnoszą się także do jakości życia ludzi, więc miasta są największym wyzwaniem, ale też największa szansą. Jeżeli będziemy obniżać negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko w miastach, to mamy większą szansę rozwiązania niektórych istniejących poza nimi problemów.

9 listopada 2018

Dobry klimat zaczyna się w domu, czyli jak IKEA przygotowuje się do szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach

Katarzyna Dulko-Gaszyna

Chcąc lepiej zrozumieć, jak inspirować naszych klientów do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia na co dzień, przeprowadziliśmy badanie pt. „Dobry klimat zaczyna się w domu” (Climate action starts at home). Zmiany klimatu to problem globalny i dotyczy każdego z nas. Naszym celem było dowiedzieć się, co ludzie na całym świecie myślą o tych zmianach, a także ja działania przyjazne klimatowi podejmują w swoim codziennym życiu oraz jak możemy im w tym pomóc. W badaniu wzięło udział ponad 14 000 osób z 14 krajów, w tym z Polski.

30 października 2018

Co zrobić by powstrzymać zmiany klimatu?

Rozmowę z prof. dr. hab. Szymonem P. Malinowskim z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

24 września 2018

Odpowiedzialni w każdym ogniwie łańcucha dostaw

Katarzyna Mróz

Dlaczego właściwa organizacja łańcucha dostaw w różnych branżach jest tak ważna? Być może na to pytanie najtrudniej będzie odpowiedzieć klientowi, który jako odbiorca końcowy nabywa produkt i nie myśli o tym, kto, za ile i w jakich warunkach go wyprodukował. Dzisiejsze wymogi rynku i wciąż rosnąca – choć nadal i tak niewielka – świadomość konsumentów wymagają od przedsiębiorców zdecydowanych działań, aby zapobiegać i przeciwdziałać potencjalnym negatywnym skutkom ich działalności, także w zakresie łańcuchów dostaw.

24 sierpnia 2018

Zero waste to nowy styl życia dla firm – komentarz Marzeny Strzelczak

3 lipca br. podczas ogłoszenia najnowszej edycji raportu „CSR w praktyce – barometr Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej” odbyła się debata poświęcona zero waste. Udział w niej wzięła Marzena Strzelczak, Dyrektorka Generalna i Członkini Zarządu Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, która udzieliła także eksperckiego komentarza na temat trendów oraz działań firm w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego.

24 lipca 2018

Studio Targów CSR – rozmowa z PKN ORLEN

Jak wygląda CSR w PKN ORLEN, jak działa Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”, a jak firma współpracuje ze społecznościami lokalnymi? Z Barbarą Tęczą, Kierownikiem projektu z Działu Sponsoringu Społecznego i CSR, czlonkinią zarządu FOB oraz z Arkadiuszem Ciesielskim, Starszym specjalistą w Biurze Prasowym Komunikacji Korporacyjnej PKN ORLEN, w Studiu Targów CSR rozmawiała Anita Błaszak z Rzeczpospolita. Rozmowa została…

13 lipca 2018

Dlaczego odpowiedzialny biznes stanie się biznesem w obiegu zamkniętym

Bolesław Rok

Artykuł pochodzi z Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2017. Dobre praktyki” wydanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w kwietniu 2018 roku. Z pewnością najbardziej popularnym terminem roku 2018 w środowisku CSR będzie „gospodarka obiegu zamkniętego”. O co chodzi z tym zamykaniem obiegu i dlaczego jest to lepsze od społecznej odpowiedzialności biznesu? Definicja Póki co, mamy duże…

Typ artykułu

Obszar tematyczny