Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Współczesne organizacje funkcjonują od jakiegoś czasu w ciągłej zmianie. Obecnie jednak środowisko biznesowe stało się bardziej dynamiczne, stwarzające coraz to nowe wymagania dla firm. Muszą one nieustannie wprowadzać innowacje, wymyślać na nowo procesy i dbać o witalność. Utrzymanie witalności rozumianej jako zdolność do odkrywania nowych możliwości, odnawiania strategii i kreowania zrównoważonego rozwoju – staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Konsultanci biznesu renomowanej firmy Boston Consulting Group (BCG) wyrokują, że krajobraz konkurencyjny będzie niebawem kształtował się pod wpływem takich trendów, jak: rozwój sztucznej inteligencji, zmieniający się charakter relacji firma–pracownik oraz nowa równowaga siły gospodarczej i geopolitycznej.
Intensyfikacja przemieszczeń międzynarodowych, zwiększona mobilność pracowników w ujęciu geograficznym i zawodowym, zmiany demograficzne powodują, że środowisko pracy jest coraz bardziej zróżnicowane.
Przeciętny Polak i Polka są coraz starsi. Nieubłaganie rośnie średnia wieku Polek i Polaków, a grupa osób w wieku podeszłym – starszych niż 80 lat – odpowiada liczbie dzieci, które rodzą się w Polsce przez 4 lata. W efekcie coraz większym wyzwaniem staje się opieka nad dorosłymi osobami zależnymi.
Po kilku latach prac Komisja Europejska przyjęła na wiosnę 2019 roku „Dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów”. Jak wyglądały pierwsze komentarze w przestrzeni publicznej, o czym mówią i czy ma to znaczenie dla dalszych losów polskiej transpozycji Dyrektywy? Co mogłaby zmienić na polskim rynku pracy?
Nie do końca wiadomo w niektórych organizacjach, w jaką stronę tę różnorodność skierować, kogo i czego ona miałaby dotyczyć, jak ona miałaby być realizowana. Niby wszyscy wiedzą, że ona jest, ale nie za bardzo ją rozumieją. To jest też specyfika Państwa firmy i jej korzenie. Jak rozumiem, tak jak w każdej grupie, pojawiają się jakieś trudności?
Na temat strategii różnorodności i włączania w firmie IKEA z Susanną Romantsovą, Liderką ds. Różnorodności, Równego Traktowania i Kultury Przynależności w IKEA Retail w Polsce w firmie IKEA Retail Sp. z o.o., rozmawia Katarzyna Mróz, menedżerka w Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
O tym, dlaczego warto wziąć udział w Diversity & Inclusion Rating i jakie korzyści niesie zarządzanie różnorodnością mówiła na antenie MUZO.FM Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, była gościnią audycji „BIZON – Biznes odpowiedzialny i nowoczesny”, prowadzonej na antenie stacji MUZO.FM przez Pawła Oksanowicza, dziennikarza specjalizującego się…
Współczesny świat potrzebuje mądrego, odpowiedzialnego i zrównoważonego przywództwa oraz liderów, których rolą jest współtworzenie rzeczywistości. Określenie tego, kim jest lider i jakich umiejętności potrzebuje, jest niezwykle pomocne w zdefiniowaniu jego roli.
Rok 2018 należał w Polsce do kobiet. Trudno w jednym artykule podsumować wszystkie ciekawe debaty i publikacje związane z jubileuszem stulecia praw wyborczych, które przywracały pamięć o roli kobiet w historii Polski, ale też pokazywały wciąż aktualne wyzwania, w tym rynku pracy.
19 czerwca wraz z Dziennikiem Gazetą Prawną ukazał się dodatek podsumowujący 13. edycję Rankingu Odpowiedzialnych Firm. W ramach dodatku ukazał się również artykuł Marzeny Strzelczak, dyrektorki generalnej Forum Odpowiedzialnego Biznesu, poświęcony wyzwaniom stojącymi przed firmami w zakresie zarządzania różnorodnością i tworzenia włączających miejsc pracy.