Artykuły eksperckie

24 sierpnia 2023

Marzena Strzelczak o nierówności płci dla Kompendium Zrównoważonego Rozwoju

Marzena Strzelczak

Wykonując te same obowiązki na tych samych stanowiskach, kobiety muszą zarabiać tyle samo, co mężczyźni. Skorzystają na tym i biznes, i cała gospodarka. Ale na to, jak kobiety funkcjonują na rynku pracy, mają wpływ także: zasady systemu alimentacyjnego, opieki zdrowotnej czy regulacje dotyczące opieki nad dziećmi i dorosłymi osobami zależnymi. I choć to nie pracodawcy tworzą prawo, to świadomość tych zależności i ograniczeń może być punktem wyjścia do działań na rzecz ich zmiany

7 sierpnia 2023

Wybór nieruchomości biurowej a realizacja strategii zrównoważonego rozwoju – case study Grupy PZU i spółki biurowej Skanska

dr Agnieszka Koryś-Matusiak, Elżbieta Rotblum

1 czerwca 2022 roku PZU oficjalnie odebrał klucze do budynku PZU Park (poprzednio Generation Park Y) przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Tym samym przeprowadzka największej instytucji finansowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej stała się faktem. Grupa PZU przeniosła swoją siedzibę z  warszawskiego biurowca Tower do 140-metrowej wieży wybudowanej przez Skanska. Wcześniejsza lokalizacja, służąca PZU przez…

31 lipca 2023

Przedsiębiorcy odważnie inwestują w obszarze ESG. Maria Krawczyńska-Kaczmarek w DGP

Maria Krawczyńska-Kaczmarek

Tak liczne regulacje wynikają z praktycznego przełożenia porozumienia paryskiego na zobowiązanie dotyczące neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, podjęte w tamach New Green Deal. Zaliczyć do nich możemy m.in.: Taksonomię UE, CSRD, SFDR oraz regulacje dotyczące poszczególnych branż czy obszarów gospodarki, takich jak dyrektywa Single Use Plastic czy Farm to Fork Strategy, ale także zmiany w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i mechanizmu CBAM.

25 lipca 2023

Leszek Stefaniak z komentarzem dla Home&Market

Leszek Stefaniak

Obserwujemy coraz większe zainteresowanie interesariuszy treściami zawartymi w raportach niefinansowych. Kontrahenci, inwestorzy, konsumenci końcowi, a także organizacje społeczne i instytucje finansowe coraz częściej szukają w nich informacji, mogących wpłynąć na decyzję o nawiązaniu formy współpracy czy sfinansowaniu danej inwestycji. Tym samym firmy coraz mocniej akcentują działania ESG w prowadzonej działalności i coraz liczniej decydują się na tworzenie sprawozdań pozafinansowych.

24 lipca 2023

Czy biznes może chronić dzieci? Rzeczpospolita na temat Karty Praw Dziecka w Biznesie

Monika Kulik

Podpisując Kartę Praw Dziecka w Biznesie, firma zobowiązuje się, że będzie przestrzegać zawartych w tym dokumencie postanowień. Liczymy więc na pewną społeczną kontrolę. Wiele firm już prowadzi takie działania, ma np. programy rodzicielskie dla pracowników, politykę posługiwania się wizerunkiem dziecka w komunikacji, standardy bezpieczeństwa produktów czy usług, czy klauzule zabraniające wykorzystywania pracy dzieci w umowach dla dostawców.

24 lipca 2023

Nie ma dzieci, są ludzie. W Pulsie Biznesu o Karcie Praw Dziecka w Biznesie

Monika Kulik

Opracowana przez FOB, firmy partnerskie i organizacje społeczne Karta Praw Dziecka w Biznesie ma zachęcić do konkretnych działań na rzecz ochrony praw najmłodszych w całym łańcuchu wartości. W publikacji portalu Puls Biznesu z 19.07.2023, członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu – Monika Kulik wyjaśnia, na czym polega nowy projekt.

10 lipca 2023

Wywiad z Natalią Saratą, socjolożką, społeczniczką, trenerką antywypaleniową

Karol Krzyczkowski, Natalia Sarata

Co już wiemy o wypaleniu w wolontariacie? Czy jest to coś, na co trzeba szczególnie zwracać uwagę, pracując społecznie, czy raczej jest to na tyle rzadkie zjawisko, że nie ma co demonizować?

1 lipca 2023

Odpowiadanie na potrzeby wolontariuszy jako element efektywnej strategii

Karol Krzyczkowski

Na bazie reakcji wolontariuszy na nasze propozycje i komunikaty możemy wywnioskować, co jest dla nich ważne. Możemy to wykorzystać w indywidualnych rozmowach, motywowaniu ich do podejmowania kolejnych, dobrze dobranych wyzwań. Inaczej będziemy zachęcać osoby, które potrzebują uznania, a inaczej te, które szukają przynależności

1 lipca 2023

Zmiana podejścia biznesu do zagadnienia wpływu

Marzena Strzelczak

Budowanie świadomości firm w zakresie ich odpowiedzialności trwa od dekad. Dopiero równoczesne wprowadzenie mechanizmów karania/ opłat oraz zachęt w postaci funduszy wspierających zieloną, cyrkularną gospodarkę czy rozwiązań fiskalnych realnie ten proces przyśpieszyły

30 czerwca 2023

Zarządzanie ryzykiem klimatycznym w praktyce – międzynarodowe przykłady a działania polskich przedsiębiorstw

Monika Sadkowska, Łucja Urbanowska, Katarzyna Średzińska

W swoim raporcie z 2022 roku naukowcy z działającego przy ONZ Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) podkreślili po raz kolejny pilność wyzwań, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. Według analiz naukowych, jeśli przekroczymy granicę 1,5°C wzrostu średniej globalnej temperatury nawet tymczasowo, niektóre skutki zmian klimatycznych mogą okazać się nieodwracalne. Obserwowane już poważne konsekwencje dla ekosystemów lądowych, wodnych i przybrzeżnych są wynikiem wzrostu częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk klimatycznych i pogodowych: skrajnie wysokiej temperatury na lądzie i w oceanach, intensywnych opadów atmosferycznych, susz, pożarów, huraganów itp.

Typ artykułu

Obszar tematyczny