Kim jesteśmy
Współpraca
Programy
Konkursy
Baza wiedzy
Obowiązek zapewnienia ubezpieczenia wolontariuszowi wynika wprost z zapisów Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przepis ten nie byłby trudny w interpretacji, gdyby nie zwrot “zobowiązany jest zapewnić” który w środowisku wolontariackim jest interpretowany wprost, jako obowiązek wykupienia polisy NNW dla wolontariusza przez korzystającego.
Szafowanie branżową terminologią, nadawanie ESG niby totalnej rewolucyjności, tworzenie iluzji, że właściwie dopiero teraz świat, w tym firmy, odkrył, że biznes powinien zarządzać, mierzyć i raportować swój wpływ, nie sprawi, że dokona się realna zmiana. Wyzwaniem większym niż inflacja czy kryzys wydaje się być przebicie z jasnym, konkretnym i zrozumiałym przekazem do tych wszystkich organizacji, których dotychczas temat nie dotyczył. W taki sposób, by widziały nie tylko zagrożenia i obowiązki, ale i szanse rozwojowe, które niesie systemowe podejście do CSR.
Przysłowie mówi: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Jeśli więc chcemy mieć aktywne społecznie i obywatelsko społeczeństwo, to musimy w nie inwestować już na etapie szkoły.
Minął miesiąc od pogrzebu królowej Elżbiety II, postaci już za życia ikonicznej. W ostatnim czasie powiedziano o niej wiele: o trwałości, jaką zapewniała monarchii, o szacunku, którym się cieszyła, o służbie państwu czy najdłuższym panowaniu na brytyjskim tronie. Mnie historia Elżbiety II kieruje jednak na inne tory, bo znalezienie takich lub choć podobnych kobiet w historii wcale nie jest proste.
Jeśli chcemy wykorzystać potencjał nie tylko pracowniczek, ale także pracowników, i wciągnąć ich w akcje, to potrzebujemy modeli, które przełamują stereotypy szeroko pojmowanych działań społecznych jako praktyk związanych z konkretną płcią. Będzie to z pożytkiem dla pracodawców.
Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało 13 lipca Global Gender Gap Report 2022. Z publikacji wynika, że przy obecnym tempie zmian czas na osiągnięcie globalnej równości między płciami (wyrażonej w czterech kategoriach) wynosi 132 lata. Wobec 2021 r. skrócił się o… 3,6 r. Jest źle.
W czerwcu zostały opublikowane ciekawe dokumenty, na podstawie których możemy wnioskować, w którą stronę może i powinna się rozwijać współpraca NGO z biznesem. Niestety dyskretnie pokazują też to, które tematy w aktywnościach społecznych się zwijają albo czekają na lepsze czasy.
15 lipca na całym świecie obchodzony jest Dzień Umiejętności Młodzieży, ustanowiony przez ONZ w celu podkreślenia strategicznego znaczenia wyposażania młodych ludzi w umiejętności potrzebne do zatrudnienia, godnej pracy i przedsiębiorczości.
1 lipca 2012 roku meczem finałowym na Stadionie Olimpijskim w Kijowie zakończyło się UEFA Euro 2012. 10 lat, które upłynęły od tego wydarzenia, to dobry okres do oceny wpływu i trwałych zmian. O ile w przypadku infrastruktury, która powstała z okazji turnieju, oceny są różne, o tyle w kwestii społecznej UEFA Euro 2012 wiele zmieniło na lepsze i to w taki sposób, że obecnie zmiany te odbieramy jako coś oczywistego, ciągle funkcjonującego w przestrzeni publicznej.
Różnorodność i inkluzja powoli przestają być terminami rozpoznawalnymi wyłącznie przez garstkę osób śledzących najnowsze trendy CSR i HR. Świadczą o tym coraz liczniej pojawiające się publikacje, debaty i spotkania poświęcone tej tematyce. Rośnie także grono pracodawców, którzy dołączyli do Karty Różnorodności – międzynarodowej inicjatywy koordynowanej w Polsce przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Firmy coraz częściej zdają sobie także sprawę z oczekiwań społecznych.