Artykuły eksperckie

29 listopada 2018

Jak sprawić, aby w polskich miastach żyło się lepiej? – rozmowa z Karoliną Maliszewską

Tadeusz Joniewicz

W miastach najwięcej się dzieje, w nich mieszka największa część populacji ludzkiej i będzie jej mieszkać coraz więcej. Cele zrównoważonego rozwoju, poza aspektami środowiskowymi, kwestiami zasobów i zanieczyszczeń, odnoszą się także do jakości życia ludzi, więc miasta są największym wyzwaniem, ale też największa szansą. Jeżeli będziemy obniżać negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko w miastach, to mamy większą szansę rozwiązania niektórych istniejących poza nimi problemów.

23 listopada 2018

Jednakowe traktowanie to obowiązek organizacji, nie przywilej pracowników i klientów

Rozmowę z Karoliną Kędziorą, radczynią prawną, Prezeską Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego,  przeprowadził Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku. Pobierz publikację >> *** Chciałbym,…

24 września 2018

Odpowiedzialni w każdym ogniwie łańcucha dostaw

Katarzyna Mróz

Dlaczego właściwa organizacja łańcucha dostaw w różnych branżach jest tak ważna? Być może na to pytanie najtrudniej będzie odpowiedzieć klientowi, który jako odbiorca końcowy nabywa produkt i nie myśli o tym, kto, za ile i w jakich warunkach go wyprodukował. Dzisiejsze wymogi rynku i wciąż rosnąca – choć nadal i tak niewielka – świadomość konsumentów wymagają od przedsiębiorców zdecydowanych działań, aby zapobiegać i przeciwdziałać potencjalnym negatywnym skutkom ich działalności, także w zakresie łańcuchów dostaw.

18 września 2018

Urobieni. Reportaże o pracy

Po zbiór reportaży Marka Szymaniaka „Urobieni. Reportaże o pracy” sięgnęłam, po pierwsze ponieważ zaintrygował mnie temat. Moje pokolenie (rocznik 1979) wzrastało w przeświadczeniu, że „bez pracy, nie ma kołaczy” – im więcej będziesz pracować, im bardziej będziesz się starać, tym więcej zyskasz, tym szybciej się „dorobisz”. Tytuł książki wyraźnie odnosi się do tych, którzy pracują być może ponad własne siły i być może z trudem wiążą koniec z końcem. Chciałam więc sprawdzić, czyje historie kryją się za tak dramatycznym tytułem.

3 sierpnia 2018

Jakich sygnalistów potrzebujemy?

Karol Krzyczkowski

W 2017 roku w projekcie ustawy o jawności życia publicznego po raz pierwszy pojawiła się definicja sygnalisty, która ma wejść do systemu prawnego. Proponowana ustawa opisuje też zasady nadawania tego statusu i ochrony sygnalistów.

27 lipca 2018

Nowe informacje na temat równouprawnienia płci

Irena Moozova

Równouprawnienie płci to jedna z podstawowych wartości Unii Europejskiej. Ważnym zadaniem w ramach tego nadrzędnego celu jest osiągnięcie równości w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stanowiące element programu „Strategiczne zaangażowanie na rzecz równouprawnienia płci na lata 2016–2019”.

24 lipca 2018

Studio Targów CSR – Rozmowa z Ester Barrajón Fernández, Account Manager CSR Europe

99% firm w Europie to firmy z sektora MŚP. Wielu z tych firm brakuje wykwalifikowanych, kompetentnych pracowników. W odpowiedzi m.in. na ten problem uruchomiony został projekt EU Talent, którego celem jest edukacja i wsparcie MŚP przy organizacji praktyk i staży zawodowych dla młodych osób. Z Ester Barrajon Fernandez z CSR Europe,  podczas 7. Targów CSR, rozmawiała…

24 lipca 2018

Jak angażować do współpracy na rzecz CSR – Studio Targów CSR z Orange Polska

O tym jak skutecznie ją inicjować, jak angażować interesariuszy, do wspólnych i skutecznych działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, opowiadają Monika Kulik, ekspertka ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Orange, członkini zarządu FOB oraz Łucja Kornaszewska- Antoniuk, Kierowniczka Działu Programów, Fundacja Orange.

24 lipca 2018

Zapis transmisji z V Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności

4 maja w Centrum Relacyjnym Banku Zachodniego WBK odbył się Ogólnopolski Dzień Różnorodności. Konferencja, organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, już po raz piąty, zgromadziła przedstawicieli różnych środowisk, aby dyskutować na temat zarządzania różnorodnością.

29 czerwca 2018

Społeczna odpowiedzialność uczelni wyższych

Piotr Wachowiak

Uczelnie wyższe, tak jak wszystkie inne organizacje we współczesnym świecie, muszą działać społecznie odpowiedzialnie. Ten obowiązek w ich przypadku jest jeszcze większy, ponieważ kształcą młodych ludzi, którzy po ukończeniu studiów powinni wejść w zawodowe życie z przeświadczeniem, że idea społecznej odpowiedzialności jest kluczowym czynnikiem sukcesu we wszystkich sferach funkcjonowania każdego człowieka.

Typ artykułu

Obszar tematyczny