Artykuły eksperckie

17 maja 2023

Czy greenwashing odejdzie w zapomnienie?

Agnieszka Kłopotowska

Sięganie po greenwashing będzie stawało się coraz trudniejsze, bo – po pierwsze w raportowaniu liczą się konkretne dane, które również będą wymagane w związku z kolejną dyrektywą dotycząca łańcuchów wartości – CSDD. Po drugie – zgodnie z wchodząca od 2024 dyrektywą CSRD raporty firm będą podlegały obowiązkowemu audytowi, a po trzecie – właśnie trwają prace m.in. nad unijną dyrektywą dotycząca oświadczeń środowiskowych.

24 marca 2023

Lekkie przeprofilowanie zadań nie sprawi, że w firmie pojawi się ekspert_ka ESG

Marzena Strzelczak

Firmy coraz częściej widzą też, że „lekkie przeprofilowanie” zadań i odpowiedzialności nie sprawi, że w organizacji pojawi się ekspert_ka ESG. Potrzebne są konkretne umiejętności i kompetencje, które nie są jeszcze powszechnie dostępne na rynku. Coraz częściej takie właśnie kompetencje przypisują sobie osoby, które do niedawna zajmowały się PR, marketingiem, komunikacją czy HR. Obecnie stawiają na eksperckość w obszarze ESG, co jednak nie zawsze idzie w parze z rzeczywistą wiedzą i kompetencjami.

18 marca 2023

Zrównoważony rozwój wychodzi naprzeciw wyzwaniom pandemii

Marzena Strzelczak

Pandemia nie tylko nie zatrzymała aktywności odpowiedzialnego biznesu, ale wzmocniła to zaangażowanie. Obserwowaliśmy wiele pozytywnych inicjatw, które sprawiają, że rola firm w walce z pandemią jest niepodważalna. A mimo nowych wyzwań zrównoważony rozwój pozostał na agendzie biznesu

12 stycznia 2023

Prognozy zrównoważonego rozwoju na 2023 rok

Miłosz Marchlewicz

Kluczowa będzie nie ilość, co jakość i wiarygodność oraz możliwość weryfikacji prezentowanych danych. Z pewnością więc wiele osób z branży ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju z dużą uwagą będzie śledziło kolejne etapy dalszych prac związanych z ESRS i uspójnieniem standardów i ram raportowania.

22 grudnia 2022

Kontrowersyjne propozycje złagodzenia zasad due diligence

Miłosz Marchlewicz

Odejście od mówienia o “łańcuchu wartości” na rzecz “łańcucha działań” sprawia, że pierwotnie dosyć ambitne, kompleksowe podejście ma zostać ograniczone do wybranych elementów łańcuchów dostaw firm, głównie dolnych, czyli dotyczących dystrybucji produktu czy usługi do odbiorcy końcowego.

31 marca 2022

Czym jest warwashing?

Sergiej Podus

Czym jest warwashing? Jak rozpoznać, które firmy chcą rzeczywiście pomóc Ukrainie, a które chcą tylko wykorzystać tragedię wojny do poprawy własnego wizerunku?

14 stycznia 2022

Rok 2022 będzie wzmacniał trendy w CSR/ESG

Marzena Strzelczak

Firmy muszą przygotowywać się do wnikliwej oceny swojej działalności, jakościowego raportowania, także zmian strategii w poszukiwaniu szans i możliwości zrównoważonej transformacji.

9 grudnia 2021

Rady nadzorcze powinny patrzeć na ESG jako element integralny

Miłosz Marchlewicz

Przedsiębiorcy wiedzą, że powinni ujawniać coraz więcej danych niefinansowych, ale mają problem z określeniem, które informacje mogą być ważne dla inwestorów

6 grudnia 2021

Czy bez CSR można osiągnąć sukces w biznesie?

Marzena Strzelczak

Można powiedzieć, że zrównoważony rozwój, społecznie odpowiedzialny biznes czy ESG, to pojęcia, których możemy używać wymiennie.

7 września 2021

„Pożegnanie z filantropią”

Marzena Strzelczak

Jak zatem w nowych realiach budować odpowiedzialne miejsce pracy, jak motywować, integrować i angażować pracowników? Jak dbać o ich dobrostan i równe traktowanie? Te tematy są dziś na agendzie odpowiedzialnych firm, podobnie jak kwestie organizacji efektywności pracy czy ochrony danych

Typ artykułu

Obszar tematyczny