Artykuły eksperckie

23 listopada 2018

Jednakowe traktowanie to obowiązek organizacji, nie przywilej pracowników i klientów

Rozmowę z Karoliną Kędziorą, radczynią prawną, Prezeską Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego,  przeprowadził Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku. Pobierz publikację >> *** Chciałbym,…

15 listopada 2018

Czym żyje wolontariat w skali globalnej – wnioski po IAVE World Volunteer Conference 2018

Karol Krzyczkowski

Między 17 a 20 października miałem okazję uczestniczyć jako delegat Forum Odpowiedzialnego Biznesu w 25 Światowej Konferencji poświęconej Wolontariatowi, organizowanej przez International Association for Volunteer Effort (IAVE). Organizatorzy zapowiadali, że konferencja jest przeznaczona dla „wszystkich, którzy zarządzają wolontariatem w swojej organizacji, w swojej społeczności lub na poziomie krajowym lub globalnym (…)” dzięki czemu wśród ponad 700 uczestników spotkać można było praktyków i liderów różnych organizacji, inicjatyw i działań wolontariatu pracowniczego prawie ze wszystkich kontynentów.

9 listopada 2018

Dobry klimat zaczyna się w domu, czyli jak IKEA przygotowuje się do szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach

Katarzyna Dulko-Gaszyna

Chcąc lepiej zrozumieć, jak inspirować naszych klientów do prowadzenia bardziej zrównoważonego życia na co dzień, przeprowadziliśmy badanie pt. „Dobry klimat zaczyna się w domu” (Climate action starts at home). Zmiany klimatu to problem globalny i dotyczy każdego z nas. Naszym celem było dowiedzieć się, co ludzie na całym świecie myślą o tych zmianach, a także ja działania przyjazne klimatowi podejmują w swoim codziennym życiu oraz jak możemy im w tym pomóc. W badaniu wzięło udział ponad 14 000 osób z 14 krajów, w tym z Polski.

30 października 2018

Co zrobić by powstrzymać zmiany klimatu?

Rozmowę z prof. dr. hab. Szymonem P. Malinowskim z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził Tadeusz Joniewicz, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Wywiad pochodzi z publikacji „17 wyzwań dla Polski – 17 odpowiedzi. Co firmy w Polsce mogą zrobić dla realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju?”, wydanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w październiku 2018 roku.

24 września 2018

Odpowiedzialni w każdym ogniwie łańcucha dostaw

Katarzyna Mróz

Dlaczego właściwa organizacja łańcucha dostaw w różnych branżach jest tak ważna? Być może na to pytanie najtrudniej będzie odpowiedzieć klientowi, który jako odbiorca końcowy nabywa produkt i nie myśli o tym, kto, za ile i w jakich warunkach go wyprodukował. Dzisiejsze wymogi rynku i wciąż rosnąca – choć nadal i tak niewielka – świadomość konsumentów wymagają od przedsiębiorców zdecydowanych działań, aby zapobiegać i przeciwdziałać potencjalnym negatywnym skutkom ich działalności, także w zakresie łańcuchów dostaw.

27 lipca 2018

Nowe informacje na temat równouprawnienia płci

Irena Moozova

Równouprawnienie płci to jedna z podstawowych wartości Unii Europejskiej. Ważnym zadaniem w ramach tego nadrzędnego celu jest osiągnięcie równości w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stanowiące element programu „Strategiczne zaangażowanie na rzecz równouprawnienia płci na lata 2016–2019”.

8 czerwca 2018

Przegląd światowych trendów CSR

Tadeusz Joniewicz

Kluczowe tematy poruszane w światowej debacie o społecznej odpowiedzialności biznesu są bezpośrednio powiązane z najważniejszymi globalnie wydarzeniami. Co więcej, widać wyraźnie, że CSR i zrównoważony rozwój stanowią rozwiązanie wielu wyzwań, przed jakimi staje współczesny świat. Środowisko – trzeba traktować je serio Poważne podejście do aspektów ekologicznych wynika ze zmian klimatycznych, których nie można dłużej bagatelizować….

28 maja 2018

Partnerstwo to podstawa

Bolesław Rok

Poszukując własnego modelu zrównoważonego rozwoju sprzyjającego zarówno mieszkańcom, jak i inwestorom, miasta coraz chętniej zwracają się ku gospodarce okrężnej. Zanim ten model wpisze się w życie miasta na stałe, warto zrozumieć, czym jest gospodarka okrężna i jakie tworzy możliwości dla mieszkańców, administracji publicznej i biznesu.

24 maja 2018

Zarządzanie wiekiem to już konieczność

Anita Błaszczak

O podejściu polskich firm do zarządzania wiekiem oraz o wyzwaniach i korzyściach płynących z różnorodności pokoleniowej w firmach dyskutowali eksperci i praktycy uczestniczący w debacie „Rzeczpospolitej”. Anna Jawor–Joniewicz z Zakładu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS) zwróciła uwagę, że nie ma jednej definicji zarządzania wiekiem, co do której wszyscy się zgadzają.

20 maja 2018

CSR w badaniach w 2017 roku

Marcin Grzybek

Polskie społeczeństwo a odpowiedzialny biznes Badanie „Obecność tolerancji dla różnorodności w społeczeństwie polskim 2017 roku”, zrealizowane na ogólnopolskiej próbie 1 tys. respondentów, dotyczyło postaw wobec różnorodności w pracy, życiu prywatnym oraz otoczeniu społecznym. Zdecydowana większość respondentów jest otwarta na pracę w różnorodnych zespołach – 93% deklaruje zadowolenie lub neutralność (odpowiedź „nie ma to dla mnie…

Typ artykułu

Obszar tematyczny