Artykuły eksperckie

20 kwietnia 2020

Wywiad z Jerzym Kwiecińskim, prezesem zarządu PGNiG

Marzena Strzelczak

Forum Odpowiedzialnego Biznesu kontynuuje akcję #BiznesReagujeOdpowiedzialnie i zaprosiło Prezeski i Prezesów firm partnerskich FOB do wypowiedzi o zagrożeniach,  wyzwaniach i zmianach funkcjonowania biznesu w obliczu pandemii. Z Jerzym Kwiecińskim, prezesem zarządu PGNiG, rozmawia Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

25 marca 2020

Marzena Strzelczak dla „Press”: Biznes odpowiada na społeczne oczekiwanie zaangażowania i wsparcia

Marzena Strzelczak

Biznes sprawnie wykorzystuje narzędzia zarządzania kryzysowego, a jednocześnie odpowiada na społeczne oczekiwanie zaangażowania i wsparcia. Firmy wdrażające CSR są świadome złożoności wieloaspektowego kontaktu z interesariuszami. Wiedzą, po jakie narzędzia i działania sięgnąć, by uwzględnić ich potrzeby, budując wartość równocześnie dla siebie, jak i otoczenia.

17 marca 2020

Wolontariat pracowniczy z domu? Dlaczego nie!

Karol Krzyczkowski

Wolontariat pracowniczy, podczas którego grupa wolontariuszy zbiera się razem, żeby wspólnie wykorzystać ręce do pracy, to najbardziej znana postać wolontariatu pracowniczego. Przez kwarantannę spotkania takie nie wchodzą już jednak w grę. Wolontariat pracowniczy na tym nie musi jednak ucierpieć.

20 grudnia 2019

21. edycja Kompendium CSR z udziałem ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Marzena Strzelczak, Karol Krzyczkowski

Zrównoważony rozwój ujęty w ramy SDG to konieczność, nie opcja. (…) Coraz głośniej o tym, czego nie mierzy PKB. Czy wracamy do fundamentalnych wartości, a zmiany konsumpcji i produkcji pójdą w parze z budowaniem włączających miejsc pracy i społeczeństw?

4 grudnia 2019

Rola partnerstwa i współpracy na rzecz rozwoju społecznej odpowiedzialności uczelni – jak inicjować współpracę?

Marta Górska

Kształtowanie społeczeństwa opartego na wiedzy stanowi jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Źródła generowania wiedzy upatruje się w pracy zespołów badawczych zarówno w firmach, jak i na uczelniach wyższych.

3 grudnia 2019

Od globalnych wyzwań do lokalnych problemów wolontariatu

Karol Krzyczkowski

Wolontariat nie jest i nigdy nie był celem samym w sobie. Wolontariat jest narzędziem do osiągania celów, o ile te są dobrze postawione. I właśnie z definiowaniem kolejnych celów w skali globalnej, narodowej, lokalnej, ale także w celach stawianych sobie przez pojedyncze organizacje, widać najbardziej wyzwania stojące przed wolontariatem.

6 września 2019

Odpowiedzialny biznes w międzywojennej Warszawie

Piotr Wierzbicki

Bracia Pakulscy; Bracia Jabłkowscy; Herse; Hiszpański; Wedel; Haberbusch & Schiele; Norblin; Schicht; Dobrolin; Lilpop, Rau & Loewenstein – nazwy firm i nazwiska właścicieli, które czasem nam coś mówią, częściej jednak niewiele lub absolutnie nic. Należały do codzienności lat 20. i 30. naszych warszawskich dziadków i pradziadków.

14 kwietnia 2019

Innowacje wyrwą firmy z pułapki średniego rozwoju – rozmowa z Łukaszem Szternem

Tadeusz Joniewicz

Każda z tych kwestii ma swój obszar, w którym jest konkretny problem. Niska liczba patentów dotyczy w szczególności tych, które wychodzą swoim zakresem poza Polskę. Patent tylko na Polskę jest w praktyce mało użyteczny. Jeśli firma potrzebuje patentu, to ta ochrona powinna mieć szerszy zasięg geograficzny. Decyzja, gdzie patentować, jest ważną decyzją strategiczną, bo mało kogo stać na patent na cały świat – to są ogromne pieniądze. Podobnie jest z nakładami.

14 stycznia 2019

Konferencje o wolontariacie z roku 2018, do których warto wrócić

Karol Krzyczkowski

Końcówka roku to czas wytężonej pracy w każdej firmie, a 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i wokół tego terminu odbywają się największe i najważniejsze wydarzenia związane z wolontariatem, w których nie zawsze niestety możemy uczestniczyć. Całe szczęście organizatorzy korzystają z możliwości oferowanych przez nowe technologie i rejestrują najważniejsze wydarzenia.

29 listopada 2018

Jak sprawić, aby w polskich miastach żyło się lepiej? – rozmowa z Karoliną Maliszewską

Tadeusz Joniewicz

W miastach najwięcej się dzieje, w nich mieszka największa część populacji ludzkiej i będzie jej mieszkać coraz więcej. Cele zrównoważonego rozwoju, poza aspektami środowiskowymi, kwestiami zasobów i zanieczyszczeń, odnoszą się także do jakości życia ludzi, więc miasta są największym wyzwaniem, ale też największa szansą. Jeżeli będziemy obniżać negatywne oddziaływanie człowieka na środowisko w miastach, to mamy większą szansę rozwiązania niektórych istniejących poza nimi problemów.

Typ artykułu

Obszar tematyczny