Artykuły eksperckie

24 lipca 2023

Strefa Biznesu o Karcie Praw Dziecka w Biznesie

Monika Kulik

Karta Praw Dziecka w Biznesie jest nową inicjatywą FOB-u, firm partnerskich i organizacji społecznych. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na podmiotowość osób najmłodszych. Deklaracja powstała w ramach projektu zobowiązuje do respektowania praw dziecka w obszarze pracowniczym, konsumeckim, marketingowym i sponsoringowym. W wypowiedzi dla portalu Strefa Biznesu, Monika Kulik – członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu – przedstawia sczczegóły związane z Kartą Praw Dziecka. 

10 lipca 2023

Wywiad z Natalią Saratą, socjolożką, społeczniczką, trenerką antywypaleniową

Karol Krzyczkowski, Natalia Sarata

Co już wiemy o wypaleniu w wolontariacie? Czy jest to coś, na co trzeba szczególnie zwracać uwagę, pracując społecznie, czy raczej jest to na tyle rzadkie zjawisko, że nie ma co demonizować?

30 czerwca 2023

Zarządzanie ryzykiem klimatycznym w praktyce – międzynarodowe przykłady a działania polskich przedsiębiorstw

Monika Sadkowska, Łucja Urbanowska, Katarzyna Średzińska

W swoim raporcie z 2022 roku naukowcy z działającego przy ONZ Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) podkreślili po raz kolejny pilność wyzwań, jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne. Według analiz naukowych, jeśli przekroczymy granicę 1,5°C wzrostu średniej globalnej temperatury nawet tymczasowo, niektóre skutki zmian klimatycznych mogą okazać się nieodwracalne. Obserwowane już poważne konsekwencje dla ekosystemów lądowych, wodnych i przybrzeżnych są wynikiem wzrostu częstotliwości i intensywności ekstremalnych zjawisk klimatycznych i pogodowych: skrajnie wysokiej temperatury na lądzie i w oceanach, intensywnych opadów atmosferycznych, susz, pożarów, huraganów itp.

14 czerwca 2023

Wolontariat pracowniczy nie tylko na rzecz beneficjentów – studium przypadku

Karol Krzyczkowski

Działanie opisane w ramach studium przypadku jest łatwe do wdrożenia i możliwe do elastycznego wdrożenia w ramach praktycznie każdej akcji wolontariatu pracowniczego. Jednak bardzo rzadko spotykamy się z takimi działaniami chociażby w opisach dobrych praktyk. Dlatego zdecydowaliśmy się podzielić nim z nadzieją, że przyda się wszystkim koordynator(k)om wolontariatu pracowniczego.

31 maja 2023

Kryzys klimatyczny – musimy być gotowi na nowe wyzwania

Agnieszka Kłopotowska

Z roku na rok w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce” publikowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu możemy znaleźć coraz więcej przykładów działań na rzecz środowiska naturalnego realizowanych przez firmy. Z satysfakcją zauważamy spadek inicjatyw jednorazowych na rzecz rozwiązań strategicznych i systemowości.

17 maja 2023

Czy greenwashing odejdzie w zapomnienie?

Agnieszka Kłopotowska

Sięganie po greenwashing będzie stawało się coraz trudniejsze, bo – po pierwsze w raportowaniu liczą się konkretne dane, które również będą wymagane w związku z kolejną dyrektywą dotycząca łańcuchów wartości – CSDD. Po drugie – zgodnie z wchodząca od 2024 dyrektywą CSRD raporty firm będą podlegały obowiązkowemu audytowi, a po trzecie – właśnie trwają prace m.in. nad unijną dyrektywą dotycząca oświadczeń środowiskowych.

24 marca 2023

Lekkie przeprofilowanie zadań nie sprawi, że w firmie pojawi się ekspert_ka ESG

Marzena Strzelczak

Firmy coraz częściej widzą też, że „lekkie przeprofilowanie” zadań i odpowiedzialności nie sprawi, że w organizacji pojawi się ekspert_ka ESG. Potrzebne są konkretne umiejętności i kompetencje, które nie są jeszcze powszechnie dostępne na rynku. Coraz częściej takie właśnie kompetencje przypisują sobie osoby, które do niedawna zajmowały się PR, marketingiem, komunikacją czy HR. Obecnie stawiają na eksperckość w obszarze ESG, co jednak nie zawsze idzie w parze z rzeczywistą wiedzą i kompetencjami.

28 lutego 2023

Raport Rynku Prawniczego 2022/2023

Marzena Strzelczak

Raport przygotowany przez firmę Supesu Recruitment ma na celu przybliżenie sytuacji na rynku prawniczym (kancelaryjnym i in-house’owym) w minionym roku. Inicjatorzy badania za cel postawili sobie odpowiedź na pytanie: “Jak być atrakcyjną organizacją w oczach prawników_czek w roku 2023”. Zbadano m. in. kwestie wynagrodzeń, benefitów (otrzymywanych i pożądanych), trybu pracy, sytuacja kobiet na rynku czy ESG.

7 lutego 2023

Dekada zarządzania różnorodnością w Polsce. Regres czy postęp?

Marzena Strzelczak

W styczniowym numerze miesięcznika „Personel & Zarządzanie” ukazał się raport z komentarzami Marzeny Strzelczak, prezeski, dyrektorki generalnej Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce, członkini zarządu CSR Europe, i dr hab. Ewy Lisowskiej, profesorki Szkoły Głównej Handlowej, do badania przeprowadzonego z okazji obchodów dziesięciolecia Karty Różnorodności w Polsce.

4 stycznia 2023

Rady nadzorcze dla klimatu

Marzena Strzelczak

Dziś nie ma już wątpliwości, czy biznes powinien przeciwdziałać zmianom klimatu. Pytania dotyczą raczej tego, jak robić to szybko i zarazem maksymalnie efektywnie – na poziomie jednostkowym, branżowym czy w koalicjach międzysektorowych.

Typ artykułu

Obszar tematyczny