Artykuły eksperckie

20 kwietnia 2019

#CSRwPL2018

Marzena Strzelczak, Marta Borowska

Rok minął pod znakiem jubileuszy: setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wywalczenia praw wyborczych przez kobiety, a zakończył się grudniowym szczytem klimatycznym COP w Katowicach. Był to też pierwszy okres obowiązkowego raportowania, wynikającego z implementacji Dyrektywy UE dotyczącej ujawniania danych niefinansowych i informacji na temat różnorodności.

8 lutego 2019

Personalizm i społeczna odpowiedzialność biznesu. Inspiracja i współpraca

dr Agnieszka Siarkiewicz

Z jednej strony nurt współczesnej filozofii, który osobę stawia w centrum rozważań, z drugiej uporządkowana koncepcja zarządzania skodyfikowana w międzynarodowej normie ISO 26000. Personalizm i społeczna odpowiedzialność biznesu – co łączy te pojęcia i czy praktycy obu koncepcji mogą korzystać z wzajemnych osiągnięć i doświadczeń?

14 stycznia 2019

Konferencje o wolontariacie z roku 2018, do których warto wrócić

Karol Krzyczkowski

Końcówka roku to czas wytężonej pracy w każdej firmie, a 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i wokół tego terminu odbywają się największe i najważniejsze wydarzenia związane z wolontariatem, w których nie zawsze niestety możemy uczestniczyć. Całe szczęście organizatorzy korzystają z możliwości oferowanych przez nowe technologie i rejestrują najważniejsze wydarzenia.

15 listopada 2018

Czym żyje wolontariat w skali globalnej – wnioski po IAVE World Volunteer Conference 2018

Karol Krzyczkowski

Między 17 a 20 października miałem okazję uczestniczyć jako delegat Forum Odpowiedzialnego Biznesu w 25 Światowej Konferencji poświęconej Wolontariatowi, organizowanej przez International Association for Volunteer Effort (IAVE). Organizatorzy zapowiadali, że konferencja jest przeznaczona dla „wszystkich, którzy zarządzają wolontariatem w swojej organizacji, w swojej społeczności lub na poziomie krajowym lub globalnym (…)” dzięki czemu wśród ponad 700 uczestników spotkać można było praktyków i liderów różnych organizacji, inicjatyw i działań wolontariatu pracowniczego prawie ze wszystkich kontynentów.

24 września 2018

Odpowiedzialni w każdym ogniwie łańcucha dostaw

Katarzyna Mróz

Dlaczego właściwa organizacja łańcucha dostaw w różnych branżach jest tak ważna? Być może na to pytanie najtrudniej będzie odpowiedzieć klientowi, który jako odbiorca końcowy nabywa produkt i nie myśli o tym, kto, za ile i w jakich warunkach go wyprodukował. Dzisiejsze wymogi rynku i wciąż rosnąca – choć nadal i tak niewielka – świadomość konsumentów wymagają od przedsiębiorców zdecydowanych działań, aby zapobiegać i przeciwdziałać potencjalnym negatywnym skutkom ich działalności, także w zakresie łańcuchów dostaw.

3 sierpnia 2018

Jakich sygnalistów potrzebujemy?

Karol Krzyczkowski

W 2017 roku w projekcie ustawy o jawności życia publicznego po raz pierwszy pojawiła się definicja sygnalisty, która ma wejść do systemu prawnego. Proponowana ustawa opisuje też zasady nadawania tego statusu i ochrony sygnalistów.

6 lipca 2018

Raportowanie – w oczekiwaniu na zmiany

Katarzyna Mróz

Kiedy czytają Państwo ten tekst, dostępne są już pierwsze dane niefinansowe, ujawnione przez firmy objęte takim obowiązkiem na podstawie znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Jednak trudno jeszcze ocenić, jak nowa regulacja wpłynie na jakość raportowania w ogóle, jak firmy wywiążą się z tego obowiązku i jakie w konsekwencji zaobserwujemy zmiany w ich podejściu do takich zagadnień, jak poszanowanie praw człowieka czy polityka różnorodności.

22 czerwca 2018

Czy Korpus Solidarności będzie szansą dla rozwoju wolontariatu pracowniczego w Polsce?

Karol Krzyczkowski

Od dłuższego czasu w rządowym Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego trwa praca nad Programem Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego „Korpus Solidarności”. Będzie to pierwszy, tak obszerny i kompleksowy program wspierający rozwój wolontariatu w Polsce.

8 czerwca 2018

Przegląd światowych trendów CSR

Tadeusz Joniewicz

Kluczowe tematy poruszane w światowej debacie o społecznej odpowiedzialności biznesu są bezpośrednio powiązane z najważniejszymi globalnie wydarzeniami. Co więcej, widać wyraźnie, że CSR i zrównoważony rozwój stanowią rozwiązanie wielu wyzwań, przed jakimi staje współczesny świat. Środowisko – trzeba traktować je serio Poważne podejście do aspektów ekologicznych wynika ze zmian klimatycznych, których nie można dłużej bagatelizować….

20 maja 2018

CSR w badaniach w 2017 roku

Marcin Grzybek

Polskie społeczeństwo a odpowiedzialny biznes Badanie „Obecność tolerancji dla różnorodności w społeczeństwie polskim 2017 roku”, zrealizowane na ogólnopolskiej próbie 1 tys. respondentów, dotyczyło postaw wobec różnorodności w pracy, życiu prywatnym oraz otoczeniu społecznym. Zdecydowana większość respondentów jest otwarta na pracę w różnorodnych zespołach – 93% deklaruje zadowolenie lub neutralność (odpowiedź „nie ma to dla mnie…

Typ artykułu

Obszar tematyczny