„Zielone” certyfikaty i droga do neutralności klimatycznej. Skanska podsumowuje 2021 rok na rynku mieszkaniowym

27 grudnia 2021

Dotyczy firmy: Skanska w Polsce,

Dynamika na rynku „zielonych” certyfikatów została wskazana wśród najważniejszych wniosków przedstawionych przez firmę Skanska w podsumowaniu 2021 roku na rynku mieszkaniowym.

Coraz większa świadomość i oczekiwania klientów, a także strategie odpowiedzialnych deweloperów koncentrowane wokół idei zrównoważonego rozwoju, spowodowały, że w mijającym roku ponad dwukrotnie wzrosła liczba budynków z certyfikacjami środowiskowymi[1] (z 43 do 89 w okresie od marca 2020 do marca 2021).

Zielone certyfikaty, jak np. BREEAM, w którym certyfikowane są wszystkie inwestycje Skanska, to bowiem dla klienta nie tylko wyznacznik jakości nieruchomości i kompleksowych systemów oszczędzających wodę czy energię, ale także możliwość skorzystania z zielonego kredytu hipotecznego, który ma dużo bardziej korzystne warunki spłat niż zwykły kredyt.

W minionym roku spółka mieszkaniowa Skanska uzyskała sześć certyfikatów dla swoich inwestycji – 4 na poziomie przejściowym (Interim) oraz 2 finalne (Final).

Obecnie standardem dla naszych inwestycji jest ocena na poziomie „Good”, jednak, jak widać, już teraz udaje nam się uzyskiwać ocenę „Very Good”. W kolejnych latach będziemy optymalizować projektowanie nowych inwestycji właśnie w kierunku tej wyższej oceny – wyjaśnia Artur Łeszczyński, Menadżer ds. Rozwoju Biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Budując osiedla w duchu „green bulding”, deweloperzy sięgają również po coraz to nowe rozwiązania i patrzą na zrównoważony rozwój w jeszcze szerszej perspektywie.

W tym roku udało nam się wdrożyć platformę analityczną, która pozwala na monitorowanie naszych emisji CO2. Prowadzony przez nas typ działalności powoduje, że nasze emisje wynikają zarówno z codziennego funkcjonowania biznesu – utrzymywania biura, zasilania budów, podróży służbowych, floty samochodowej – ale również z procesów wytworzenia i przede wszystkim użytkowania dostarczanego produktu – w tym przypadku mowa oczywiście o budynkach mieszkalnych. Dzięki całemu pakietowi wdrożonych procedur gromadzenia danych i ich agregowania, w tym ich wizualizacji, możemy nie tylko śledzić aktualne poziomy emisji, weryfikować i porównywać wartości historycznie, ale także prognozować i modelować przyszłość, tj. podejmować decyzje biznesowe, które umożliwią nam w pełni partycypować w założeniach Celu Klimatycznego Skanska – dodaje Artur Łeszczyński.

Źródło: Mat. pras.

[1] PLGBC „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach. Raport 2021”.