Wystawa finałowa 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

10 maja 2019

Dotyczy firmy: ERGO Hestia,

Jednym z kluczowych aspektów tegorocznej wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest różnorodność doświadczeń i postaw 25 młodych twórców, którzy w swojej praktyce podejmują najbardziej aktualne tematy i problemy współczesności. Intensywny, 2-tygodniowy przegląd najciekawszych propozycji twórczych finalistów 18. edycji konkursu potrwa od 6 do 19 maja br. w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Najważniejszym punktem wystawy będzie Gala Finałowa 17 maja, podczas której poznamy nazwiska laureatów. Prezentacji prac finałowych towarzyszy wiele wydarzeń specjalnych, oprowadzań i warsztatów.

Najnowsza edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii jest okazją do szerszej dyskusji na temat współczesnej kondycji obiegu sztuki, który poddany codziennej presji otoczenia, musi radzić sobie z tym, co niejednoznaczne, płynne i niepewne. Narrację tę uzupełnia i uaktualnia świeże oraz krytyczne spojrzenie finalistek i finalistów konkursowej wystawy finałowej. Poprzez swoje prace skupiają bowiem uwagę odbiorcy na ważnych i aktualnych problemach: artystycznych, społecznych, geopolitycznych, ekologicznych, ideowych oraz ekonomicznych. Autorami prezentowanych prac są studenci IV oraz V roku wydziałów i kierunków artystycznych prowadzonych na 10 polskich uczelniach.

— Finał konkursu Artystyczna Podróż Hestii przynosi nam w tym roku 25 bardzo ciekawych i różnorodnych propozycji. Znajdziemy wśród nich prace, które kierują uwagę odbiorców w samo centrum współczesnych problemów społecznych i artystycznych. Ogromne znaczenie w tym wszystkim ma fakt, że o sprawach tak istotnych i ważnych z punktu widzenia nas wszystkich mają odwagę mówić młodzi, dopiero rozpoczynający swoją twórczą karierę studenci z całej Polski. W naszym tegorocznym konkursowym przesłaniu wielokrotnie podkreślaliśmy, że doceniamy ich starania, bo mimo ryzyka nadal chcą zostać artystami — mówi Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Wystawie finałowej 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii towarzyszą również dodatkowe wydarzenia specjalne: warsztaty, spotkania, happeningi, oprowadzania. Wszystkie te propozycje i aktywności uzupełniają kontekst tegorocznej edycji konkursu, który rozgrywa się wokół tematu płynnej rzeczywistości, oczekiwań współczesności, życia pod nieustanną presją i pod dyktando ryzyka. Wydarzenia towarzyszące wystawie pozwolą zwrócić uwagę na rzeczywiste problemy zarówno młodych twórców, ale też i odbiorców, którzy funkcjonują w świecie nieustannych akcji i reakcji. Pierwszy dzień wystawy (poniedziałek, 6 maja) rozpocznie się od happeningu Norberta Delmana, finalisty 13. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. W swoim projekcie Artysta stara się zwizualizować niepokój i napięcie, które jest obecne w życiu każdego człowieka.

Przed tegorocznymi finalistami stoi teraz szansa na wygranie dwóch profesjonalnych rezydencji artystycznych w prężnych ośrodkach rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto w konkursie APH przyznawana jest także Nagroda Specjalna, której fundatorem jest prezes Grupy ERGO Hestia, Piotr M. Śliwicki. To zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego firmy. I tak – przy okazji 18. wystawy finałowej – goście i zwiedzający Muzeum nad Wisłą będą mieli okazję zobaczyć pracę zeszłorocznej laureatki Nagrody Specjalnej, Joanny Kunert. Artystka zaprezentuje projekt, będący efektem działania artystycznego przeprowadzonego z udziałem pracowników ERGO Hestii. Ogłoszenie nazwisk laureatów konkursu odbędzie się podczas piątkowej Gali Finałowej 17 maja.

Mecenasem corocznego konkursu APH jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. W rozwijaniu inicjatywy aktywny udział biorą największe instytucje kultury i uczelnie artystyczne w całej Polsce, a także wieloletni partnerzy Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Źródło: mat. pras.