Wrześniowe wiadomości z CSR Europe

20 stycznia 2009

Zapraszamy do lektury wrześniowych wiadomości z CSR Europe. W tym miesiącu przeczytają państwo o tym, jak będzie wyglądać rynek pracy w zielonej gospodarce, czy eko-etykiety pomogą w walce ze zmianą klimatu, jaki wpływ będzie miał kryzys ekonomiczny na sytuacje finansową organizacji pozarządowych i inne.

Korporacyjni sponsorzy dostosowują się do ekonomicznego kryzysu.
Podczas gdy korporacje zmagają się z kurczącymi się dochodami, organizacje pozarządowe stoją w obliczu rosnących potrzeb. Eksperci są podzieleni w sprawie reakcji sponsorów na ekonomiczne osłabieniem podaje Philantropy Journal. W Stanach Zjednoczonych, darowizny korporacji rosną z prędkością ok. 3% procent rocznie w czasach ekonomicznej hossy. Kiedy sytuacja gospodarcza jest zła te same darowizny spadają z prędkością 2% w skali roku, szacuje Ken Goldstein, ekonomista the Conference Board. Dobrą wiadomością jest fakt, że coraz więcej firm prezentuje podejście strategiczne do swojej filantropi.

Eko-etykiety śladu węglowego (carbon footprint) najlepszą wskazówką dla konsumentów.

Klimatyczne etykiety mogą poprawić rozpowszechnianie informacji, które pomagają konsumentom w wyborze produktów o niskiej szkodliwości dla środowiska. Etykieta, która informuje o śladzie węglowym (carbon footprint) produktu jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak, jak podaje raport  Fińskiego Instytutu Środowiska (SYKE), jej przygotowanie to proces pełen trudności. Wielu konsumentów uważa, że brak praktycznych wskazówek oraz odpowiedniej wiedzy uniemożliwia im skuteczne działanie przeciwko zmianom klimatycznym.

Zielona gospodarka może stworzyć rzesze nowych „zielonych zawodów”: raport Programu Środowiskowego ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Nowe badania nad wpływem wyłaniającej się globalnej zielonej gospodarki na świat pracy mówią, że wysiłki skierowane na walkę ze zmianami klimatycznymi mogą zaowocować powstaniem rzeszy „zielonych zawodów” w nadchodzących dekadach. Raport zatytułowany: ‘Zielone zawody: w stronę przyzwoitej pracy w zrównoważonym, nisko-węglowym świecie’ został opublikowany przez The Green Job Initiative, partnerstwo założone w 2007 roku pomiędzy Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodową Organizację Pracy i Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych. Z drugiej strony raport pokazuje, że proces zmian klimatycznych, który już następuje, będzie miał negatywne skutki na tych pracowników i ich rodziny, którzy utrzymują się z rolnictwa i turystyki. Dlatego działania skierowane na walkę ze zmianami klimatycznymi i ich skutkami są niezbędne oraz naglące i powinny zostać pomyślane w taki sposób aby kreowały nowe, przyzwoite zawody.

Programy komputerowe przyspieszają zrównoważony rozwój, podają badania BSR.

Chociaż przemysł oprogramowania komputerowego jest nowicjuszem w dziedzinie CSR, firmy w tym sektorze już robią wrażenie innowacyjnymi produktami i usługami, które mają za zadanie usprawniać metody interakcji ludzi, biznesu i społeczności dążących do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Nowy raport „Programy komputerowe przyspieszają zrównoważony rozwój” przygotowany przez Business for Social Responsibility (BSR) wyodrębnia trzy podstawowe kroki, w ramach których firmy produkujące oprogramowanie mogą podejmować współpracę w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu.

GRI wysoko ocenia Raport społeczny Dow za 2007 rok.

Firma Dow wydała raport społeczny za rok 2007. Raport powstał w oparciu o wytyczne GRI i jest jednocześnie sprawozdaniem Communication on Progress w ramach członkowstwa firmy w inicjatywie ONZ Global Compact. Raport otrzymał przysłowiową 6 z plusem od GRI za kompletność i uprawomocnienie przez trzecią stronę. Dow wykorzystało wytyczne GRI dotyczące raportowania do komunikowania wysiłków i osiągnięć firmy w obszarze zrównoważonego rozwoju. Ponadto raport Dow zawierał pierwsze sprawozdanie firmy w ramach Global Compact, tak zwane Communication on Progress, na rok przed oficjalnym terminem wyznaczonym firmie na złożeniem takiego raportu. Tym samym firma zaprezentowała silne przywiązanie do zasad inicjatywy ONZ oraz do pełnienia roli obywatela w globalnym świecie. W 2007 roku Dow została członkiem ONZ Global Compact.

Inteligentne oczy – Cosmote i Microsoft Hellas.

Dla osób niewidomych i niedowidzących poruszanie się w miejskim środowisku często sprawia wiele trudności. Inteligentne oczy wymyślone przez Cosmote i Microsoft Hellas to zestaw komórkowy, który za pomocą komunikatów audio dostarcza informacji ułatwiających przemieszczanie się po mieście. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tego unikatowego rozwiązania na stronach www.csreurope.org/solutions. Oprócz informacji na temat nowego projektu pary Microsoft Hellas i Cosmote znajdą tam Państwo ponad 600 przykładów najlepszych praktyk z zakresu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Volvo wprowadza na rynek pierwszy autobus hybrydowy.
Volvo ogłosiło wprowadzenie na rynek pierwszego autobusu hybrydowego pod nazwą Volvo 7700 Hybrid. Dzięki zmniejszonemu o 30% zużyciu paliwa i hybrydowym komponentom wyższy koszt zakupu autobusu zwraca się w ciągu 5 do 7 lat. Emisja podtlenku azotu w nowym pojeździe jest mniejsza o 40-50% w porównaniu z wersją z silnikiem diesla.