Wizja 2050

9 czerwca 2011

Dotyczy firmy: PwC,

Na zaproszenie Ministra Gospodarki oraz firmy doradczej PwC, liderzy polskiego biznesu spotkali się by określić rolę przedsiębiorstw w zrównoważonym rozwoju Polski.

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki liderzy polskiego biznesu spotkali się, aby utworzyć wizję zrównoważonego rozwoju dla Polski. Przedstawiciele zarządów firm reprezentujących różnorodne sektory polskiej gospodarki (m.in. energetyka, bankowość i finanse, transport, producenci żywności, branża budowlana), wspierani przez firmę PwC, debatowali dzisiaj o przyszłości Polski, konieczności włączenia biznesu w strategię wspierania priorytetów rozwojowych kraju, a także o potrzebie świadomego zarządzania wpływem na otoczenie społeczne oraz środowisko naturalne.

Spotkanie to wpisuje się w inicjatywę globalną zainicjowaną w 2010 roku przez Światową Radę Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (World Business Council for Sustainable Development, WBCSD). WBCSD przy udziale i zaangażowaniu firm z całego świata, opracowała dokument „Vision 2050. The New agenda for business”, w którym przedstawiona została wizja, główne wyzwania w obliczu zachodzących przemian społeczno-gospodarczych, a także szanse rynkowe, jakie niesie za sobą proces zrównoważonego rozwoju.

Dokument opracowany przez WBCSD odnosi się do wyzwań zrównoważonego rozwoju stojących przed biznesem przede wszystkim w skali globalnej. Celem projektu „Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050”, w ramach którego odbyło się spotkanie, jest określenie roli, jaką ma do odegrania polski biznes na przestrzeni najbliższych dekad, w kształtowaniu warunków stabilnego rozwoju gospodarczego, umożliwiającego realizację aspiracji rozwojowych obecnego, ale także przyszłych pokoleń.

Nowoczesna gospodarka powinna umożliwiać polskim przedsiębiorstwom skuteczne konkurowanie z innymi podmiotami na globalnym rynku, wykorzystując przy tym korzyści płynące ze współpracy, w szczególności umiejętność wspólnego wykorzystywania zasobów – powiedziała Minister Grażyna Henclewska -Wymaga to zmiany kultury wzajemnych relacji pomiędzy administracją rządową i samorządową a partnerami społeczno-gospodarczymi, zwiększenia zaufania społecznego oraz partycypacji kluczowych interesariuszy, w szczególności sektora prywatnego, w działaniach Rządu.

Prezesi i członkowie zarządów zaproszonych firm, poruszali wiele tematów wśród których dominowała tematyka bezpieczeństwa energetycznego, regulacji kwestii emisji gazów cieplarnianych, zagadnienia związane z infrastrukturą, a także istotne aspekty demograficzne wpływające na sytuację ekonomiczną całego społeczeństwa. Przedsiębiorcy podkreślali wagę międzysektorowego dialogu, a także dostępu do edukacji oraz strategicznej współpracy z ośrodkami akademickimi i naukowymi.

Wiele firm, które włączyły się w ten proces w innych krajach, potrafiło skorzystać z niego, dla tworzenia swojej przewagi konkurencyjnej – mówił Geoff Lane, partner w firmie doradczej PwC odpowiedzialny za usługi z zakresu zrównoważonego rozwoju. –  Jednym z trudniejszych zadań dla biznesu jest ograniczenie liczby sprzedawanych usług i dóbr, na rzecz udoskonalania ich jakości, również w kontekście zużycia energii, wody, recyrkulacji.

Spotkanie najwyższej kadry menedżerskiej polskich firm było częścią procesu wypracowywania „Wizji zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050”, który zakończy się debatą wokół zrównoważonego rozwoju w Polsce podczas wrześniowej konferencji w Gdańsku odbywającą się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

Źródło: Materiały prasowe