Styczniowe wiadomości z CSR Europe

15 maja 2008

Prezentujemy państwo zbiór wybranych wiadomości ze świata, które ukazały się w styczniu w CSR Europe. Życzymy miłej lektury.

Raport społecznej odpowiedzialności biznesu IBM podkreśla ideę obywatelstwa w 21 wieku.
IBM opublikował raport społecznej odpowiedzialności 2007 zatytułowany ‘Globalne Obywatelstwo’. Raport prezentuje społeczne partnerstwa firmy oraz strategie w podejmowaniu wyzwań i wykorzystywaniu szans w coraz bardziej globalnej i współzależnej ekonomii. Raport podkreśla takie działania IBM jak: programy przywództwa i elastycznej pracy, walki z analfabetyzmem wśród dzieci i dorosłych, programy środowiskowe, programy dla małego biznesu i inicjatywę World Community Grid (Światowej Sieci Społecznej). Raport dostępny jest na stronie internetowej http://www.ibm.com/ibm/responsibility

Toyota wyznaczyła 4 zagraniczne fabryki jako modele zrównoważonego rozwoju.

Toyota wyznaczyła 4 zagraniczne filie jako modele działań fabryk zrównoważonego rozwoju. Modelowa fabryka dla obu Ameryk to zakład będący w stanie budowy w stanie Missisipi, USA. Fabryka ma rozpocząć pracę ok. 2010 roku. W Europie, dwa modelowe przedsiębiorstwa znajdują się w Wielkiej Brytanii i Francji, a modelowa fabryka azjatycka znajduje się w Tajlandii. Toyota Motor Corporation opracuje konkretne inicjatywy dla każdej fabryki biorąc pod uwagę specyfikę każdego regionu i przedsiębiorstwa.

Unilever, Toyota, HSBC na szczycie rankingu etycznej reputacji.

Covalence z siedzibą w Genewie opublikowała trzeci roczny raport etycznej reputacji, który bada reputację podmiotów międzynarodowych na podstawie informacji zebranych od firm, mediów i społeczeństwa. Tego roku na szczycie listy znalazły się Unilever, Toyota i HSBC. Rio Tinto, Dell i Marks & Spencer weszły do pierwszej dziesiątki EthicalQuote zastępując BP, GlaxoSmithKline i Bristol Myers Squibb. Wal-Mart, Coca-Cola i Toyota odnotowały największe wzrosty.

Końcowa lista kandydatów do nagrody czytelników GRI 2008 gotowa do oceny.
Na podstawie internetowego głosowania uczestników z całego świata wybrano 77 raportów różnego rodzaju organizacji do końcowej listy kandydatów do nagrody czytelników GRI 2008. Do 31 stycznia GRI zapraszała czytelników raportów do oceny tych, które zostały zamieszczone na liście końcowej. Tylko raporty z tej listy mają szansę wygrać jedną z dziewięciu nagród. Laureaci zostaną zaprezentowani na światowej konferencji o zrównoważonym rozwoju i przejrzystości w Amsterdamie, która odbędzie się w dniach 7 – 9 maja.

Nowy ranking SRI, energii odnawialnej i funduszy społecznych uruchomiony.
Magazyn internetowy Responsible Investor opublikował ranking największych i najlepiej sprzedających się SRI, funduszy odnawialnych i społecznych w Europie. Według statystyk opracowanych dla Responsible Investor przez Lipper FERI, największym europejskim funduszem SRI jest fundusz AGF Valeurs Durables zarządzany przez AGF, francuską filię Allianz Global Investors z kapitałem niewiele ponad 1,4 mld euro.

Stowarzyszenie CSR w Turcji dołączyło do sieci narodowych partnerów CSR Europe.
CSR Europe, wiodąca europejska sieć ma rzecz biznesu społecznie odpowiedzialnego, która obecnie składa się z 25 organizacji z 23 państw wita Stowarzyszenie CSR w Turcji wśród  swoich członków i narodowych partnerów,. Stowarzyszenie CSR w Turcji jest niezależną organizacją pozarządową z misją tworzenia narzędzi, źródeł i metod odpowiedzialnego postępowania w kwestiach społecznych, ekonomicznych i środowiskowych dla firm tak aby biznes mógł mieć pozytywny wpływ na rozwój społeczeństwa.

Indyjski producenci samochodów prezentują najtańszy samochód na świecie.
Globe-Net informuje, że indyjski producent samochodów Tata Motors zaprezentował 10 stycznia długo oczekiwany „samochód dla zwykłych ludzi”, najtańszy samochód czterokołowy jaki kiedykolwiek został wyprodukowany. Przewidywana cena samochodu to 2,5 tys. dolarów. Produkt ma szanse na otworzenie nowych rynków zbytu w Indiach. Jego niska cena czyni go dostępnym dla wyłaniającej się w Indiach klasy średniej i w innych rozwijających się krajach. Mimo to, samochód najprawdopodobniej nie spełni standardów emisji spalin i bezpieczeństwa w krajach rozwiniętych.

Świat zmierza w stronę bardziej zrównoważonej globalnej ekonomii: raport Worldwatch.
Według rocznego raportu ‘Stan Świata 2008’ niezależnej organizacji badawczej Instytutu Worldwatch, globalne ocieplenie zmusza świat do zmiany sposobu w jaki robi się interesy. Podczas gdy kraje i firmy walczą z zagrożeniami wywołanymi zmianami klimatycznymi globalna ekonomia staje się bardziej zrównoważona. Raport informuje, że coraz większe kwoty są inwestowane w projekty czystej energii, neutralizowania dwutlenku węgla oraz środowiskowe i energetyczne fundusze hedgingowe.

Kwoty w zarządach drogą norweskich kobiet przez szklany sufit.
Od 1 lutego 2008 każda norweska firma będzie zobowiązana wyznaczyć konkretną liczbę kobiet zasiadających w zarządzie. Blisko 38 % kobiet zasiada w zarządach zarejestrowanych w Norwegii firm, podczas gdy europejska średnia wynosi około 8 %. Stephanie Holmes z BBC zastanawia się czy rządowa interwencja w sprawach genderowych jest najlepszym sposobem przeprowadzenia prawdziwych zmian w świecie korporacji.

Ceres ocenia banki według strategii dotyczących zmian klimatycznych.

Raport koalicji inwestorów Ceres wskazuje, że pomimo poczynionych postępów sektor bankowy nadal czeka dużo pracy zanim będzie w stanie sprostać zagrożeniom wywoływanym przez globalne zmiany klimatyczne. Raport analizuje praktyki zarządzania zmianami klimatycznymi 40 największych banków światowych. Raport wykazał, że coraz więcej banków europejskich, amerykańskich i japońskich w odpowiedzi na zagrożenia i szanse wywoływane przez zmiany klimatyczne odpowiada przede wszystkim przy pomocy wyznaczania poziomu redukcji gazów cieplarnianych, zwiększania badań nad akcjami związanym z zagadnieniami klimatycznymi oraz ocenianie kredytowania i finansowania projektów czystej energii…

IBM, Nokia, Pitney-Bowes i Sony udostępniają ‘eko-patenty’.

I
BM, Nokia, Pitney-Bowes i Sony udostępniają 31 patentów, tworzących razem zestaw, który może być wykorzystany do przezwyciężania problemów środowiskowych. Inicjatywa Wspólne Eko-Patenty, której przewodniczy IBM, ma nadzieje, że będzie bodźcem dla innowacji i stworzy nowe szanse dla biznesu. IBM jest właścicielem 27 udostępnionych patentów, Pitney-Bowes dwóch, Nokia i Sony po jednym.

Alcatel-Lucent podpisał się pod inicjatywą ONZ Global Compact „W trosce o klimat”.
Alcatel-Lucent ogłosił, że Patricia Ruso, dyrektorka generalna firmy, podpisała inicjatywę ONZ Global Compact „W trosce o klimat”, wzmacniając zaangażowanie firmy w polepszenie wydajności wykorzystywania energii oraz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. „W trosce o klimat” jest dobrowolną i komplementarną platformą działania dla tych uczestników ONZ Global Compact, którzy pragną zostać liderami w kwestiach klimatycznych. Platforma została zaprojektowana celem rozwoju praktycznych rozwiązań oraz kształtowania opinii publicznej i polityki w zakresie zmian klimatycznych.

Marketing Społeczny – kolejne wielkie wyzwanie w 2008 roku.
Marketing społeczny będzie jednym z głównych trendów marketingu w Afryce Południowej w roku 2008. W świecie, w którym specjaliści od marketingu desperacko usiłują wyrwać się z reklamowego przekazu, marketing społeczny jest podejściem do zagadnienia sprzedaży, które jednocześnie wytwarza nieco dobra. Tak samo jak marketing tradycyjny wykorzystuje te same technologie, narzędzia i metody stosując je jednak do realizacji celów społecznych przekonując ludzi do zmiany postępowania dla ich własnego dobra oraz dobra społeczeństwa jako całości.

FTSE uruchomiło Indeks Global Eco.
Grupa FTSE uruchomiła indeks technologii ochrony środowiska, na którym notowanych jest 50 firm zielonych technologii na świecie. Indeks wyszukuje firmy, które specjalizują się w technologiach z zakresu ochrony środowiska, takich jak energia z alternatywnych źródeł oraz wydajność, zarządzanie odpadami i kontrolą zanieczyszczeń.

Państwa UE otrzymały nowe zalecenia dotyczące wykorzystania energii odnawialnej.
23 stycznia Komisja Europejska przedstawiła ambitne cele zwiększenia unijnej całkowitej konsumpcji energii odnawialnej do 20% do 2020 roku. Cele dotyczące biopaliw wywołały falę krytyki, ale plany dotyczące technologii pozyskiwania energii słonecznej lub wiatru spotkały się z powszechną akceptacją.

HP przedstawia energooszczędne komputery stacjonarne dla firm.
HP zaprezentowało nowe energooszczędne komputery stacjonarne dla firm, które mają pomóc podmiotom gospodarczym zmniejszyć negatywny wpływ komputerów na środowisko. Komputer HP Compaq dc5800 spełnia środowiskowe wymagania Złotego rejestru EPEAT™ (Electronic Product Environmental Assessment Tool). Firma HP twierdzi, że korzystając z komputerów oszczędzających energię przedsiębiorcy mogą obniżyć koszty wykorzystania energii i negatywnego wpływu stosowanych technologii na środowisko.

Lista 100 najlepszych firm na świecie w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Blisko jedna trzecia firm z zeszłorocznego zestawienia została zastąpiona przez nowe podmioty. Lista, która po raz pierwszy została opublikowana w Davos w Szwajcarii na Światowym Forum Ekonomicznym w roku 2005 bierze pod uwagę osiągnięcia firm w obszarze środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego. Lista została zainicjowana przez firmę medialną Global Knights oraz firmę badawczą Innovest Strategic Value Advisors.

Doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego zakończono wezwaniem do nowego rodzaju przywództwa opartego na współpracy.
Doroczne spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego 2008 w Davos zakończyło się 27 stycznia wspólnym wezwaniem przedstawicieli świata biznesu, rządów i liderów społecznych do nowego typu przywództwa opartego na współpracy i innowacji celem sprostania wyzwaniom stawianym przez globalizację. Za problemy szczególnie nie cierpiące zwłoki uznano konflikt na Bliskim Wschodzie, terroryzm, zmiany klimatyczne i ochronę źródeł wody. Uczestnicy spotkania wykazali, że największym zadaniem dla świata jest określenie wartości, które będą leżeć u podstaw globalizacji.

Indeks Środowiskowy Yale prezentuje najbardziej zielone państwa świata.
Newsweek poinformował, że Centrum Prawa i Polityki Ochrony Środowiska Uniwersytetu Yale opublikował pierwszy indeks środowiskowy. Jest to ranking działań państw na rzecz ochrony środowiska. Lista wykorzystuje liczne miary, łącznie: z emisją węgla i siarki oraz stopniem zanieczyszczenia wody; do wyliczenia oceny całkowitej dla każdego kraju. Pierwsza piątka to: Szwajcaria, Szwecja, Norwegia, Finlandia i Kostaryka.