Polska astrochemiczka, Agata Karska, otrzymała stypendium For Women in Science*, ufundowane przez niemiecką filię Grupy L’Oréal

23 lipca 2012

Dotyczy firmy: L'Oréal Polska,

Agata Karska zajmuje się badaniami kosmosu w niemieckim Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics w Garching pod kierunkiem prof. Ewine F. van Dishoeck, miejscem obrony jej pracy doktorskiej będzie Uniwersytet w Lejdzie w Holandii.

Tematem jej doktoratu jest „Woda w obszarach formowania się gwiazd”.Badam najmłodsze protogwiazdy w Drodze Mlecznej (zaczęły powstawać nie później niż milion lat temu), które w przyszłości staną się takimi gwiazdami jak nasze Słońce. Moje badania pokazują, że jest wokół nich bardzo dużo pary wodnej, która jest dla nas cennym źródłem informacji na temat procesów fizycznych i chemicznych zachodzących w najbliższym otoczeniu słońc w wieku przedszkolnym. Celem jest zrozumienie jak powstało Słońce, Układ Słoneczny oraz życie na Ziemi. Do swoich badań używam obserwacji z kosmicznego obserwatorium Herschel oraz teleskopów na fale submilimetrowe w Chile”.

Agata Karska ma 27 lat. Do Niemiec wyjechała, w 2009 r., po skończeniu astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodziła się w Inowrocławiu, od dwóch lat jest szczęśliwą mamą Maćka, jej mąż, dr hab. Piotr Śniady, jest matematykiem pracującym obecnie na Politechnice Monachijskiej.

Po obronie doktoratu, na początku 2014 roku, chciałabym zostać za granicą na stażu podoktorskim. W dalszej perspektywie moim marzeniem jest powrót do Polski i stworzenie grupy, która będzie zajmować się badaniami powstawania gwiazd i planet. Mam nadzieję, że do tego czasu Polska zostanie członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego (the European Southern Observatory). Członkostwo w tej międzynarodowej organizacji dałoby mi możliwość korzystania z największych teleskopów na Ziemi, które są niezbędne w mojej dziedzinie nauki”, mówi Agata Karska.  

*Stypendia programu „For Women in Science” są przyznawane przez L’Oréal Niemcy oraz Niemiecki Komitet ds. UNESCO i Fundację Christiane Nüsslein-Volhard, od 2006 roku. Co roku otrzymują je trzy doktorantki. Każda z nagrodzonych otrzymuje 20 tysięcy euro rozłożone na dwa lata. Kandydatki nie muszą mieć obywatelstwa niemieckiego.

Podobny program stypendialny istnieje również w naszym kraju pod nazwą L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki. Od 12 lat nagradza on 5 młodych, utalentowanych polskich badaczek. Do 31 lipca b.r. kandydatki prowadzące badania w dziedzinach biologiczno-medycznych mogą wysyłać swoje aplikacje.  Roczne stypendia, wysokości 25.000 dla doktorantek oraz 30.000 dla habilitantek, wypłacane będą w 2013 roku. Więcej informacji na www.lorealdlakobietinauki.pl.

Źródło: Materiały prasowe