Pierwszy raport zrównoważonego rozwoju w branży cementowej

20 października 2011

Dotyczy firmy: CEMEX Polska,

CEMEX Polska wydał Raport Zrównoważonego Rozwoju za rok 2010. Jest to pierwszy tego typu raport w branży cementowej w Polsce.

Raport przygotowany zgodnie z zasadą transparentności stanowi przejrzystą prezentację gospodarczych, środowiskowych i społecznych inwestycji rozwojowych firmy. W strategii biznesowej ważne miejsce zajmują długookresowe cele środowiskowe, m.in. wspieranie zrównoważonego budownictwa, zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenie udziału paliw alternatywnych. Podejmowane działania są efektem systemowego podejścia, w którym rozwój gospodarczy, redukcja wpływu na środowisko, poprawa komunikacji z pracownikami oraz standardów życiowych społeczności lokalnych, w których firma działa, stanowią równie ważny element strategii. Na wyznaczenie priorytetów w zakresie zrównoważonego rozwoju duży wpływ miał partnerski dialog z interesariuszami firmy.

W raporcie CEMEX Polska przedstawia swoje inicjatywy wpisujące się w działania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Do najważniejszych zalicza tworzenie gospodarki niskoemisyjnej poprzez wzrost wykorzystania paliw alternatywnych oraz zmniejszanie śladu węglowego. Dzięki podjętym już procedurom Cementowania Chełm stała się liderem wykorzystania paliw alternatywnych w procesie produkcji, a emisje całkowite w dwóch cementowniach CEMEX w Polsce zmniejszyły się o 21% na przestrzeni ostatnich 15 lat. Jako wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska narzuca sobie redukcję emisji dwutlenku węgla do jak najniższych poziomów, możliwych do osiągnięcia pod względem technologicznym, z zapewnieniem opłacalności produkcji oraz wspieranie rozwoju zrównoważonego budownictwa z wykorzystaniem betonu. W raporcie firma identyfikuje także sfery, w których bierze na siebie odpowiedzialność wobec partnerów biznesowych, pracowników, społeczeństwa i świata, takie jak zakup i dostawy surowców, materiałów i usług, proces produkcji, logistyka i transport, sprzedaż, użytkowanie i składowanie przez klienta i wyznacza ryzyka zewnętrzne oraz wpływy wewnętrzne, które generują kierunki rozwoju działalności biznesowej. 

Raport Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska powstał zgodnie z zasadami raportowania GRI G3 (Global Reporting Initiative), czyli najczęściej stosowanym na świecie zestawem standardów raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju takich jak aspekty ekonomiczne, środowiskowe i społeczne. Łącznie porusza ponad 20 obszarów informacji zgodnych z międzynarodowymi wytycznymi. Na ich wybór wpłynęła ich istotność w strategii CEMEX Polska oraz z punktu widzenia jej interesariuszy. Dane liczbowe zostały ustalone na podstawie wewnętrznych systemów raportowania, a część z nich została zweryfikowana przez zewnętrzne organizacje, np. LRQA czy niezależnych, akredytowanych weryfikatorów środowiskowych.

Zgodnie z Wizją Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska rozwija swoją działalność poprzez produkty i rozwiązania budowlane, które zaspokajają potrzeby świata dysponującego coraz mniejszą ilością zasobów naturalnych, redukowanie swojego wpływu na środowisko oraz poprawę standardów życiowych społeczności lokalnych, wśród których działa, tworząc wartość dodaną dla wszystkich swoich interesariuszy. Wizja ta wpisana jest w Misję, Wartości oraz Kodeks Etyki CEMEX-u i stanowi zobowiązanie wobec pracowników, społeczności, partnerów handlowych oraz społeczeństwa w szerokim znaczeniu.

Za kluczowy aspekt CEMEX Polska przyjęła utworzenie strategii zarządzania, która obejmuje wszystkie grupy interesariuszy firmy i pozwala na zbudowanie pozytywnych relacji z nimi. Priorytetowo firma traktuje kwestie odpowiedzialności środowiskowej. Rosnące z roku na rok nakłady inwestycyjne związane z ochroną środowiska oraz  zaangażowanie CEMEX Polska w zminimalizowanie oddziaływania przedsiębiorstw na otoczenie przynoszą już od wielu lat wymierne efekty.

Źródło: Materiały prasowe