Lutowe wiadomości z CSR Europe

10 marca 2009

Jak co miesiąc zapraszamy do lektury najnowszych wiadomości z CSR Europe. W tym miesiącu przedstawiamy m.in. przegląd działań Komisji Europejskiej na rzecz rozwoju CSR, prognozy MOP dotyczące zatrudnienia w 2009 r.. Poruszamy również kwestie zatrudnienia osób w wieku 55 plus. Życzymy przyjemnej lektury.

Komisja przyjmuje zalecenia Strategii Lizbońskiej w celu budowy długotrwałego ożywienia

Komisja Europejska przyjęła „rozdziały krajowe” i zalecenia znajdujące się w Lizbońskiej Strategii Rozwoju i Pracy, aby upewnić się, że Europejski Plan Ożywienia Ekonomicznego będzie implementowany w sposób, który pozytywnie odbije się w przyszłości oraz odpowie na kryzys ekonomiczny.

Rozdziały krajowe analizują postęp w implementacji Strategii Rozwoju i Pracy w poszczególnych krajach członkowskich biorąc pod uwagę kryzys oraz zawierają propozycje zaleceń dostosowanych do konkretnych krajów.

Rozdziałom krajowym towarzyszą raporty dotyczące ogólnej implementacji strategii. Choć ogólna sytuacja jest niepokojąca, można zauważyć kilka pozytywnych punktów. Wszystkie kraje członkowskie podejmują konstruktywne działania zaradcze w stosunku do kryzysu. W wymiarze mikro-ekonomicznym, większość krajów wprowadza środki mające pomóc MSP w wykorzystaniu możliwości oferowanych przez niskie zużycie węgla i zasobów oraz w dostępie do finansowania. Rozwiązania, które skierowane są na pomoc osobom tracącym pracę na szybkie jej odzyskanie są kluczowe, aby zminimalizować wpływ kryzysu na rynek pracy.

Przegląd działań Komisji Europejskiej podejmowanych na rzecz promocji CSR w latach 2007-2008

Komisja Europejska opracowała dokument podsumowujący główne działania podjęte lub sfinansowane przez Komisję w latach 2007-2008, wspierające zrozumienie społecznej odpowiedzialności Biznesu (CSR). Termin wydania publikacji, 10 lutego 2009 r., zbiegł się ze spotkaniem plenarnym European Multistakeholder Forum on CSR. Dokument podzielony jest na 8 obszarów działań priorytetowych, wyznaczonych przez Commission’s Communication on CSR w marcu 2006 r.: podnoszenie świadomości i wymiana najlepszych praktyk, wsparcie inicjatyw interesariuszy, współpraca z państwami członkowskimi, informowanie konsumentów i przejrzystość, badania, edukacja, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz międzynarodowy wymiar CSR.

Parlament Europejski przeciera szlaki dla rozszerzenia listy produktów eko-projektowanych

Komitet Ekologiczny Parlamentu Europejskiego wsparł propozycje Komisji Europejskiej w sprawie rozszerzenia zakresu Dyrektywy Eko-projektowania i Eko-etykiet, ale odrzucił propozycje włączenia w te plany produktów spożywczych.

17 stycznia Komitet Europejski Parlamentu Europejskiego głosował w sprawie objęcia Dyrektywą Eko-projektowania Unii Europejskiej wszystkich produktów mających wpływ na zużycie energii, takich jak: okna, materiały izolacyjne i urządzenia związane ze zużyciem wody. Jednak euro-deputowani odrzucili propozycję włączenia do listy wszystkich produktów poza środkami transportu.

W rezultacie Komitet zwrócił się z prośbą do Komisji o przygotowanie propozycji do 2012 r., która rozszerzy zakres jedynie o „produkty nie związane z energią” ze „szczególnym potencjałem zmniejszania swego wpływu na środowisko w ciągu całego cyklu życia”.

Zachęcanie starszych kobiet do pozostania w pracy

Według ostatniej edycji publikacji „Foundation Findings series, Drawing on experience: Older women workers in Europe” Fundacji Eurofound, polepszenie jakości i zrównoważenia w pracy w zakresie rozwoju umiejętności, bezpieczeństwa pracy i równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest kluczowe w kwestii zachęcania starszych pracownic – szczególnie tych w wieku 55 lat i starszych – do pozostania na rynku pracy.

Ponadto, w tym numerze „Finding series” zawarto kilka case studies pochodzących z badania Eurofound, które podkreślają korzyści wynikające z przyjmowania zasad i praktyk korporacyjnych dostosowanych do wieku, w zakresie szkoleń, dbania o zdrowie i zdolność do pracy pracowników oraz mierzenia czasu pracy.

Francja: Strona dla pracodawców i pracowników poświęcona zatrudnieniu osób w wieku 55 plus

Francja dąży do zwiększenia liczby pracowników w wieku powyżej 55 lat o 50% do 2010 r. W tym celu Opcalia uruchomiła nową stronę internetową, Fifti, poświęconą kwestii zatrudnienia osób po 55 roku życia, która ma zmienić percepcję menedżerów i pracowników. Fifti ma stać się platformą dyskusji na temat różnych aspektów drugiej połowy kariery i możliwości wprowadzania nowych praktyk w tym zakresie.

Badanie w Wielkiej Brytanii: Pracodawcy coraz bardziej świadomi korzyści wypływających z zatrudniania starszych pracowników

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Learning and Skills Council pracodawcy w Wielkiej Brytanii są coraz bardziej świadomi korzyści  wynikających z zatrudniania starszych pracowników. Starsi pracownicy charakteryzują się takimi cechami, jak lojalność, doświadczenie i niezawodność. Inne, bardziej praktyczne korzyści to mniejsza  flutkuacja zatrudnienia, mniejsze zapotrzebowanie na szkolenia czy mniejsze zobowiązania rodzinne.

Różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Niemczech największe w UE

Nowe statystyki Unii Europejskiej wskazują, że Niemki zarabiały o 23% mniej od Niemców w 2007 r., stawiając kraj na pierwszym miejscu w kwestii różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn.

W poniedziałek Vladimir Spidla, Unijny Komisarz ds. Równych Szans, powiedział, że 23-procentowa różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w Niemczech plasuje się znacznie powyżej średniej we wszystkich 27 krajach, która wynosi 17,4%. Jedynie Austria, Holandia, Cypr, Czechy i Estonia płacą swoim pracownicom mniej, stwierdził Komisarz.

Wg Spidly, głównym powodem nierówności płacowych w Niemczech jest wysoki odsetek kobiet pracujących na część etatu oraz wykonujących nisko płatne prace.

ONZ przedstawia w Davos wytyczne raportowania z zakresu CSR dla sektora finansowego

W trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos ONZ i Global Reporting Initiative (GRI) przedstawiło zbiór zasad i wytycznych raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, przeznaczony dla firm świadczących usługi finansowe.

Specjalistyczny przewodnik dla sektora usług finansowych zawiera jasne wytyczne dotyczące społeczeństwa i środowiska dla menadżerów funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych i banków korporacyjnych, które mieszczą się w standardach G3 GRI, najnowszej wersji zalecanych kryteriów korporacyjnego raportowania ESG.

Zwolennicy tej inicjatywy twierdzą, iż wytyczne pomogą w promocji przejrzystości i zasad zrównoważonego rozwoju w sektorze finansowym i przyspieszą odbudowanie publicznego zaufania w stosunku do instytucji finansowych, które zostało nadszarpnięte w wyniku kryzysu kredytowego.

Pierwszy przewodnik z serii „Jak być odpowiedzialnym społecznie”

Doughty Centre for Corporate Responsibility opublikowało pierwszy przewodnik  z serii „Jak być odpowiedzialnym społecznie”. Przewodnik doradza, jak stworzyć i utrzymać wewnątrz organizacji sieć „mistrzów odpowiedzialności społecznej”.  Zawiera on przykłady praktyczne oraz z literatury zarządzania. „Mistrzowie odpowiedzialności społecznej” są efektywnym i decydującym narzędziem wdrażania filozofii odpowiedzialności społecznej w organizacji. Mogą odgrywać strategiczną rolę, będąc zaangażowanymi w tworzenie zmian i pomoc w przekazaniu strategii swoim współpracownikom.

EABIS and EFMD uruchomiły nową stronę internetową promującą odpowiedzialny biznes

European Academy of Business in Society (EABIS) and the European Foundation for Management Development (EFMD) uruchomiły nową stronę internetową  Business in Society Gateway. Na stronie umieszczono najnowsze dokonania globalnego środowiska szkół biznesu i uniwersytetów na temat wiedzy i nauki o odpowiedzialności przedsiębiorstw. Będzie ona służyć jako multimedialna platforma dla wielu interesariuszy, zwiększając świadomość i zapewniając dostęp do najważniejszych zasobów.

Centrum strony jest Informator – międzynarodowy katalog najnowszych inicjatyw szkół biznesu i uniwersytetów z Europy i poza nią, z zakresu badań, edukacji i szkoleń. Zawiera on wyniki międzynarodowego badania 1000 instytucji, przeprowadzonego przez EABIS i EFMD w 2007 i 2008 r. wspólnie z Nottingham University Business School.

Na stronie znajduje się również: kompleksowa Baza Zasobów zawierająca materiały multimedialne i linki, międzynarodowy Kalendarz Wydarzeń oraz sekcja Spotlight, w której zamieszczane są najnowsze przemyślenia dotyczące odpowiedzialności przedsiębiorstw.

Firmy udoskonalają swoje umiejętności komunikowania online działań z zakresu CSR, ale inwestorzy domagają się więcej

Spółki prawa publicznego w coraz większym stopniu używają internetu w celu komunikowania swoich dokonań w zakresie CSR, udostępniając w ten sposób informacje, które wcześniej zawierane były jedynie w raportach rocznych lub specjalnych, wynika z badania firmy konsultingowej w zakresie komunikacji korporacyjnej Hallvarsson & Halvarsson (H&H).

Z analizy 700 europejskich firm dokonanej przez H&H wynika, że 78% z nich, w stosunku do 73% w zeszłym roku, poświęca część swoich stron internetowych sprawom związanym z CSR. Spośród 150 największych firm europejskich, 97% zamieszcza sprawy związane z CSR w sieci.

Choć jest kilka wyjątkowych przykładów, badanie wykazało jednak, że wciąż istnieje przepaść pomiędzy potrzebą informacji zgłaszaną przez inwestorów, a informacjami umieszczanymi na stronach.

Lista 100 światowych liderów zrównoważonego rozwoju

Corporate Knights, kanadyjski magazyn CSR, opublikował listę 100 światowych liderów z dziedziny zrównoważonego rozwoju – „2009 Global 100 Most Sustainable Corporations in the World”. Global 100 jest listą firm notowanych w indeksie MSCI World posiadających najlepsze rozwiązania z zakresu zarządzania kwestiami społecznymi, środowiskowymi i nadzoru korporacyjnego. Lista powstaje na podstawie badań i analiz sporządzonych przez Innovest Strategic Value Advisors.

Członkowie CSR Europe uwzględnieni w Global 100 to: Accor, BASF, Coca-Cola Company, Groupe Danone, Hewlett-Packard, Intel, L’Oréal, Novo Nordisk, Panasonic, Procter & Gamble, SAP, State Street, Toyota Motor and Unilever.

MOP: Bezrobocie, bieda i nadużycia w miejsu pracy wzrosną z powodu kryzysu

Specjaliści z Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) twierdzą, że światowy kryzys gospodarczy doprowadzi do dramatycznego wzrostu bezrobocia, liczby biednych pracujących i nadużyć w miejscu pracy. Przewidywania te ujęte zostały w corocznym raporcie MOP – Global Employment Trends (GET).

Z raportu wynika, że światowe bezrobocie w 2009 r. w porównaniu z rokiem 2007 wzrośnie o 18 do 30 mln, a nawet o ponad 50 mln, jeśli sytuacja będzie się pogarszać. W najgorszym scenariuszu 200 mln ludzi, przede wszystkim z krajów rozwijających się popadnie w ekstremalna biedę.

Coca-Cola Company nagrodzona Złotym Medalem World Environment Center

Coca-Cola została zwycięzcą nagrody Gold Medal for International Corporate Achievement in Sustainable Development przyznawanej przez World Environment Center już od 25 lat. Firma została wyróżniona za implementację strategicznych inicjatyw biznesowych w obszarach: zarządzania zasobami wodnymi, ekologicznego pakowania, zarządzania energią i ochrony klimatu.

Najważniejszy wkład Coca-Coli, tj. „zwracania naturze i społecznościom taką ilość wody, jaką firma zużywa we wszystkich swoich napojach oraz w procesie ich produkcji”, został uznany przez niezależne międzynarodowe jury, za wyjątkowy przykład przywództwa w zrównoważonym rozwoju. Wysiłki firmy zapewniają istotne korzyści społeczne, środowiskowe oraz ekonomiczne, opierając się na redukcji i recyklingu wody używanej w procesie produkcji oraz na uzupełnianiu zasobów wodnych.

Danone  zwycięzcą European Corporate Responsibility Award

Nagroda European Corporate Responsibility Award  zainicjowana przez E-I Consulting Group  trafiła do francuskiej firmy Danone. Nagroda jest przyznawana organizacjom – małym, dużym, prywatnym czy publicznym – za innowacyjne rozwiązania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

E-I Consulting Group jest spółką joint venture stworzoną przez wiodące europejskie firmy konsultingowe, będące liderami na swoich rynkach krajowych. Głownym celem nagrody jest zwiększanie świadomości na temat istoty CSR dla sukcesu biznesowego, a także ułatwienie wymiany dobrych praktyk i innowacji z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Komisarz UE Vladimir Spidla, wybrało Danone spośród 21 nominowanych. Zwycięzcę wybrano podczas konferencji zorganizowanej w Pradze przez E-I Consulting Group.

Jury uznało, że Danone w najbardziej przekonywujący sposób pokazał, że jego strategia CSR ma pozytywny wpływ na wszystkie działy organizacji. To, co wyróżniło Danone spośród innych, to: pozycjonowanie na produkcję zdrowych produktów, cele neutralnej emisji dwutlenku węgla dla 5 głównych marek, opracowanie celów CSR dla menadżerów, dzielenie się dobrym praktykami, rozwój „społecznej przedsiębiorczości” w krajach rozwijających się oraz program samooceny własnej odpowiedzialności przedsiębiorstwa.

Vattenfall otwiera pierwszą stację zasilania dla samochodów MINI E w Berlinie

Vattenfall Europe AG I BMW Group uruchomiły wspólny projekt „Berlin MINI E zasilany przez Vattenfall”, w ramach którego przeprowadzane są próbne jazdy na ulicach Berlina. Samochody elektryczne są zasilane przez Vattenfall na pierwszej stacji w dzielnicy Treptow w Berlinie, a wkrótce mają pojawić się kolejne stacje. 100 Berlińczyków będzie miało okazję testować samochody w codziennych warunkach, podczas dwóch 6-cio miesięcznych rund.

„Pierwsza stacja zasilania jest ważnym krokiem na drodze do stworzenia e-ruchu w Niemczech. Ministerstwo popiera ten projekt, którego realizacja już teraz ruszyła pełną parą na ulicach Berlina, mimo że upłynęły dopiero trzy miesiące od czasu ogłoszenia projektu”, mówi Astrid Klug, sekretarz stanu w Niemieckim Federalnym Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Nuklearnego.

„Jako dostawca energii i wieloletni partner stołecznego miasta Berlina bardzo cieszymy się, że nasza nowa infrastruktura zasilania umocni tutejszy ruch elektryczny”, wyjaśnił dr Werner Suss, przedstawiciel Vattenfall Europe w Berlinie.

Alcatel-Lucent redukuje zużycie energii stacji bazowych przez China Mobile o 27%

Alcatel-Lucent ogłosiło istotne ulepszenie swojej sieci GSM/EDGE, dzięki któremu zużycie energii może spaść o 27%, tworząc oszczędności energii i kosztów dla operatorów sieci komórkowych. Zmniejszenie zużycia energii zostało zaprezentowane podczas próby pilotażowej z China Mobile w prowincji Jiangsu.

Dynamic Power Save (DPS) to nowe rozwiązanie, umożliwiające stacjom bazowym monitorowanie natężenia ruchu w sieci i wyłączania wzmacniacza nawet na bardzo krótki czas, gdy nie ma żadnych danych do transmisji. Dzięki temu procesowi możliwe jest znaczne zmniejszenie kosztów w nocy, kiedy natężenie rozmów jest naturalnie niższe, a wrażliwość technik monitorujących pozwala także na znaczne oszczędzanie energii w czasie dużego natężenia rozmów.