Lipcowe wiadomości z CSR Europe

30 lipca 2008

Serdecznie zapraszamy do lektury wybranych artykułów z CSR Europe z lipca. W tym miesiącu mogą Państwo zapoznać się z oceną skuteczności prawa unijnego dotyczącego środowiska naturalnego, prezentacją: przewodnika HP, nowej platformy poświęconej inwestycjom społecznie odpowiedzialnym, Zestawu Narzędzi Zdrowego Odżywiania, nowego przewodnika po CSR, strategii działań biznesowych z osobami biednymi i innych.

4 grudnia 2008 w Brukseli: Equipped for CSR – CSR Europe’s Alliance Event.
Główne wydarzenie CSR Europe w tym roku, które odbędzie się w grudniu w Brukseli, będzie nosić tytuł „Equipped for CSR – CSR Europe’s Alliance Event 2008 Toolbox for a Competitive and Reasonable Europe”. Będzie to unikalna szansa, aby poznać „skrzynkę z narzędziami” CSR Europe, zbiór konkretnych rozwiązań pochodzących z laboratoriów CSR, włączając w to przewodniki, raporty, modele sieciowe oraz źródła online dotyczące tematów związanych z możliwościami zatrudnienia, różnorodnością, zarządzaniem łańcuchem dostaw i wiele innych. Wydarzenie zgromadzi ponad 300 wybranych uczestników z firm prywatnych, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, rządów poszczególnych państw i organizacji interesariuszy. Jednoczesna transmisja konferencji online pozwoli zgromadzić jeszcze szerszą międzynarodową publiczność. Dodatkowych informacji nt wydarzenia udziela Ann Vandenhende pod adresem e-mail: av@csreurope.org.

Komisarz Spidla i liderzy biznesu omawiają znaczenie CSR w globalnym łańcuchu dostaw.
„Globalny wymiar sprawia, że udział biznesu w zrównoważonym rozwoju staje się bardziej konieczny niż kiedykolwiek wcześniej”, powiedział Vladimir Spidla, Komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans, 26 czerwca podczas spotkania z członkami CSR Europe i Business Social Compliance Initiative (BSCI), dotyczącego roli CSR w globalnym łańcuchu dostaw. Uczestnicy zgodzili się, iż w celu wzmocnienia konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw w długim okresie, kluczowe jest rozpowszechnianie doświadczeń takich inicjatyw jak BSCI oraz CSR Laboratory on Responsible Supply Chain Management. Jednocześnie powinno się unikać tworzenia dodatkowych standardów CSR; ściślejsza współpraca i lepsze wykorzystanie istniejących standardów wydaje się być bardziej wydajną drogą do osiągnięcia zrównoważonego łańcucha dostaw. Liderzy biznesu wezwali Komisję do promowania dialogu dotyczącego CSR z krajami azjatyckimi a także Stanami Zjednoczonymi. Wejdź na stronę i dowiedz się więcej: www.csreurope.org/pages/en/supplychain.html.

Intertek wprowadza platformę internetową – OpenSRI – dotyczącą inwestycji społecznie odpowiedzialnych.

Intertek, wiodący w skali światowej dostawca certyfikacji oraz usług spełniających standardy jakości i bezpieczeństwa, wprowadził pierwszą wspólną platformę internetową poświęconą inwestycjom społecznie odpowiedzialnym (SRI) i odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR) – www.opensri.com. Platforma OpenSRI opiera się na współpracy interesariuszy, którzy będą oceniali wyniki firm pod względem zaangażowania w sprawy społeczne i ochronę środowiska. Celem jest utworzenie innowacyjnego i interaktywnego narzędzia, które umożliwi dialog na temat CSR między firmami a ich interesariuszami. Dowiedz się więcej na CSRwire.

HP publikuje przewodnik, który pomoże klientom zredukować ich „węglowy ślad”.
HP opublikował przewodnik, który ukazuje możliwości redukcji emisji dwutlenku węgla, przy użyciu rozwiązań wypracowanych przez HP. Biała księga zatytułowana „Low Carbon IT Solution”, ma pomóc klientom w rozpoznaniu tych produktów i usług, które pozwolą im zmniejszyć „carbon footprint”, czyli węglowy ślad odciskany przez nas w przyrodzie. Biała Księga wykorzystuje raport opracowany przez  Dennisa Pamlin, doradcę ds. polityki światowej w WWF-Sweden, zatytułowany „Szanse na globalne ograniczenia CO2 przy użyciu ICT: rozpoznanie i ocena  możliwości redukcji pierwszego miliarda ton dwutlenku węgla”. Przeczytaj więcej na stronach HP.

Business in the Community wprowadza Zestaw Narzędzi dotyczących Zdrowego Odżywiania.
Kampania Business Action on Health wprowadza zestaw narzędzi dotyczących zdrowego odżywiania, w celu dostarczenia brytyjskim pracownikom niezbędnych informacji o tym, jak połączyć zdrowie i dobre samopoczucie wewnątrz organizacji. Rozwinięty we współpracy z doradcami w dziedzinie zasobów ludzkich firmy Towers Perrin a stworzony przez Food & Drink Federation wraz z Business in the Community (BITC) „zestaw narzędzi” sięga do wspólnych doświadczeń takich firm jak Cadbury, Kellogg oraz Tate & Lyle. Stworzony przez pracowników dla pracowników zawiera przykłady dobrych praktyk oraz wyjaśnia jakie korzyści osiąga biznes poprzez promocję zdrowego jedzenia wśród zatrudnionych. Przeczytaj więcej na stronach BITC.

Nowy przewodnik na temat CSR opracowany przez Club de la Excelencia – bestsellerem w Hiszpanii.

Nowy przewodnik CSR prezentowany przez Club de la Excelencia en Sostenibilidad z siedzibą w Madrycie, dowiódł swojego sukcesu 20 maja, kiedy to sprzedano 5000 kopie jego papierowej wersji (publikowanej przez McGraw-Hill). Jest to kompendium pojęć i przykładów praktycznych, które posłużą jako podręcznik dla nowego kierunku uniwersyteckiego poświęconego CSR. Więcej informacji na temat Club de la Excelencia można znaleźć na stronach www.clubsostenibilidad.org.

Prawo UE dotyczące środowiska naturalnego “działa opieszale i jest niedokładne”.
Cele dotyczące środowiska naturalnego zdominowały polityczny program UE w zeszłym roku, ale ich implementacja znacznie się opóźnia według sprawozdania komisji UE do spraw polityki środowiskowej, opublikowanego 2 lipca w raporcie EurActiv. Sprawozdanie podkreśla szereg sukcesów UE takich jak: implementacja regulacji REACH dotyczącej chemikaliów, dyrektywa na temat zobowiązań wobec środowiska (Environmental Liability Directive) przyjętej w kwietniu 2007 oraz plany dotyczące pakietu w sprawie energii i zmian klimatu podpisanego przez Radę w marcu 2007. Obok prezentacji sukcesów Komisja wyraziła także obawy, że osiągnięcie celu jakim jest rozwiązanie problemów biodywersyfikacji może nie zostać osiągnięte przed 2010 rokiem. Słabe zaangażowanie rządów krajowych w działania podjęte na szczeblu UE jest powodem niepokojów także w innych obszarach. Dowiedz się więcej na EurActiv

Przemysł elektroniczny żąda zachęt ze strony UE dla tworzenia produktów przyjaznych środowisku.
Europejski przemysł elektroniczny i elektryczny deklaruje chęć współudziału w obniżaniu  emisji dwutlenku węgla, ale w zamian oczekuje dofinansowania ze strony UE i większej pewności co do zwolnień z obowiązujących zasad emisji CO2 – informuje EurActiv. Informacja ogłoszona 25 czerwca przez Orgalime – organizację europejskiego przemysłu inżynieryjnego jest częścią prac ‘Electry’ – roboczej inicjatywy Komisji, powstałej w celu zwiększenia innowacyjności w przemysłach elektronicznym i elektrycznym w kontekście starań UE, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych. Dowiedz się więcej na EurActiv

Trust węglowy zamierza skończyć z pseudoekologicznymi działaniami poprzez wprowadzenie jednolitych  standardów.

Trust węglowy – niezależna firma ufundowane przez rząd Wielkiej Brytanii wprowadził ‘zielony’ standard dla firm, które starają się zredukować swój udział w emisji CO2 – pisze the Gaurdian. Wspierany przez  biznes i organizacje proekologiczne, nowy standard ma skończyć z pozornymi działaniami na rzecz środowiska i wyróżnić te firmy, które są rzeczywiście zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego. Do grona firm spełniających nowy standard są wybierane tylko te przedsiębiorstwa, które potrafią udowodnić rzeczywistą redukcję emisji CO2 w swojej działalności. Rekompensacja emisji poprzez fundowanie projektów redukcji CO2 gdzie indziej według nowego standardu jest niedozwolona.

Nowe prawo Wielkiej Brytanii ma zdelegalizować wszelkie formy dyskryminacji ze względu na wiek.
Rząd Wielkiej Brytanii zamierza wprowadzić nowe prawo delegalizujące wszelkie formy dyskryminacji ze względu na wiek, informuje BBC. Minister do Spraw Równości Harriet Harman ma ogłosić szczegóły planu w czwartek, jako część pakietu wytycznych do ustawy na temat równości. Proponowane zmiany będą też zawierać elementy polityki mające na celu zwalczenie różnic w płacach dla przedstawicieli poszczególnych płci. Dyskryminacja ze względu na wiek w miejscu pracy jest uważana za nielegalną już od 2006, ale nowe prawo wdroży bardziej rozwinięte formy zwalczania dyskryminacyjnych działań  związanych z wiekiem pracownika. Dowiedz się więcej na BBC

Apple, HP i Microsoft są postrzegane jako jedne z najbardziej proekologicznych marek w branży IT.
Prawie 60 procent respondentów GreenFactor (badania na temat „zielonych” przedsiębiorstw w skali globalnej) uznało, że są skłonni płacić więcej, aby otrzymywać  „zielone” produkty – informuje Environmental Leader. Różnica w znaczeniu „zielonego” IT dla klientów IT jest zróżnicowana w poszczególnych krajach. Badanie ukazuje, że żadna marka z tej branży nie jest postrzegana jako „zielony” lider w skali globalnej. Różnica między siedmioma najlepiej ocenianymi markami – Apple, HP, Microsoft, IBM, Intel, Sony i  Dell jest niewielka. Dowiedz się więcej na Environmental Leader

Społeczna odpowiedzialność biznesu w Rosji.
Na zachodzie firmy odgrywają ważną rolę w rozwoju społecznym wskutek wcześniejszego przyjęcia przez nie idei CSR. W Rosji natomiast  podejście to nadal jest jeszcze ignorowane – informuje Moscow News. Dla rosyjskiego konsumenta CSR jak dotąd nie było istotnym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji, uważa Eric Schempp, dyrektor rozwoju Miramed, amerykańskiej organizacji zajmującej się promocją idei CSR w Rosji. Schempp sądzi jednak, że w miarę jak Rosjanie będą zarabiać więcej, a  ich dochód będzie wzrastać, nastąpi rozwój CSR w związku z jego rosnącym znaczeniem dla konsumentów. Dowiedz się więcej na The Moscow News

Kreowanie wartości dla każdego: Strategie działań biznesowych z osobami biednymi.
Nowy raport Inicjatywy Rozwoju Wkluczających Rynków UNDP o nazwie „Kreowanie wartości dla wszystkich” ukazuje 50 studiów przypadków, wybranych przez badaczy, głównie z krajów rozwijających się. Przykłady te są dowodem na skuteczność działań zmierzających do jednoczesnego zwiększania dochodów oraz  wpływu społecznego firmy w danym regionie niezależnie od jej wielkości i zasięgu działania. Raport uwydatnia pięć głównych strategii wykorzystywanych do pokonywania najczęstszych przeszkód w działaniach biznesowych z osobami ubogimi oraz dwa nowe narzędzia: macierz strategii pomagającą znaleźć potencjalne rozwiązania dla najczęściej występujących hamulców działania i mapy „gorących punktów”, która identyfikuje szanse poprzez określenie miejsc dostępu do: wody, kredytów, elektryczności i usług telefonicznych w danym regionie geograficznym przy użyciu określonych kolorów zdefiniowanych w jej legendzie. Przeczytaj więcej na : http://www.undp.org/gimlaunch/

Zaproszenie na konwersatorium EABIS, 11-12 września, Cranfield, Wielka Brytania.
CSR Europa zaprasza wszystkich członków zainteresowanych społeczną odpowiedzialnością biznesu i rozwojem zarządzania do zarejestrowania swojego udziału w jednej z najważniejszych światowych konferencji poświęconych tym zagadnieniom: Konwersatorium EABIS 2008. W tym roku dyskusja odbędzie się w dniach 11-12 sierpnia w Cranfield (Wielka Brytania) i skoncentruje się na podstawowych zagadnieniach związanych z szansami organizacyjnymi przedsiębiorstw i wdrażaniem CSR w wewnętrzne procesy oraz systemy firm. Program konferencji oferuje wysoki poziom współpracy i wymiany informacji między członkami, wgląd w wiodące badania ze świata biznesu oraz możliwość zawarcia współpracy z wieloma czołowymi szkołami ekonomicznymi. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia www.eabis2008.info w celu uzyskania dalszych informacji na temat programu oraz pobrania formularza rejestracyjnego.

tłum. Maria Kopińska i Marcelina Biesaga