Lafarge firmą odpowiedzialną społecznie

10 października 2011

Dotyczy firmy: LafargeHolcim,

Lafarge Cement ufundował respirator dla Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Urządzenie to ułatwi pracę lekarzy Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Lafarge, światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, w swej działalności kładzie szczególny nacisk na zrównoważony rozwój, w tym na inicjatywy związane z odpowiedzialnością społeczną i rozwojem regionów, w których firma prowadzi działalność. Zgodnie z tą ideą, Lafarge Cement ufundował respirator Monnal T75 na rzecz Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Jest to jeden z przykładów współpracy Lafarge ze społecznością lokalną i wspierania rozwoju regionu.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Cementowni Kujawy i Panu Dyrektorowi Leonardowi Palce za przekazanie szpitalowi 50 tysięcy złotych na zakup respiratora. Wiemy, że Lafarge uznaje potrzebę wspierania regionów, w których działa w celu zapewnienia ich rozwoju. Jesteśmy wdzięczni, że priorytetem dla firmy Lafarge jest współpraca ze społecznościami znajdującymi się w sąsiedztwie ich zakładów i podejmowane działania koncentrują się między innymi na takich obszarach jak bezpieczeństwo i ochrona zdrowia. Dzięki zakupowi urządzenia znacznie poprawi się jakość wykonywanych świadczeń zdrowotnych na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii naszego szpitala. Respirator jest niezbędny w ratowaniu pacjentów w ciężkim stanie – powiedział Tomasz Kuss, dyrektor Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie.

Lafarge i Cementownię Kujawy postrzega się jako odpowiedzialnego partnera lokalnych inicjatyw. Firma od wielu lat współpracuje z samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, wspiera cenne projekty na terenie regionu. Ze względu na strategię zrównoważonego rozwoju, spółka aktywnie działa na rzecz promocji bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska naturalnego.

Czujemy się częścią Kujaw i zależy nam na rozwoju tego regionu. Pomysł zakup sprzętu dla szpitala pojawił się rok temu podczas obchodów 150-lecia kopalni Kujawy i 15-lecia Lafarge w Polsce. Zdecydowaliśmy wówczas, że zamiast wydawać pieniądze na organizację dużego wydarzenia, przeznaczymy te środki na jakiś konkretny cel. Spośród wielu inicjatyw wybraliśmy taką, która na pewno jest potrzebna i przysłuży się ludziom. Respirator będzie wspomagał codzienną pracę lekarzy w ratowaniu ludzkiego życia. Realizacja projektu trwała kilka miesięcy, ponieważ trzeba było przeprowadzić przetarg i zakup sprzętu, ale cieszymy się, że respirator jest już na miejscu – komentuje Leonard Palka, dyrektor Cementowni Kujawy.

Lafarge firmą odpowiedzialną społecznie
Społeczna odpowiedzialność biznesu to jedno z kluczowych założeń Lafarge dotyczących działania na polskim rynku. Spółka, mająca swoje oddziały na terenie całego kraju, utożsamia się z każdym z regionów, w którym działa, dlatego też aktywnie wspiera projekty lokalne będące istotną częścią ich rozwoju. Relacje firmy zarówno z samorządami gmin, władzami województwa, jak i z mieszkańcami regionu czy lokalnymi organizacjami non-profit stają się z roku na rok coraz bogatsze.

Działania CSR, takie jak wspieranie lokalnych inicjatyw, aukcje charytatywne, udział w akcjach dla powodzian, koncerty dla regionu, współpraca z domami kultury i szkołami daje nam ogromną satysfakcję oraz wszystkim przynosi wymierne korzyści. Czujemy się potrzebni i pomocni, a środowisko lokalne wie, że w ważnych sprawach może liczyć na nasze wsparcie.– dodaje Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Lafarge.

Lafarge, w ramach działań na rzecz społeczności lokalnych, cyklicznie organizuje szereg imprez oraz akcji edukacyjnych, a także jest fundatorem sprzętu ratującego życie. W 2011 roku spółka zaangażowała się m.in. w takie inicjatywy jak:

  • współfinansowanie zakupu wozu strażackiego marki Mercedes 280 KM o napędzie na 4 koła i pełnym wyposażeniu bojowym. Dla strażaków OSP w gminie Małogoszcz w woj. świętokrzyskim;
  • ufundowanie pokoju edukacyjnego w Muzeum Narodowym w Kielcach. Dzięki pomocy Lafarge w kieleckim muzeum została otwarta Sala Edukacyjna „Pod Skarbczykiem”. Miejsce to umożliwia prowadzenie zajęć edukacyjnych  dla dzieci i młodzieży;
  • pomoc przy pracach budowlanych związanych z zabezpieczeniem górniczym oraz oczyszczeniem połączonych jaskiń Odkrywców, Prochownia i Szczelina. Przedsięwzięcie, które jest współfinansowane przez Geopark Kielce, ma na celu stymulowanie wzrostu gospodarki poprzez uruchomienie podziemnej trasy turystycznej w rezerwacie Park Kadzielnia w Kielcach;
  • dofinansowanie trwających od 2001 r. badań archeologicznych w Pełczyskach na Ponidziu. W tym roku rozpoczął się kolejny etap patronatu Lafarge nad badaniami Ekspedycji Celtyckiej na terenach dawnych osad, cmentarzysk i fortyfikacji. Ich celem jest weryfikacja odkryć dokonanych w ubiegłym roku za pomocą metody geomagnetycznej.

Ponadto, Lafarge cyklicznie organizuje akcje GAP (Gaśnica-Apteczka-Pierwsza Pomoc) oraz Miesiąc Bezpieczeństwa, których głównym zadaniem jest edukacja i promocja bezpieczeństwa. W ramach Miesiąca Bezpieczeństwa w czerwcu spółka organizuje spotkania z lokalną społecznością na terenie swoich zakładów. Mają one formę pikników rodzinnych, podczas których organizowane są zabawy dla dzieci, egzaminy na kartę rowerową czy szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy. Z kolei akcja GAP, Gaśnica–Apteczka–Pierwsza Pomoc, jest organizowana corocznie we wrześniu w gminach Małogoszcz oraz Barcin. Inicjatywa polega na współpracy ze szkołami i przedszkolami oraz zakupie lub uzupełnieniu gaśnic, apteczek, a także organizowaniu szkoleń z pierwszej pomocy dla uczniów i nauczycieli.

Źródło: Materiały prasowe