Katastrofa klimatyczna. Nie nasza wina, nie nasz problem?

19 marca 2021

Jak zasypywać lukę między świadomym i pełnym zrozumienia uznaniem skali i konsekwencji zmian klimatu, a znacznie mniej entuzjastyczną postawą wobec konieczności wdrożenia polityki klimatycznej? Jak dotrzeć do osób, które rozu­mieją rozmiar katastrofy, a są niechętne ograniczeniom z nią związanym?

Tematem najnowszej publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, stworzonej we współpracy z Fundacją Pole Dialogu, jest stosunek młodszego i starszego pokolenia do kwestii zmiany klimatu. Raport jest efektem pierwszego tego typu badania, przeprowadzonego podczas pandemii. Autorzy/ki podsumowali badania z ostatnich lat, przedstawiające podejście do szeroko pojętych tematów związanych z ochroną środowiska, tj. zmiany klimatu, palenia węglem, segregacji śmieci, podróży samochodem, diety roślinnej itd., a następnie skonfrontowali je z czasem pandemii.

Chociaż raport stanowi tylko „wycinek” postaw Polek i Polaków, to wskazuje na pewne trendy odnośnie stosunku do zmiany klimatu, które kształtują się w konfrontacji z ograniczeniami, jakie nałożył na nas reżim sanitarny.

Szczegóły w naszej bazie wiedzy >>