II zjazd Ambasadorów CSR XV edycji LOB za nami

10 kwietnia 2019

Dotyczy firmy: Henkel Polska,

Ambasadorki i Ambasadorzy spotkali się po raz drugi w dniach 6-7 kwietnia 2019 w Warszawie. Gospodarzem zjazdu była firma Henkel Polska, opiekun ścieżki edukacyjnej „Komunikacja a CSR”. Podczas zjazdu mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez przedstawicieli Henkla oraz zaproszonych gości.

Pierwszego dnia zostaliśmy powitani przez Dorotę Strosznajder, która jest dyrektorką działu komunikacji Henkla i odpowiada między innymi za wdrażanie polityki zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności korporacyjnej. W tym dniu towarzyszyła nam również Anna Kobierska, która w Henklu zajmuje się komunikacją, różnorodnością i programami mentorskimi. Dzięki przedstawicielkom firmy dowiedzieliśmy się jak Henkel buduje swoją przewagę konkurencyjną i reputacje na rynku, poprzez wykorzystanie CSR. Dorota zdradziła nam strategię firmy i obszary, w których Henkel działa na rzecz poprawy i minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. A Anna opowiedziała o inicjatywach podejmowanych na rzecz rozwoju kompetencji i różnorodności pracowników, a w szczególności kobiet. Tematyka panelu była na tyle interesująca, że wśród Ambasadorów wywiązała się debata na temat wyzwań kobiet i mężczyzn w biznesie oraz ich predyspozycjach przywódczych.

Następnie dołączyła do nas Ewa Wojciechowska, która opowiedziała o globalnym projekcie marki Schwarzkopf Professional „Shaping Future” w kontekście CSR i relacjach biznesowych. Celem tego programu jest stworzenie dla młodych osób szansy na lepszą przyszłość poprzez naukę zawodu fryzjera. Ewa podzieliła się z nami wyzwaniami i sukcesami projektu, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce. Na zakończenie pierwszego dnia zjazdu Dorota i Anna przeprowadziły dla nas szkolenie kryzysowe. Nabytą wiedzę musieliśmy wykorzystać podczas warsztatu, który polegał na zarządzeniu i zakomunikowaniu sytuacji kryzysowej. Po warsztacie mieliśmy zaplanowaną niespodziankę, którą okazała się wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy na kolację, dzięki której jeszcze lepiej mogliśmy się zintegrować.

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się od prezentacji Doroty Strosznajder na temat zarządzaniu różnorodnością w Henklu. Prezentację dopełniła Kinga Sowik z firmy BETTER, która opowiedziała nam o wspólnej inicjatywie Henkla i BETTER, czyli o „Kongresie Różnorodności”. Dowiedzieliśmy się jak wygląda organizacja takiego wydarzenia od kuchni, a następnie sami mogliśmy się wcielić w event managerów i zaproponować pomysły na szóstą edycję Kongresu. Po warsztacie dołączyła do nas Agnieszka Kramm z Fundacji „Miejsce Kobiet”, która opowiadała o projekcie „W drodze do pracy”. Jest to projekt społeczny realizowany wspólnie z Henklem na rzecz aktywizowania zawodowego kobiet, które były minimum rok poza rynkiem pracy. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, jak wartościowy i ważny jest to program i z jakim zaangażowaniem i pasją Dorota i Agnieszka opowiadają o nim. Ostatnim punktem programu była prezentacja koordynatora LOB – Miłosza Marchlewicza, który podsumował dla nas tegoroczny raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Ponadto Miłosz dał nam wskazówki i porady, jak przeprowadzić skutecznie warsztaty CSR dla licealistów i studentów.

Zjazd był bardzo inspirujący i wartościowy. Dziękujemy jeszcze raz naszemu gospodarzowi – firmie Henkel Polska – za dużą dawkę wiedzy oraz organizację zjazdu!

Autorka: Daria Mohammad, Ambasadorka CSR XV edycji Ligi Odpowiedzialnego Biznesu