Gorączka 360º wśród managerów Kompanii Piwowarskiej

27 sierpnia 2009

Dotyczy firmy: Kompania Piwowarska,

460 menedżerów KP, w 3 miejscach w Polsce, w 40 grupach szkoleniowych uczy się jak być dobrym przywódcą.

Jednym z elementów strategii wspierających kulturę firmy jest rozwój menedżerów w oparciu o 6 Zasad Przywództwa.  Zasada, która obecnie jest wdrażana w firmie to Szacunek 360 Stopni. Bez niej nie jest możliwe przejście do kolejnych zasad przywództwa takich jak umiejętność motywowania, rozwijania pracowników czy delegowania.

Może wydać się to śmieszne, ale wielu z nas rozumiało, że  dotychczasowe, rzucane w powietrze komentarze jak ‘szacun kolego’ czy ‘well done’ albo ‘ schrzaniłeś, idź popraw’ to absolutnie za mało, aby odpowiednio motywować pracowników. Często nie potrafimy wytłumaczyć i dobrze sformułować podziękowań za dobrze wykonane zadanie a co dopiero konstruktywnie udzielić reprymendy. To szkolenie otworzyło nam oczy na wiele spraw, które wydają się oczywistymi na pierwszy rzut oka. – mówi jeden z uczestników szkolenia

Pierwsza z sześciu Zasad

Sześć zasad przywództwa to zbiór kluczowych kompetencji, które każdy menedżer Kompanii Piwowarskiej powinien posiadać, aby z powodzeniem realizować strategię firmy. Zasady te będą włączone do sytemu ocen pracowniczych, procesu rekrutacji i procesu przeglądu talentów. Te oraz kolejne działania mają spowodować trwałą zmianę w kulturze zarządzania, a przez to przyczynić się do utrzymania przez KP pozycji lidera.

Szacunek jest uniwersalnym elementem pracy. Bez niego trudno mówić o rozwoju organizacji. Co więcej, jak wskazują badania, jest to najwyżej ceniona wartość wśród pracowników. Do stworzenia środowiska opartego na szacunku potrzebne są m.in. takie umiejętności jak proaktywne słuchanie, udzielanie i przyjmowanie informacji zwrotnej i okazywanie uznania, będącego silnym narzędziem motywującym dla pracowników. Szkolenie Szacunek 360˚, w którym uczestniczą wszyscy menedżerowie KP, ma pomóc w kształtowaniu kultury organizacyjnej, której fundamentem będą właśnie te elementy. – mówi Wojciech Moliński wiceprezes Kompanii Piwowarskiej ds. Personalnych

Dlatego od lipca do września wszystkich 460 menedżerów, podzielonych na 40 grup szkoleniowych w 3 miastach, będzie pracować nad umiejętnościami interpersonalnymi z tego zakresu.

Program szkolenia Szacunek 360˚

Program szkolenia został przygotowany przy pomocy konsultantów i trenerów AchieveGlobal. Składa się z trzech modułów. Pierwszy uczy proaktywnego słuchania pozwalającego menedżerom na szybkie filtrowanie napływających informacji i wyodrębnianie tego, co może mieć wpływ na realizację bieżących zadań biznesowych. Drugi moduł dotyczy umiejętności dawania i przyjmowania informacji zwrotnej, i jest on elementem kultury organizacyjnej Performance Management w Kompanii Piwowarskiej. Ostatnia część szkolenia traktuje o umiejętności okazywania uznania, poprzez które menedżer może budować motywację i zaangażowanie pracownika.

Najnowsze badania AchieveGlobal pokazały, że szacunek jest najbardziej pożądaną wartością w środowisku pracy. Respondenci wybierali spośród następujących czynników: doświadczenia w nowej pracy, stabilność finansowa, nauka i rozwój, możliwość rozwoju kariery zawodowej, okazywanie uznania, elastyczność w środowisku pracy i szacunek. – tłumaczy Maja Lose, trenerka AchieveGlobal – Pracownicy Kompanii, z którymi spotykam się na szkoleniach, także podkreślają rolę, jaką w ich życiu zawodowym odgrywa szacunek. Oczekują od innych otwartości, uszanowania 8-godzinnego dnia pracy i czasu poświęcanego przez nich na pracę (punktualnego przychodzenia na spotkania i terminowej realizacji zadań). Liczą na dyskusje prowadzone bez nadmiernych emocji i na szczerość. To, co z pewnością będzie trudne, to  rozpoczęcie zmiany od siebie – tak, aby najpierw innym okazać szacunek, a później oczekiwać go od pozostałych. Poznając kolejnych uczestników szkoleń, jestem pod wrażeniem ich zaangażowania w tę zmianę i dlatego mocno wierzę, że się powiedzie.