“E-wolontariat i narzędzia cyfrowe w wolontariacie pracowniczym” – nowa publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu

22 grudnia 2021

Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprasza do lektury publikacji „E-wolontariat i narzędzia cyfrowe w wolontariacie pracowniczym” zbierającej doświadczenia praktyków wolontariatu pracowniczego. Publikacja analizuje wykorzystanie narzędzi cyfrowych i nowych technologii w przygotowaniu i realizacji wolontariatu pracowniczego.

Pobierz publikację >>

– Rewolucja cyfrowa i przeniesienie różnych działań do strefy online, które znacznie przyspieszyło w ciągu ostatnich miesięcy, nie omija sektora wolontariatu – mówi Karol Krzyczkowski, menedżer projektów w Forum Odpowiedzialnego Biznesu. – Koordynatorzy wolontariatu pracowniczego wiedzą o e-wolontariacie i albo go wdrażają, albo przynajmniej analizują taką możliwość. Szybko rozwijają się też nowe narzędzia wspierające taką organizację. W publikacji chcieliśmy pokazać jako inspiracje praktyki firm, które są na różnych etapach organizowania działań społecznych swoich pracowników w sferze online. Wspólnym mianownikiem dla nich wszystkich, jest dobór narzędzi do ich konkretnych potrzeb. Narzędzia te, nawet jeśli nie wspierają samego e-wolontariatu, to pozwalają na bardziej efektywne zarządzanie działalnością społeczną pracowników. Co ciekawe, w ramach poszukiwania praktyk czasami spotykaliśmy się z wątpliwościami, czy jest to w ogóle działanie, którym warto się dzielić. Część z nich na stałe wrosła już w kulturę pracy niektórych firm w takim stopniu, że nawet przez menedżerów jest odbierana jako coś oczywistego, nad czym się nie zastanawiają.

Swoimi praktykami podzieliły się firmy: BNP Paribas Bank Polska, Castorama, CEMEX Polska, Grupa Kapitałowa CCC, Citi w Polsce, ING Bank Śląski, Kompania Piwowarska, Orange Polska, Provident Polska, PZU, Santander Bank Polska, Samsung Polska i T-Mobile.

Publikacja dostępna jest w otwartej dystrybucji w postaci pliku PDF na stronie >>

W ramach serii wydawniczej dotyczącej wolontariatu pracowniczego dotychczas ukazały się także publikacje „Komunikacja a wolontariat” oraz „Wolontariat pracowniczy na rzecz społeczności lokalnych”.

Powstanie publikacji zostało w ramach projektu „Od akcyjnego zaangażowania do aktywnego obywatelstwa – rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce” sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2018-2030.