CSR Europe – światowy CSR w październiku

15 maja 2008

Zapraszamy do lektury nowego cyklicznego artykułu poświęconego wydarzeniom CSR z całego świata. W pierwszej edycji przeczytają państwo o: amerykańskich miastach, gigantach PR, Clintonie, Francji i UE w odcieniach zieleni oraz poznają najnowsze i najlepsze raporty firm (artykuł powstaje w oparciu o wiadomości zamieszczone na CSR Europe).

Clinton dostrzega możliwości wzrostu gospodarczego poprzez walkę ze zmianami klimatycznymi. W trakcie inauguracji Carbon Disclosure Project (CDP), inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa, które w największym stopniu wdrażają działania zapobiegające zmianom klimatycznym i ograniczają emisję gazów cieplarnianych, która odbyła się w Nowym Yorku, były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton powiedział, że walka ze zmianami klimatycznymi może pobudzać wzrost gospodarczy w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się. 24 września CDP opublikowało swój piąty roczny raport na temat emisji gazów cieplarnianych i jej ograniczania w największych korporacjach.

Francja ujawnia plan zielonej rewolucji. Zielone podatki za paliwożerne auta, większe ograniczenia prędkości na autostradach i eko-etykiety na produktach spożywczych w supermarketach: 27 września,  tuż przed ważnym szczytem poświęconym ekologii francuscy działacze i przedstawiciele biznesu ujawnili plan zielonej rewolucji. Po raz pierwszy duże przedsiębiorstwa, związki zawodowe, rząd i grupy ekologiczne zostały zmuszone do napisania wspólnego projektu rozwiązań proekologicznych. Projekt zostanie poddany publicznej debacie zwieńczonej szczytem pod przewodnictwem prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, która odbędzie się pod koniec następnego miesiąca.

Czy różnorodność w zarządzie wpływa na wyniki? Według nowych badań przeprowadzonych przez organizację non-profit, większy odsetek kobiet na stanowiskach dyrektorskich może poprawić wyniki firmy. Ogłoszony dzisiaj raport Catalysta, nowojorskiej organizacji utworzonej w celu promowania kobiet w biznesie, duże korporacje z największą reprezentacją kobiet w zarządzie znacząco prześcignęły korporacje, w których zarządy składały się głównie z mężczyzn.

Filantropia nie jest tylko dobra, ona się po prostu opłaca. Zawsze było coś atrakcyjnego w posiadaniu pieniędzy, ale ostatnio jeszcze bardziej atrakcyjne stało się ich rozdawanie. Robi to Tiger Woods; robią to Sting i Bono; a ryzykanci pokroju Billa Gatesa uczą miliarderów takich Warrena Buffeta jak to robić. Ale tu nie chodzi o samo wydawanie pieniędzy. David Wheeler, dziekan wydziału zarządzania na Uniwersytecie Dalhousie, twierdzi, że przede wszystkim chodzi o nawiązywanie kontaktu z konsumentami i społeczeństwem.

Volkswagen opublikował raport o zrównoważonym rozwoju 2007/2008. Raport przedstawia jak Grupa Volkswagen i jej pracownicy przygotowują się do wyzwań jakie w przyszłości postawi im zrównoważony rozwój. Jako jeden z kluczowych przykładów publikacja wskazuje przykładanie dużej uwagi do odpowiedzialności w procesie polepszania pozycji marki grupy na rynku innowacyjnych produktów. Raport jest dostępny w dwóch wersjach językowych po niemiecku i angielsku. http://www.volkswagen-sustainability.com

UE pomaga małym przedsiębiorstwom „zazielenić się”. Komisja ogłosiła nowe projekty, które mają za zadanie pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom (MSP) sprostać coraz bardziej uciążliwemu nowemu prawu proekologicznemu oraz skorzystać z wszystkich potencjalnych korzyści ekonomicznych, które oferują udoskonalone, proekologiczne metody zarządzania.

Program Wsparcia Zgodności Środowiskowej (ECAP) ogłoszony 4 października przez UE ma na celu uświadomienie 23 milionów europejskich małych i średnich przedsiębiorstw o negatywnym wpływie jaki ich codzienna działalność może mieć na środowisko.

Giganty PRu odkrywają zieleń. Od jakiegoś czasu świat PRu odkrywa zieleń, pisze Joel Makower w CNNMoney.com. Zaledwie w ciągu paru tygodni, dwóch gigantów PRu – Fleishman-Hilard i GolinHarris, ogłosiło „ogólnoświatowe praktyki zrównoważonego rozwoju”. Wzorowali się na doświadczeniu innych dużych firm, które wprowadziły praktyki, koncentrując się na zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności społecznej.

Miasto sprawiedliwego handlu, Biomiasto. Wybór należy do Ciebie. W marcu 2007, Reynolds, Indiana rozpoczęło II fazę projektu Biotown, USA (Biomiasto). Miasteczko liczące 550 mieszkańców przerzuca się na paliwa z biomasy w miejsce paliw pochodzenia mineralnego. I faza została zakończona rok temu. Koncentrowała się głównie na edukacji mieszkańców na temat biopaliw i zachęcenia ich do stosowania etanolu z kukurydzy i biodiesela z soi. W tym czasie mieszkańcy kupili ponad 100 pojazdów z napędem zasilanym na benzynę lub mieszankę (tak zwane flex-fuel vehicles) a miasto wymieniło swoją flotę na samochody, które są napędzane przez paliwo E-85.

Przedsiębiorstwo Coca-cola zdobyła nagrodę Złotego Pawia (Golden Peacock) za raport CSR. Przedsiębiorstwo Coca-cola zostało uznane zdobywcą Nagrody Złotego Pawia za Raport o Społecznej Odpowiedzialności Biznesu przez Światową Radę Ładu Korporacyjnego i Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Doskonałości. Klaus Bohnke, dyrektor generalny Sekretariatu Nagrody Złotego Pawia, powiedział, że „Raport Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Coca-cola 2006, Kontynuując Naszą Podróż, został wybrany w uznaniu za doskonałą strukturę, wskazówki, zawartość i komunikację”.