„Nie marnuj jedzenia 2018” – nowy raport zaprezentowany na konferencji z okazji Światowego Dnia Żywności. AMICA partnerem technologicznym spotkania

17 października 2018

Dotyczy firmy: Amica,

16 października 2018 roku odbyła się konferencja prasowa Federacji Polskich Banków Żywności  przy wsparciu Grupy Amica. Konferencja pn. „Nie marnuj jedzenia, myśl ekologicznie”związana była ze Światowym Dniem Żywności. To kolejne działanie, po kampanii „Przechowuję, nie marnuję”, w jakie zaangażowała się marka, by uświadamiać konsumentów, jak wiele w Polsce marnuje się żywności.

Nieprawidłowe przechowywanie – to jeden z powodów, dla którego około 9 milionów ton żywności marnuje się i trafia do kosza. Dlatego też Amica we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności w lipcu bieżącego roku rozpoczęła kampanię „Przechowuję, nie marnuję!”.

 Naturalnym krokiem było dla nas przyłączenie się do konferencji Banków Żywności. Jako czołowy producent AGD w Polsce od lat obserwujemy działania naszych klientów, ich sposób gospodarowania jedzeniem czy przyrządzania posiłków. Nic więc dziwnego, że interesujemy się również tym, co mają do powiedzenia inni eksperci w tym temacie i wciąż otwieramy się na dialog, aby ułatwiać życie nie tylko naszym klientom, ale także dbać o dobro wspólne i wspierać środowisko, w którym żyjemy – podkreśla Tomasz Pietrzyk, rzecznik prasowy Grupy Amica.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badań konsumentów na podstawie raportu „Nie marnuj jedzenia 2018”. Z raportu wynika, że główne powody wyrzucania to: przekroczenie terminu przydatności (29%), ale też za duże zakupy (20%) oraz zbyt duże porcje (15%). 9 mln ton marnowanej żywności w ciągu roku w Polsce to składowa wielu elementów łańcucha: 6,6 mln ton na etapie produkcji, 2,1 mln ton wyrzucane jest w gospodarstwach domowych, a 0,35 mln ton na etapie dystrybucji.

Czytaj też >> Amica przeciw marnowaniu żywności

Podsumowanie raportu „Nie marnuj jedzenia 2018”

Jak podkreślają autorzy raportu, Polacy, mimo niełatwego  i wstydliwego tematu coraz odważniej przyznają, że zdarza im się marnować żywność. Najczęściej wyrzucają chleb, owoce i wędliny, a jako główne powody wskazują przegapienie terminu przydatności, za duże zakupy i zbyt duże porcje posiłków. Tak wynika z najnowszego raportu z badań Federacji Polskich Banków Żywności „Nie marnuj jedzenia 2018”.

Raport z badania „Nie marnuj jedzenia 2018” przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności udowadnia, że marnowanie żywności to ważny ekologiczny problem, który w bezpośredni sposób dotyka każdego z nas. Dane z tegorocznych badań znajdują się do pobrania TUTAJ.

W tegorocznych badaniach do marnowania żywności przyznało się 42% osób  czyli o 10% więcej w porównaniu do lat poprzednich.

– Marnujemy dużo i praktycznie większości z nas zdarza się czegoś nie spożytkować i wyrzucić do kosza, co nie oznacza że chętnie o tym mówimy. To ile Polaków marnuje żywność, a to ile osób się do tego przyznaje to dwie różne kwestie. Cieszy nas, że konsumenci coraz odważniej i bardziej świadomie potrafią określić swoje postawy. To tworzy grunt do rozmów z nimi na temat skutków marnowania i większej otwartości z ich strony na zmianę” – podkreśla Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Według jedynych dostępnych na ten moment badań sprzed 12 lat, w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności, włączając w to straty po stronie konsumentów, dystrybutorów oraz producentów i rolników. Według szacunków Banków Żywności obecnie za około połowę marnowanej ogólnie żywności w Polsce odpowiadają konsumenci indywidualni, podobnie jak w całej Unii Europejskiej (53%). By jednak móc to poprzeć danymi, Federacja Polskich Banków jest liderem w projekcie badawczym PROM, który w ciągu dwóch lat ma dostarczyć realnych danych, dotyczących ilości żywności marnowanej na każdym etapie od momentu jej powstania, poprzez dystrybucję, aż po konsumpcję. Dzięki temu będzie możliwe wypracowanie bardziej precyzyjnych narzędzi monitoringu, ale również rozwiązań przeciwdziałąjących marnowaniu.

Po stronie konsumentów wg raportu „Nie marnuj jedzenia 2018” wciąż najczęstszym powodem wyrzucania pozostaje przegapianie terminu przydatności (29%), ale też za duże zakupy (20%) oraz zbyt duże porcje (15%)

Marnotrawstwo żywności to problem krajów wysokorozwiniętych. W Polsce na jednego Polaka przypada średnio 235 kg żywności zmarnowanej w ciągu roku. Dla porównania w krajach Afryki Subsaharyjskiej wskaźnik ten wynosi ok 6-11 kg.

– Musimy zacząć wszyscy jednym głosem mówić o tym, że kiedy wyrzucasz np. bułkę z serem to nie jest tylko twoja sprawa, ale sprawa nas wszystkich. Abyś tę bułkę mógł mieć, ktoś ją musiał wyprodukować, dowieźć do sklepu, zużyto do tego surowce takie jak woda, energia i paliwo. A to już jest ogromny koszt dla przyrody, który płacimy my wszyscy, żyjąc na jednej wspólnej planecie. Indywidualne działania każdego z nas robią realną różnicękiedy się je zsumuje. Zostawmy następnym pokoleniom, świat nie gorszy niż ten, w którym żyjemy – apeluje Dorota Jezierska, Wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Według badań Polacy najłatwiej wyrzucają pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%)
i warzywa (37%). 

Więcej informacji na stronie www.niemarnuje.bankizywnosci.pl

źródło: materiały prasowe firmy