Alkomat w telefonie

11 lutego 2009

Dotyczy firmy: Kompania Piwowarska,

Na początku listopada Kompania Piwowarska w ramach programu edukacyjnego „Sprawdź promile” uruchomiła aplikację do telefonów komórkowych obliczającą ilość promili alkoholu w organizmie właściciela telefonu i czas, po jakim może prowadzić samochód.

Wystarczy wysłać SMSem hasło PROMILE, podając wiek, płeć, wagę i ilość wypitego alkoholu według oznaczeń podanych w instrukcji, by po chwili otrzymać odpowiedź. Dzięki temu programowi każdy telefon komórkowy można wykorzystać jako przenośny, podręczny alkomat. Dokładna instrukcja wysłania SMSa znajduje się na stronie www.sprawdzpromile.pl oraz na ulotkach i plakatach w 1000 pubów na terenie całej Polski.

Ilość promili podawana w SMSie zwrotnym jest obliczana na podstawie algorytmu krzywej alkoholowej (wzoru Widmarka), udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serwis SMSowy został opracowany przez agencję mobijoy!, a za kreację całego programu odpowiada agencja V&P.

Polskie przepisy eliminują możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu – maksymalne dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila. A to oznacza, że – za sprawą alkoholu wypitego wieczorem – jeszcze następnego dnia stężenie może przekraczać dopuszczalną granicę. Wsiadanie w takim stanie za kierownicę jest nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim nieodpowiedzialne.

Jak wskazują statystyki w Polsce co dwunasty wypadek spowodowany jest przez osobę nietrzeźwą. Kompania Piwowarska, jako lider branży, jest odpowiedzialna za kreowanie odpowiedzialnych postaw konsumentów i edukowanie ich w zakresie odpowiedzialnego spożywania alkoholu. Program „Sprawdź promile” to jeden z wielu projektów organizowanych przez Kompanię, który ma szansę realnie wpłynąć na postawy społeczne.

– Na producentach piwa – napoju alkoholowego – spoczywa szczególna odpowiedzialność za kształtowanie wzorców konsumpcji. Olbrzymia większość konsumentów piwa potrafi w sposób racjonalny i odpowiedzialny spożywać nasze produkty. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy potrafi posługiwać się alkoholem w sposób odpowiedzialny. Źródłem nieprawidłowości i zjawisk negatywnych związanych z alkoholem nie jest jego  używanie, ale nadużywanie” – mówi Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej.