Zrównoważony rozwój w sporcie. Rośnie presja kibiców

2 września 2021

Jak wynika z najnowszego raportu organizacji „Supporters Direct”, do którego dotarł serwis Euractiv, sympatycy piłki nożnej w Europie oczekują od klubów i federacji potwierdzenia ich wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju. Problemem jest jednak brak ram i jasnych, kompleksowych wytycznych. 

Raport Supporters Direct Europe powstał we współpracy z krajowymi członkami tej organizacji. Odnotowano w nim m.in. wzrost liczby inicjatyw zajmujących się kwestiami środowiskowymi w sporcie. Są to jednak działania określone jako zdecydowanie niewystarczające. Jedną z głównych przeszkód podejmowaniu inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju w futbolu są m.in. problemy z komunikacją oraz brak danych na temat śladu środowiskowego tej dyscypliny sportu.

Niemcy w kibicowskiej awangardzie zrównoważonego rozwoju

Jednym z krajów, w którym stowarzyszenia kibiców aktywnie działają na rzecz zrównoważonych rozwiązań w futbolu, są Niemcy. Przykładem jest chociażby inicjatywa „Our Football”.

Jak zauważa Nikolaus J. Kurmayer z redakcji Euractiv, w ten sposób wykorzystywany jest potencjał związany z długą i bogatą tradycją organizacji kibicowskich w Niemczech. Obecnie trwają starania nad wypracowaniem wspólnego podejścia i możliwych pól współpracy międzymi tymi stowarzyszeniami w obliczu kryzysu klimatycznego.

Źródło: euractiv.com