Zrównoważona przedsiębiorczość w IKEA

18 listopada 2014

Dotyczy firmy: IKEA,

W dniu 18 listopada w sklepie IKEA Targówek odbyło się kolejne z cyklu spotkań członków Holendersko-Polskiej Izby Handlowej z przedstawicielami dużych firm działających w Polsce. Tym razem była to okazja do jeszcze lepszego poznania IKEA i znaczenia zrównoważonej przedsiębiorczości w zarządzaniu firmą. Spotkania członków Holendersko-Polskiej Izby Handlowej z przedstawicielami biznesu odbywają się kilka razy do roku i mają na celu zapoznanie ich z różnymi metodami zarządzania stosowanymi przez firmy.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z wizją zarządzania IKEA zawartą w jej strategii zrównoważonego rozwoju „People & Planet Positive”, która jest odpowiedzią IKEA na oczekiwania społeczne i globalne wyzwania współczesnego świata. Jest ona realizowana w trzech głównych obszarach: działaniu na rzecz bardziej zrównoważonego życia w domu, osiągnięciu niezależności energetycznej i najwyższej efektywności wykorzystania zasobów naturalnych oraz dbałości o warunki życia i pracy ludzi na całym świecie.

Bardzo istotną rolę w IKEA zajmuje zrównoważona przedsiębiorczość, która w globalnej firmie daje miejsce na wdrażanie lokalnych inicjatyw, słuchanie pomysłów pracowników oraz poznawanie oczekiwań klientów. Te oddolne innowacje pozwalają na skuteczne realizowanie zrównoważonej strategii rozwoju firmy.

„Cieszymy się, że mogliśmy bardziej szczegółowo poznać sposób działania IKEA oraz wyzwania i możliwości jakie przed nią stoją, szczególnie w odniesieniu do idei zrównoważonej innowacyjności, praktykowanej w jej sklepach. Proponowane przez firmę podejście do zarządzania oraz zaprezentowane przykłady bardzo zachęcają do stosowania idei zrównoważonej przedsiębiorczości w biznesie” – powiedział Geert Embrechts, Prezes Zarządu Holendersko-Polskiej Izby Handlowej.

Przykładem inicjatyw, które narodziły się w Polsce jest np. nowa konstrukcja płyty meblowej, która została stworzona w polskiej fabryce IKEA Industry w Zbąszynku. Dzięki tej innowacji do produkcji płyt wykorzystywanych w meblach IKEA zużywa się mniej surowca, redukuje się ilość odpadów oraz przyspiesza cały proces – jest to jedno z wielu działań realizowanych w celu wdrażania najwyższej efektywności wykorzystywania zasobów naturalnych. IKEA zauważyła również, że dla Polaków salon jest sercem domu – to tu spędzają większość swojego czasu, a także śpią. W związku z tym w odpowiedzi na oczekiwania lokalnych klientów, IKEA rozszerzyła swój asortyment rozkładanych sof, dzięki którym salon może się przemienić na noc w wygodną sypialnię.

„Jesteśmy przekonani, że IKEA nie odniosłaby takiego sukcesu, gdybyśmy nie postawili na zrównoważoną przedsiębiorczość. W IKEA podchodzimy do zrównoważonego rozwoju w sposób kompleksowy, dlatego zdecydowaliśmy się zarazić tą ideą także naszych pracowników i dać im przestrzeń do tworzenia swoich pomysłów, a najlepsze z nich będziemy wdrażać” – powiedziała Evelyn Higler, prezes IKEA Retail w Polsce.