Znamy zwycięzców 3. edycji konkursu „Recycling na miarę”

14 czerwca 2019

Dotyczy firmy: Grupa VIVE,

130 uczniów z 30 świętokrzyskich szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznym, trzecim konkursie „Recycling na miarę”, którego organizatorem jest Fundacja VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. W tym roku tematem przewodnim konkursu była twórczość Stanisława Moniuszki, kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i twórcy polskiej opery narodowej.

14 czerwca, w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury odbył się finał 3. edycji konkursu „Recycling na miarę.” Inspiracją dla tematu przewodniego trzeciej edycji konkursu „Recycling na miarę” jest ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2019 r. Rokiem Stanisława Moniuszki. W 2019 roku przypada bowiem 200. rocznica jego urodzin.

W konkursie wzięło udział ponad stu uczniów z 30 szkół z województwa świętokrzyskiego. Ich zadaniem było przygotowanie prac artystycznych z wykorzystaniem odpadów tekstylnych od VIVE Textile Recycling. Wszystkie prace, zgodnie z tematyką konkursu, związane były z twórczością Stanisława Moniuszki. Najwięcej obrazów dotyczyło opery „Halka”, ale wśród nich znalazły się również te związane z dziełami: „Straszny dwór”, „Dziad i baba”, „Hrabina” czy „Prząśniczki”. Na około dwudziestu pracach królował sam Stanisław Moniuszko.

– Podziwiam to, w jaki sposób młodzież w swoich dziełach zawarła muzyczną wrażliwość i twórczość Stanisława Moniuszki. Tym bardziej jest to dla mnie ważne, gdyż do wszystkich prac wykorzystane zostały na pozór niepotrzebne już nikomu tekstylia. Wy nadaliście im drugie życie i każdy z Was jest dzisiaj zwycięzcą. Mając niezwykły sentyment do tego projektu, jestem wdzięczna za Waszą pasję, talent, kreatywność twórczość i serce, które włożyliście w każdą pracę. Dziękuję nauczycielom, którzy inspirują uczniów i angażują się każdego dnia, wszystkim partnerom i współorganizatorom, którzy już po raz trzeci wsparli Fundację VIVE Serce Dzieciom w tym wyjątkowym projekcie oraz Pani Grażynie Jarosz za wielkie serce i zaangażowanie, które przyczyniły się do tego, że konkurs zorganizowany został już po raz trzeci – powiedziała Agnieszka Servaas, Prezes Zarządu VIVE Management otwierając Galę Finałową Konkursu.

Fundacja VIVE Serce Dzieciom od wielu lat wspiera inicjatywy związane z dziedzictwem kulturowym i ochroną środowiska. Zadaniem uczestników tegorocznego konkursu było pokazanie różnych sposobów wykorzystania materiału, pochodzącego z recyclingu tekstyliów do stworzenia artystycznych dzieł. Jak ważny jest temat konkursu świadczy fakt, że Filharmonia Świętokrzyska objęła wydarzenie swoim patronatem i nagrodzone prace będzie można podziwiać przez cały okres wakacyjny na specjalnej wystawie, w Filharmonii Świętokrzyskiej – mówi Grażyna Jarosz, Prezes Zarządu Fundacji VIVE Serce Dzieciom.

Kapituła konkursu, której w tym roku przewodniczył dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala, wybrała, zgodnie z Regulaminem, 12 prac. Dodatkowo jedna praca została wyróżniona. Fundacja VIVE Serce Dzieciom ufundowała nagrody w wysokości 150 zł dla ucznia i 300 zł dla szkoły, do wykorzystania przez pracownie plastyczne. Uroczystość wręczenia nagród uświetniły występy dzieci i nauczycielki Magdaleny Osterczy ze Szkoły Podstawowej nr 39 im. Stanisława Moniuszki w Kielcach oraz uczennicy ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Konkurs “Recykling na miarę” wpisuje się w nurt Textile Upcycling, który jest formą przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Źródło: mat. pras.