Znamy tegoroczną listę pracodawców najbardziej zaawansowanych w zarządzaniu różnorodnością i inkluzji w Polsce

24 maja 2022

W tegorocznym badaniu Diversity IN Check 38 firm i organizacji zostało uznanych za najbardziej zaawansowane w zarządzaniu różnorodnością, dbaniu o inkluzję w organizacji i dążeniu do osiągnięcia spójności społecznej. Lista powstała na podstawie badania przeprowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które koordynuje Kartę Różnorodności w Polsce. Łącznie w tym roku w badaniu wzięło udział 47 organizacji.

Celem badania Diversity IN Check jest diagnoza stopnia zaawansowania danej organizacji w zarządzaniu różnorodnością i tworzeniu inkluzywnego środowiska pracy. Kwestionariusz wykorzystany w badaniu jest oparty na uznanych międzynarodowych standardach i wytycznych, m.in.: Sustainable Development Goals, ISO 26000 i ISO 30415, GRI Standards, wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Pytania, które zadawano pracodawcom, zostały podzielone na pięć obszarów tematycznych: podstawy zarządzania, programy i działania, budowanie zaangażowania, wskaźniki rezultatów, a także dodatkowe pytania związane z COVID-19. Z czego punktowane były pierwsze trzy obszary.

Coraz więcej pracodawców w Polsce uznaje  różnorodność za ważną wartość i zarazem kluczowy element zarządzania organizacją, wymagający przy tym stałego  doskonalenia działań podejmowanych w obszarze diversity & inclusion. Wraz z partnerami i patronami Diversity IN Check cieszymy się, że rośnie grono organizacji uczestniczących w niełatwym badaniu, zdecydowanych by się wzajemnie edukować i inspirować najlepszymi praktykami. Takie rozumienie odpowiedzialności pracodawców jest szczególnie potrzebne w dobie kryzysu związanego z wojną w Ukrainie i niezbędne w budowaniu  włączającego rynku pracy i spójności społecznej – mówi Marzena Strzelczak, prezeska i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Lista została ogłoszona 25 maja br. podczas 9. Targów CSR organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jest to druga edycja badania. Podobnie jak w zeszłym roku, lista pracodawców najbardziej zaawansowanych w zarządzaniu różnorodnością i inkluzji w Polsce prezentowana jest w porządku alfabetycznym. W tegorocznej edycji dodatkowo wskazano liderów, tj. organizacje, które osiągnęły w klasyfikacji końcowej ponad 80 proc. punktów:

 1. Alcon Polska Sp. z o.o.
 2. Alstom POLSKA
 3. ArcelorMittal Poland
 4. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 5. BNP Paribas Bank Polska S.A. (ponad 80 proc. punktów)
 6. Bravura Solutions Polska
 7. Castorama Polska Sp. z o.o.
 8. CCC S.A.
 9. CD PROJEKT S.A.
 10. CEMEX Polska
 11. Citibank Europe plc
 12. Credit Agricole Bank Polska
 13. Credit Suisse Poland Sp. z o.o. (ponad 80 proc. punktów)
 14. Cushman & Wakefield Polska
 15. DB Cargo Polska
 16. DEVIRE SP. Z O.O. (ponad 80 proc. punktów)
 17. EPP Sp. z o.o.
 18. Faurecia Automotive Polska S.A.
 19. FM POLSKA SP. Z O.O.
 20. Grupa Saint-Gobain
 21. Henkel Polska
 22. ING Bank Śląski S.A. (ponad 80 proc. punktów)
 23. Intel Technology Poland Sp. z o.o.
 24. KPMG Sp. z o.o.
 25. Luxoft Poland Sp. z o.o.
 26. mBank S.A.
 27. NatWest Polska (ponad 80 proc. punktów)
 28. Orange Polska (ponad 80 proc. punktów)
 29. Orsted Polska Sp. z o. o.
 30. Pfizer Polska Sp. z o.o.
 31. Philip Morris Polska Distribution Sp. z.o.o.
 32. Polenergia SA
 33. Provident Polska SA
 34. Santander Bank Polska S.A.
 35. Shell Polska
 36. STU ERGO Hestia SA
 37. T-Mobile Polska
 38. Unibail-Rodamco Polska Sp. z o.o.

Na przełomie czerwca i lipca br. każdy z pracodawców uczestniczących w badaniu, także organizacje, które nie osiągnęły wymaganej liczby punktów koniecznej do zakwalifikowania się na listę, otrzyma indywidualne, pełne podsumowanie uzyskanych wyników. Ma to na celu wzmocnienie edukacyjnej wartości projektu. Podobnie jak w roku ubiegłym, ukaże się też raport podsumowujący badanie.

Realizację badania wspiera grono partnerów i patronów merytorycznych: ABSL – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie, firma Deloitte Advisory, Fundacja Share the Care, PBS, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Fundacja TAKpełnosprawni, Fundacja Replika, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Belgijska Izba Gospodarcza, Polsko-Francuska Izba Gospodarcza,  oraz Rzeczpospolita.

Nadzór merytoryczny nad badaniem sprawuje rada ekspertów i ekspertek, w skład której wchodzą:

 • Karolina Andrian, założycielka i prezeska Fundacji Share the Care
 • Barbara Fabisiak, kierowniczka projektów w PBS
 • dr hab. Ewa Lisowska, prof. SGH w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego
 • Zofia Mockałło, asystentka naukowa w Pracowni Psychologii Społecznej CIOP-PIB
 • Paweł Panczyj, Managing Director Strategy & Partnerships, ABSL
 • Michał Pawłowski, Fundacja Replika
 • Irena Pichola, Lider Sustainability Consulting Central Europe, partner w Deloitte; członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu
 • Agata Robińska, prezeska fundacji TAKpełnosprawni
 • Marzena Strzelczak, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Więcej o badaniu Diversity IN Check »

Karta Różnorodności na Facebooku »

Karta Różnorodności na Linkedinie »