Zeroemisyjna kopalnia – test Skanska i Volvo

3 października 2018

Dotyczy firmy: Skanska w Polsce,

W ostatnim tygodniu sierpnia w kopalni Vikan Kross niedaleko Göteborga firmy Volvo i Skanska uruchomiły projekt Electric Site. Przez 10 tygodni w kopalni wykorzystywane będą wyłącznie elektryczne i autonomiczne maszyny Volvo. Oczekuje się, że dzięki temu o 95% spadnie emisja zanieczyszczeń, a o 25% zredukowane zostaną koszty pracy. Skanska jest partnerem Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Firmy Volvo CE wraz ze Skanską pracują nad odmienieniem wizji pracy w kopalni i chcą wspólnie stworzyć pierwszą na świecie kopalnię zeroemisyjną. Każdy etap pracy – od wydobycia, przez wstępne kruszenie, transport i drugie kruszenie – opierać się będzie na napędzie elektrycznym. W użyciu pozostanie niezbędna i bardzo niewielka ilość urządzeń z napędem dieslowskim.

Na potrzeby projektu opracowano nowe maszyny koncepcyjne, metody pracy oraz systemy zarządzania flotą.

– Musieliśmy całkowicie przemyśleć sposób, w jaki pracujemy i jak postrzegamy wydajność maszyn, przesuwając granice naszych kompetencji – powiedział Melker Jernberg, prezes Volvo CE. Nasza koncepcja nie jest jeszcze komercyjna. Musimy dopiero ocenić wyniki trwających właśnie testów, jednak już do tej pory wiele się nauczyliśmy, co wykorzystamy w pracach nad rozwojem naszych produktów.

źródło: http://posbud.com.pl