Zero waste na jednej mapie. Ty także możesz ją tworzyć

31 stycznia 2022

Dotyczy firmy: ING Bank Śląski,

ING Bank Śląski zachęca Polaków do współtworzenia ogólnopolskiej mapy firm zero waste. Miejsca, które wspierają bezodpadowy styl życia, na mapę może zgłosić każdy – zarówno klient indywidualny jak i firma.  Mapa Zero Waste to wspólna inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i ING Banku Śląskiego. Projekt wspiera Kasia Nosowska w piosence „Wystarczy”.

– Polacy chcą być EKO. Średnio co drugi deklaruje, że podczas zakupów bardziej, niż kiedykolwiek bierze pod uwagę kwestie środowiskowe i ekologiczne a aż 89% uważa, że ma wpływ na przyszłość naszej planety*. Jako bank chcemy Polaków w tych działaniach wspierać. Pokazujemy, że postawy ekologiczne takie jak zero waste i świadoma konsumpcja mają także bezpośredni wpływ na ich budżet. Postanowiliśmy również stworzyć polską Mapę Zero Waste aby ułatwić im codzienne wybory bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Zachęcamy wszystkich do tworzenia jej razem z nami w trosce o środowisko i swoje portfele. Mamy nadzieję, że do działania zainspiruje Polaków również zerowastowa piosenka Kasi Nosowskiej – powiedziała Barbara Pasterczyk, Dyrektor Banku odpowiedzialna za komunikację marketingową w ING Banku Śląskim.

Mapa Zero Waste pozwala wyszukiwać ale też dodawać nowe miejsca ze swojej okolicy, które działają według idei zero waste np. lokalne punkty naprawcze, sklepy z opakowaniami wielokrotnego użytku, second handy itp. Zero waste to styl życia, który polega na świadomym ograniczaniu produkowania odpadów. W praktyce oznacza to m.in. świadome zakupy, unikanie jednorazowych opakowań, czy naprawianie przedmiotów zamiast ich wyrzucania.

– W Polsce, w zrównoważony sposób, działa wiele firm  – dzięki nim nasze buty zyskują nowe życie, sprzętu AGD możemy używać dłużej niż okres gwarancji zaproponowany przez producenta, a jedzenie na wynos dostajemy do własnego opakowania. Ostatni czas był dla tych miejsc bardzo trudny, dlatego teraz nadszedł moment, by wyróżnić i pokazać te inicjatywy szerszej grupie odbiorców – komentuje Joanna Kądziołka, rzeczniczka prasowa Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Punkt, sklep czy firmę może na mapę zgłosić zarówno klient indywidualny, który z danego punktu korzysta jak i sama firma, która działa ekologicznie i zerowastowo. Wystarczy uzupełnić prosty formularz. Zgłoszenie będzie weryfikowane przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. W przypadku pozytywnej weryfikacji, punkt trafi na mapę. Zgłoszenie i utrzymanie punktu na mapie jest bezpłatne.

Mapa Zero Waste jest jedną z wielu inicjatyw ING, w których bank zachęca Polaków, aby świadomie podchodzili do wydawania pieniędzy i kupowania nowych rzeczy. Tu mniej może znaczyć więcej oszczędności na koncie i więcej dla naszej planety bo co ekonomiczne to ekologiczne.

Więcej na: www.ing.pl/lp/oszczedzaj/mapa-zero-waste

Projekt wspiera piosenka Kasi Nosowskiej pod tytułem „Wystarczy”. Muzykę do niej skomponował Paweł KrawczykPiosenka jest swego rodzaju manifestem i wezwaniem do życia w zgodzie z zero waste.

– W dzisiejszym świecie wręcz obrastamy w przedmioty. Produkujemy i kupujemy niezliczone ilości niepotrzebnych rzeczy. Warto pochylić się nad tematem i spróbować w swojej mikroskali coś zmienić. Mój najnowszy klip „Wystarczy” niesie tę ideę nie tylko w wymiarze tekstowym. Cały utwór jest zerowastowy, od wykorzystania melodii z przysłowiowej szuflady po przedmioty, które razem ze mną zagrały w teledysku – powiedziała Katarzyna Nosowska. 

Spot i klip są w pełni zerowastowe – wszystkie elementy scenografii pochodzą z drugiej ręki lub zostały przetworzone z innych przedmiotów. Część pochodzi ze zbiórki, zorganizowanej wśród pracowników ING.

Pełny teledysk dostępny będzie wkrótce.

*badanie konsumenckie Grupy ING, IPSOS, wrzesień 2021: https://spolecznosc.ing.pl/-/Blog/Polacy-chc%C4%85-by%C4%87-eko-Zobacz-infografik%C4%99-na-podstawie-bada%C5%84/ba-p/35241

Źródło: inf. pras.