Z szacunku do kultury i jej odbiorców. Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora

19 października 2021

Dotyczy firmy: Citi Handlowy,

Do 15 listopada 2021 roku można nadsyłać zgłoszenia do Nagrody  im. prof. Aleksandra Gieysztora, która przyznawana jest od 1999 roku przez Fundację Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat Nagrodę otrzymywali twórcy, animatorzy, wyróżniane nią były nieprzeciętne inicjatywy. Lista Laureatów Nagrody obejmuje szeroki przekrój pod kątem osobowości, działalności oraz rozpoznawalności. To osoby, które swym twórczym działaniem budują dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Wśród dotychczasowych Laureatów są m.in.: prof. Jerzy Limon, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Anda Rottenberg oraz Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą.

Ze względu na pandemię posiedzenie Kapituły Nagrody w 2020 roku nie odbyło się. W związku z tym, w tym roku Kapituła zadecyduje o przyznaniu dwóch Nagród, za lata 2020 i 2021. Wyróżnienie wiąże się z nagrodą pieniężną w kwocie 50 tys. złotych.

– Po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii Nagrody przyznajemy dwa wyróżnienia, każde o wartości 50 tyś zł. Czas lockdownu był wyzwaniem dla wszystkich, w tym również dla środowiska kultury. Tą nagrodą w sposób szczególny honorujemy twórców, dziękujemy za ich pracę włożoną w tworzenie kultury. Dzięki twórcom i ich zaangażowaniu udało się łatwiej przetrwać ten wyczerpujący okres izolacji. Wszyscy mocno odczuliśmy brak żywego dostępu do kultury. Mamy świadomość jednak, że w tym czasie – na przekór okolicznościom – powstały ważne inicjatywy z obszaru ochrony dziedzictwa kulturowego. Zwracamy się do producentów, kuratorów i instytucji z zaproszeniem do nadsyłania także takich zgłoszeń – mówi Dorota Szostek – Rustecka, Prezes Zarządu Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga

Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia dokonane w minionym roku kalendarzowym lub w ciągu ostatnich kilku lat – za uwzględnianie dziedzictwa kulturowego w inicjatywach związanych z szeroko pojętym życiem społecznym i kulturowym. Zgłoszeń kandydatów do Nagrody dokonują członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje kultury, bądź też, z ich rekomendacją, osoby fizyczne, a także instytucje: państwowe, samorządowe lub pozarządowe o charakterze niezarobkowym, działające w obszarze kultury.

Nagroda jest jedną z licznych inicjatyw, dzięki którym bank Citi Handlowy kontynuuje dzieło swego założyciela, Leopolda Kronenberga – finansisty i przedsiębiorcy, mecenasa kultury i filantropa, który swoimi działaniami wspierał wiele dziedzin życia społecznego i kulturalnego. W 21-letniej historii Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora otrzymali m.in. prof. Jerzy Limon, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy Anda Rottenberg, prof. Norman Davies , Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Leon Tarasewicz, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą czy ks. bp Waldemar Pytel.

O reagowaniu na potrzeby w pandemicznej rzeczywistości

Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, zaangażowała się w działania wspierające różne grupy społeczne. Początkiem pandemii ruszyła akcja #CisiBohaterowie, uruchomiona we współpracy z wolontariuszami Citi. Zapewniono posiłki ponad 350 ratownikom medycznym z Warszawy i Olsztyna. Dzięki wsparciu wpłacających oraz podwojeniu zebranej kwoty przez Citi Handlowy i Citibank Europe Plc. przygotowano i dostarczono ponad 8300 posiłków potrzebującym tego służbom medycznym. W październiku 2020 wystartował program Cybermocn@Szkoła, wspierający nauczycieli w prowadzeniu zajęć online i poruszaniu się w sieci. Rekrutacja do niego zamknęła się w pierwszych 24 godzinach. W projekcie wzięło udział prawie 600 nauczycieli. Dodatkowo odbyły się dwa wykłady otwarte z liczbą słuchaczy sięgającą niemal 2 tys. osób oraz dwa spotkania warsztatowe dla 13 grup nauczycieli. W październiku 2021 ruszyła kolejna edycja projektu.

Źródło: inf. pras.