Wyniki IV edycji konkursu Liderzy Zrównoważonego Rozwoju

Ta informacje została zamieszczona w portalu powyżej 9 lat temu.
Dane w niej opisane i stan prawny, na który się powołuje, mogły się zdezaktualizować.
28 sierpnia 2014

Cemex Polska, Philips, Ecophon Saint-Gobain zwyciężyły w konkursie Liderzy Zrównoważonego Rozwoju. Portal odpowiedzialnybiznes.pl był patronem medialnym konkursu.

We wrześniowym numerze magazynu Forbes opublikowane zostały wyniki czwartej edycji konkursu „Liderzy Zrównoważonego Rozwoju” przeznaczonego dla firm, które łączą działalność biznesową z zasadami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej (CSR).

Konkurs cieszył się rekordowym zainteresowaniem, liczba uczestników była aż o 20 proc. większa niż w roku poprzednim. Przyczyniły się do tego małe i średnie przedsiębiorstwa. W tegorocznym konkursie startowało o 50 proc. więcej MŚP niż rok wcześniej, co świadczy o coraz poważniejszym dostrzeganiu przez mniejsze, rodzime firmy korzyści biznesowych wynikających z odpowiedzialnej społecznie i ekologicznej działalności – podsumowuje Jacek Pochłopień, redaktor naczelny magazynu Forbes.

W grupie trzech równorzędnych zwycięzców konkursu znalazły się jednak wyłącznie spółki dużych koncernów: Cemex Polska (ekologiczne zagospodarowanie odpadów), Philips (system zarządzania składem chemicznym produktów) oraz Ecophon Saint-Gobain (program ochrony środowiska Ecophon). Wyróżnienia otrzymały praktyki firm: Gaz-System i Polskie LNG, Jeronimo Martins, Nestro oraz Tesco Polska.

Wśród korzyści w podejmowaniu działań CSR, wskazywanych przez firmy, dominowały wizerunkowe i relacyjne (50 i 43 proc. wskazań). Wyniki wskazują jednocześnie na rosnącą świadomość polskich przedsiębiorstw co do wiązania zrównoważonego rozwoju z biznesem. Uczestniczy częściej niż w latach poprzednich wskazywali bowiem na korzyści finansowe i z zakresu zarządzania ryzykiem.

Nagrodzone praktyki wyłoniła kapituła ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju. Praktyki biznesowe były oceniane w wybranych obszarach pod względem ich wpływu społecznego lub środowiskowego oraz korzyści biznesowych, które jednocześnie przynoszą dla firmy. W tym roku po raz pierwszy odbył się również konkurs internetowy, w którym zgłoszone praktyki oceniali internauci. Zwycięzcą zostało Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu odbędzie się 24 września w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. W trakcie gali ogłoszone zostaną również dodatkowe wyróżnienia specjalne za najbardziej perspektywiczne inicjatywy w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Treść raportu Liderzy Zrównoważonego Rozwoju wraz z materiałami dodatkowymi znaleźć będzie można również na stronie CSR.forbes.pl.

Źródło: Materiały prasowe