„Wymagania komisji europejskiej w zakresie raportowania – obowiązek czy szansa dla odpowiedzialnych firm” – podsumowanie debaty

21 marca 2016

Debata „Wymagania komisji europejskiej w zakresie raportowania – obowiązek czy szansa dla odpowiedzialnych firm” została zorganizowana przez redakcje Rzeczpospolitej i gazety Parkiet 4.03.2016. Jako ekspertka wystąpiła w niej prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Mirella Panek-Owsiańska.

Od 2017 roku zaczną obowiązywać unijne regulacje, na mocy których kilkaset firm zarejestrowanych w Polsce będzie zobowiązanych do raportowania tzw. danych pozafinansowych. Nowe wymogi obejmą głównie spółki giełdowe, banki oraz fundusze inwestycyjne zatrudniające ponad 500 osób i wykazujące sumę bilansową powyżej 20 mln euro lub obroty netto powyżej 40 mln euro.

Firmy będą musiały podawać m.in. informacje na temat oceny ryzyk prowadzonej działalności, przeciwdziałania korupcji, negatywnego wpływu ich biznesu na środowisko naturalne, aspektów pracowniczych, społecznych oraz poszanowania praw człowieka.

To z jednej strony oznacza konieczność gromadzenia, analizowania, opracowywania i w końcu ujawniania wielu danych, a z drugiej daje szanse na poprawę relacji każdej dużej organizacji z otoczeniem w którym funkcjonuje. Mimo że do wejścia w życie nowych regulacji zostało jeszcze trochę czasu, polskie firmy, administracja państwowa i inne organy już muszą intensywnie pracować, aby im sprostać. Co już zrobiły, a co jeszcze muszą zrobić? Jakie są szanse i zagrożenia związane z raportowaniem danych pozafinansowych? Z czym mogą być największe problemy?

Zapraszamy do zapoznania się z reportażem podsumowującym debatę „Wymagania komisji europejskiej w zakresie raportowania – obowiązek czy szansa dla odpowiedzialnych firm”, oraz jej pełnym zapisem.

https://www.youtube.com/watch?v=WcZxy-9NZHw&feature=youtu.be

Pełny przebieg debaty do obejrzenia w naszej Bazie wiedzy o CSR.

zapraszamy także do obejrzenia debaty „Firmy odpowiedzialne społecznie”.