Wsparcie dla OSP Podrzewie

17 czerwca 2020

Dotyczy firmy: Amica,

Fundacja Amicis przekazała pralkę i suszarkę strażakom z OSP Podrzewie. Przekazane sprzęty pozwolą członkom Ochotniczej Straży Pożarnej zadbać o odzież bojową, a przede wszystkim zapewnią bezpieczeństwo w czasach pandemii koronawirusa, kiedy wymogi sanitarne są zaostrzone.

OSP Podrzewie jest jedną z jedenastu straży pożarnych w powiecie szamotulskim, które mimo statusu jednostek ochotniczych, należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Taki jej status wynika między innymi z położenia wsi Podrzewie przy drodze krajowej nr 92 i oznacza ponadprzeciętną liczbę wyjazdów do akcji ratowniczych, zwłaszcza do wypadków komunikacyjnych. Na każdy taki wyjazd członkowie straży pożarnej muszą założyć strój bojowy, a po skończonej akcji każdorazowo go wyczyścić. Do tej pory druhowie musieli radzić sobie sami z praniem mundurów. Jednakże obecnie, zarówno ze względu na częstotliwość wyjazdów, jak i trwającą pandemię koronawirusa, zwłaszcza po niektórych interwencjach stroje nie powinny być czyszczone przez druhów ochotników we własnym zakresie, w rodzinnych domach. Dlatego Joanna Zimna, członek wspierający OSP Podrzewie oraz sołtys wsi Podrzewie, zwróciła się do Grupy Amica o wsparcie.

– Koszt czyszczenia jednego munduru bojowego to około 70 zł, a zabieg ten jest konieczny po każdej akcji. W dobie panującej pandemii koronawirusa nie możemy przecież dopuścić, aby nasi druhowie i druhny zabierali z akcji mundury bojowe do prania domowego, ponieważ to spowodowałoby duże ryzyko przeniesienia się wirusa – mówiła Joanna Zimna.

Amica przekazała strażakom odpowiedni sprzęt, aby nadal mogli pomagać innym, nie narażając tym samym na niebezpieczeństwo związane z pandemią siebie i swoich rodzin.

– Pandemia wymaga od nas wszystkich większej uważności i wrażliwości na potrzeby innych. Podrzewscy druhowie z dużym poświęceniem angażują się we wszelkiego rodzaju akcje ratunkowe, dlatego postanowiliśmy wesprzeć jednostkę niezbędnymi sprzętami, które ułatwią strażakom przygotowywanie odzieży bojowej i zapewnią im bezpieczeństwo. W obecnej sytuacji są to kluczowe kwestie – mówi Maciej Fliger z Grupy Amica.

Podrzewska OSP to jednostka zawsze gotowa do pomocy i wsparcia przy różnych gminnych przedsięwzięciach. Strażacy oprócz udziału w akcjach ratunkowych organizują pokazy ratownicze dla dzieci w szkołach i pomagają w zabezpieczaniu lokalnych imprez.

W obliczu pandemii koronawirusa Grupa Amica i wspierana przez nią Fundacja Amicis aktywnie niosą pomoc, przekazując m.in. niezbędny sprzęt AGD szpitalom, laboratoriom wirusologicznym, ratownikom medycznym, organizacjom zajmującym się wolontariatem, domom pomocy społecznej oraz uczniom, którzy nie posiadali sprzętu niezbędnego do domowej edukacji.

źródło: mat.pras.