„Warszawa 1935 Wola”. Unikalna rekonstrukcja dzielnicy

4 kwietnia 2016

Dotyczy firmy: PGNiG,

Mija właśnie sto lat od włączenia całości Woli do Warszawy – akt ten miał miejsce 8 kwietnia 2016r. Historia dzielnicy jest jednak o wiele dłuższa. Na przełomie XIX i XX w. prężnie rozwijał się tutaj przemysł, powstawały liczne zakłady – fabryki, elektrownie, garbarnie, przędzalnie, browary. Mieszcząca się na Woli spółka Lilpop, Rau i Loewenstein posiadająca licencję General Motors na produkcję m.in. Opli i Chevroletów, była wówczas największym zakładem przemysłowym w stolicy.

Warszawska Wola w dwudziestoleciu międzywojennym tętniła życiem, stanowiąc barwną i pełną kontrastów część wyjątkowego, wielokulturowego miasta. W czasie II wojny światowej dzielnica została niemal doszczętnie zniszczona. Podczas rzezi Woli (5-7 sierpnia 1944r.) zginęło około 60 000 jej mieszkańców. Wojna pozbawiła Wolę niepowtarzalnego charakteru dzielnicy przemysłowo-handlowej, którego już nigdy nie udało jej się odzyskać.

Dziś Wola, gdzie historią naznaczona jest każda ulica i skwer, znów tętni życiem i rozwija się dzięki nowym inwestycjom. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, spadkobierca i opiekun jednego z najważniejszych obiektów przemysłowej Woli – Gazowni Warszawskiej, przyczynia się do zachowania pamięci o historii tej niezwykłej części miasta. Upowszechnianie wiedzy o polskim dziedzictwie to nie tylko nasz obowiązek, ale i pasja.  Czujemy się do tego tym bardziej zobligowani, iż z Wolą jesteśmy związani już od ponad 120 lat – tyle bowiem liczy historia Gazowni Warszawskiej.

Film „Warszawa 1935 Wola” jest efektem szczegółowej pracy dokumentacyjnej, wysiłku grafików i animatorów 3D, którzy podjęli się, jako jedyni na świecie, rekonstrukcji architektury i rzeczywistości Woli z okresu międzywojennego, pieczołowicie przywracając dawny widok dzielnicy.

„Warszawa 1935 Wola” uzupełnia rekonstrukcję cyfrową śródmieścia stolicy pokazanego w filmie „Warszawa 1935”, którego premiera odbyła się w 2013r. Obecna produkcja pokazuje przede wszystkim przemysłowy charakter dzielnicy, ze szczególnym uwzględnieniem jej głównej arterii – ulicy Wolskiej, targowiska Kercelak oraz Gazowni Warszawskiej. „Warszawa 1935 Wola” to film, który urzeczywistnia działania na rzecz wspierania przez PGNiG projektów o wyjątkowym znaczeniu dla polskiej kultury.

  • Produkcja – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
  • Scenariusz i Reżyseria – Tomasz Gomoła
  • Producent Wykonawczy – Tomasz Gomoła, Newborn sp. z o.o.
  • Administracja – Ernest Rogalski
  • Kierownik Produkcji – Tomasz Gomoła
  • Vfx/3D Supervisor – Tomasz Gomoła
  • Konsultacje historyczne – Jarosław Zieliński
  • Muzyka – Musicloops.com, Ilya Kaplan, Guido Negraszus, Alex Khashkin
  • Czas: 9 min.