Ustawowe zniżki Karty Dużej Rodziny

2 stycznia 2015

Rozszerzenie ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe dla dorosłych członków rodzin, zniżki w opłacie paszportowej, zniesienie opłaty za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego potrzebnych do wydania KDR czy darmowe wejścia do parków narodowych. Takie przywileje wprowadza obowiązująca od Nowego Roku ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest ambasadorem Karty Dużej Rodziny.

Od 1 stycznia 2015 r. dorośli członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe: 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49% ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Oznacza to, że np. przy jednorazowej podróży koleją członkowie rodziny wielodzietnej mogą liczyć w sumie na 62% zniżki.

– Ta ustawowy filar Karty Dużej Rodziny na stałe wprowadza do porządku prawnego wsparcie i szacunek dla dużej rodziny – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

– Karta Dużej Rodziny w randze ustawy gwarantuje stabilność polityki prorodzinnej. Najważniejsza rzecz to ulga komunikacyjna – mówi Paweł Woliński ze Związku Dużych Rodzin „Trzy plus.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. W ciągu najbliższych lat z Karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.

Karta Dużej Rodziny poza zniżkami ustawowymi uprawnia do zniżek handlowych w instytucjach publicznych i firmach prywatnych. Do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS. W sumie do programu przystąpiło już ponad 470 partnerów, którzy oferują zniżki 1500 miejscach.

Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl.