UNICEF Polska i Fundacja Santander Bank Polska wspierają zaangażowanie, społeczną świadomość i umiejętność współpracy uczniów

17 października 2023

Dotyczy firmy: Santander Bank Polska,

Młodzi ludzie dysponują ogromnym potencjałem i mnóstwem doskonałych pomysłów, ale nie zawsze mają możliwość ich realizacji. UNICEF Polska i Fundacja Santander Bank Polska realizują projekt edukacyjno-społeczny TO(działa)MY!, który ma wesprzeć młodzież w dokonywaniu zmiany społecznej.

Celem projektu TO(działa)MY! jest kształtowanie postawy zaangażowania społecznego wśród dzieci i młodzieży, a także zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzeby najbliższego otoczenia. W ten sposób buduje się świadomość młodych ludzi w obszarach związanych z ekologią, środowiskiem, edukacją, kulturą i rozrywką. Wreszcie, akcja ma za zadanie wspierać szkoły darowiznami na realizację wybranego projektu, w wysokości 2, 5, 10 lub 15 tys. zł, w zależności od pomysłu, zakresu działań i zakładanego budżetu.

– Udział w projekcie daje uczniom poczucie rzeczywistej sprawczości i wpływu na ich najbliższe otoczenie i społeczność. Projektowe podejście oznacza też, że zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą im się w dorosłym życiu. Wierzę, że zainspirowani taką formułą, jeszcze chętniej będą się angażować w działalność na rzecz środowiska lokalnego – mówi Renata Bem, dyrektorka generalna UNICEF Polska.

Tegoroczna, trzecia już, edycja projektu edukacyjno-społecznego TO(działa)MY! będzie przebiegała w  uproszczonej formule. Udział wymaga od szkół przygotowania wspólnie z uczniami opisu projektu według wytycznych zawartych w regulaminie. To właśnie ten etap wspólnej pracy, jaką młodzi ludzie będą wykonywać w grupach, pod okiem i przy wsparciu opiekunów, jest ogromną wartością całego przedsięwzięcia. Wymyślając projekt, który chcieliby zrealizować, diagnozując potrzeby w swoim najbliższym otoczeniu i planując działania angażujące różne grupy odbiorców w swojej społeczności, młodzi ludzie mogą osobiście przekonać się, jakie znaczenie ma zmiana społeczna, która ma szansę się zadziać przy ich udziale. Dodatkowo zdobędą kompetencje i umiejętności, które z pewnością niejednokrotnie jeszcze wykorzystają w życiu.

– Zakres tematyczny projektu jest całkiem spory, od kultury poprzez edukację i ekologię, aż po rozrywkę. Jestem więc przekonana, że każdy szkolny zespół projektowy znajdzie temat, który jest mu szczególnie bliski i który będzie miał wpływ albo na społeczność szkolną albo szerzej, na społeczność lokalną. Bardzo mocno trzymam kciuki za młodych ludzi i ich kreatywne pomysły. W tegorocznej edycji na projekty, zgłoszone przez placówki oświatowe do konkursu grantowego TO(działa)MY!, przeznaczyliśmy 50 tysięcy złotych – mówi Marzena Atkielska, prezeska zarządu Fundacji Santander Bank Polska.

Szczegółowy opis projektu oraz mechanizmu konkursowego znajduje się na stronie akcji, a sam proces aplikacji odbywać się będzie na stronie Fundacji Santander Bank Polska.

Źródło: inf. pras.