Uczniowie z Płocka bezpieczniejsi dzięki Fundacji „ORLEN – DAR SERCA”

28 lipca 2016

Dotyczy firmy: Orlen,

Fundacja „ORLEN – DAR SERCA” przekazała Miastu Płock środki finansowe na poprawę oznakowania przejść dla pieszych w pobliżu placówek oświatowych. Pieniądze na ten cel przekazali aktywni użytkownicy programu lojalnościowego VITAY oraz aplikacji Yanosik. Kierowcy wyznaczyli cel darowizny, czyli poprawę bezpieczeństwa dzieci, a Fundacja wskazała Płock jako miejsce realizacji. Warto dodać, że będą to pierwsze tak oznakowane przejścia dla pieszych w tym mieście.

Dziesięć przejść dla pieszych, obok których znajdują się szkoły podstawowe, zostało wytypowanych w porozumieniu z Miejskim Zarządem Dróg w Płocku i Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji.  Przejścia zostaną dodatkowo oznakowane tak, aby kierowcy zbliżając się do nich zwrócili szczególną uwagę i zwiększyli swoją ostrożność. Piktogramy, które trudno przeoczyć zostaną wykonane na nawierzchni jezdni jako poziome znaki ostrzegawcze ustalone w Kodeksie Drogowym symbolem A – 17 „Dzieci” i będą sygnalizowały o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci lub bliskości takiego miejsca. Na poboczu pojawią się również tabliczki T-27, czyli popularne „AGATKI”, które dodatkowo będą wzmacniać przekaz, że przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez najmłodszych. Zgodnie z planem akcja znakowania zakończyć się ma jeszcze w tym roku.

Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie rozpoczęta w marcu 2015 współpraca VITAY i YANOSIKA, dzięki której każdy z kierowców może zbierać punkty VITAY nie tylko za zakupy na stacjach ORLEN, ale także za zgłoszenia zdarzenia na drodze dokonane w aplikacji Yanosik. Każde potwierdzone zgłoszenie kierowcy biorącego udział w promocji, powoduje naliczenie dwóch punktów VITAY. Jeden z nich powiększa aktualny stan konta uczestnika programu lojalnościowego, drugi zasila wspólną pulę punktów, która przez PKN ORLEN zostaje zamieniona na złotówki. Utworzony w ten sposób fundusz raz na pół roku, przeznaczany jest na wybrany cel charytatywny. Przypomnijmy, że w grudniu kierowcy postanowili wesprzeć dzieci poszkodowane w wypadkach drogowych. Darowiznę otrzymał wówczas Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Korzystając z dobroczynności kierowców lekarze zakupili terapeutyczną wannę do hydromasażu oraz magnetronik służący do leczenia złamań układu kostnego.