Trwa III edycja konkursu „Liderzy ESG”. Do kapituły dołączyła Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektorka generalna FOB

13 września 2023

PwC Polska i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchamiają trzecią odsłonę wydarzenia „Liderzy ESG”.  Tytuł lidera zostanie przyznany w trzech kategoriach, a o wyborze zwycięzców zadecyduje kapituła, w skład której wchodzi dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Maria Krawczyńska-Kaczmarek, i członek zarządu FOB, Robert Adamczyk.

Od 30 sierpnia 2023 r. firmy oraz instytucje mogą zgłaszać swoją kandydaturę do III edycji konkursu „Liderzy ESG”. Formularze zgłoszeniowe i regulamin konkursu znajdują się stronie. Termin na wypełnienie zgłoszeń upływa 16 października 2023 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w grudniu 2023 r.

Poszczególne podmioty będą mogły rywalizować o tytuł „Lidera ESG 2023” w trzech kategoriach: Strategia ESG, Program edukacyjny w obszarze ESG oraz Innowacja w obszarze ESG. W każdej dziedzinie Kapituła przyzna trzy nagrody – diamentową za pierwsze miejsce, złotą za drugie i srebrną za trzecie. Ponadto może przyznać specjalne wyróżnienie. Konkurs adresowany jest zarówno do dużych, jak i małych i średnich przedsiębiorstw. W kategoriach “Strategia” oraz “Innowacja” przewidziano odrębne nagrody dla małych i średnich oraz dla dużych przedsiębiorstw.

– ESG i zrównoważony rozwój to tematy coraz częściej omawiane w przestrzeni publicznej, co mnie wyjątkowo cieszy, tym bardziej, że równolegle wzrasta świadomość biznesu w tych obszarach. Jednak bez konkretnych działań wynikających ze stawianych sobie przez organizacje celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz ich integracji ze strategią biznesową “strategia ESG”, zamiast spełniać oczekiwania interesariuszy, pozostanie tylko teorią. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w kolejnej, III edycji konkursu “Liderzy ESG”. W tym wyjątkowym gronie każdy znajdzie dla siebie inspirację do dalszego działania – mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader.

Osobną kategorią dla osób fizycznych jest Wizjoner/Wizjonerka Zrównoważonego Rozwoju. Ta specjalna nagroda zostanie przyznana dla osób, które wyróżniły się działalnością na rzecz środowiska i/lub społeczeństwa. Kandydatów w tej dziedzinie zgłaszać mogą nie tylko spółki, ale także członkowie Kapituły. Każda z firm czy instytucji, chcących zgłosić swoją kandydaturę, może wziąć udział w więcej niż jednej kategorii. Przystąpić mogą również kandydaci poprzednich edycji konkursu, z wyjątkiem laureatów w danej kategorii.

W Kapitule „Liderów ESG 2023” zasiądą:

  • Robert Adamczyk, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju i ESG, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu;
  • Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny, Konfederacja Lewiatan;
  • dr Piotr Dardziński, prezes, Sieć Badawcza Łukasiewicz;
  • Włodzimierz Kiciński, wiceprezes, Związek Banków Polskich (ZBP);
  • Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna, Forum Odpowiedzialnego Biznesu;
  • Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK);
  • Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW);
  • Jacek Pochłopień, redaktor w Infor Pl, Dziennik Gazeta Prawna;
  • dr Monika Sady, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;
  • Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC Polska, CEE Assurance Sustainability Leader;
  • Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy, UN Global Compact Network Poland.

Organizatorami konkursu są PwC Polska i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest UN Global Compact Network Poland, a Partnerami Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Konfederacja Lewiatan, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz, Związek Banków Polskich (ZBP) oraz portal o raportowaniu niefinansowym ESGInfo.pl, a Partnerem medialnym „Dziennik Gazeta Prawna”.

ESG obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników, wejdzie w życie już od 2023 roku.

Źródło: inf. pras.