Trwa głosowanie w Plebiscycie „Gwiazdy Dobroczynności”

24 października 2016

Społeczeństwo, Zdrowie, Pomoc charytatywna, Ekologia – w tych czterech kategoriach można głosować na 19 finalistów Plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności. Dzięki głosom internautów każdy z nich ma szansę otrzymać wyjątkową statuetkę oraz 5 tysięcy złotych dla wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.

W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Jej laureata wybiorą przedstawiciele Forum i firm partnerskich.

Nagrody zostaną wręczone w 28 stycznia 2017 roku podczas Charytatywnego Balu „Gwiazdy Dobroczynności”.

Głosowanie trwa do 30 listopada. Lista finalistów oraz panel do głosowania znajduje się na stronie www.gwiazdydobroczynnosci.pl oraz na Facebooku.

Społeczeństwo

Wieloletnie zaangażowanie Omeny Mensah w różnorodne akcje charytatywne zaowocowały założeniem przez nią OMENAA FOUNDATION, której działalność opiera się na trzech filarach: tolerancji, edukacji i współpracy. Prezenterka w mądry sposób wspiera też ubogie dzieci w Afryce – pomaga swoim podopiecznym w zdobyciu solidnego wykształcenia, by w dorosłym życiu dostali dobrą pracę, a tym samym wyrwali się z kręgu ubóstwa.

Maciej Orłoś nominowany przez Stowarzyszenie Otwarte Drzwi aktywnie zaangażował się w promowanie piątej edycji projektu „Giełda Mocy” promującego zatrudnienie wspomagane osób z niepełnosprawnością. Dzięki współpracy z dziennikarzem wzrosła rozpoznawalność organizacji Otwarte Drzwi, zwiększyła się przychylność ze strony instytucji biznesowych, a do stowarzyszenia zgłosiła się znacznie większa liczba pracodawców, chcących zaoferować pracę dla osób z niepełnosprawnością.

Katarzyna Zielińska od dwóch lat jest Ambasadorką Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku zajmującej się niesieniem pomocy dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. Aktorka w miarę swoich możliwości odwiedza podopiecznych fundacji w Gdańsku, wzięła udział w kampanii w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia), wystąpiła w reportażu o autyzmie i działalności Fundacji IWRD. Katarzyna Zielińska przy różnych okazjach – Dzień Dziecka, rozpoczęcie roku szkolnego, czy Mikołajki – przekazuje podopiecznym fundacji upominki.

Anna Dereszowska od początku powstania organizacji jest ambasadorką Kwiatu Kobiecości. Wzięła udział w kampanii „Diagnostyka jajnika”, której celem jest przekonanie kobiet do regularnych badań ginekologicznych oraz sprawdzania swoich rodzinnych obciążeń nowotworowych. Aktorka od 2014 roku wspiera również Interwencyjną Placówkę Opiekuńczą w Otwocku, a w 2015 roku została Ambasadorką SOS Wiosek Dziecięcych.

Tomasz Wolny wspiera Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce i współpracuje z nim od dwóch lat. Jego zaangażowanie w tym czasie jest niezwykle imponujące. Dziennikarz jest pomysłodawcą i realizatorem projektów: „A Ty byś pomógł?” i „Szukam Mamy”, które nie tylko poruszyły serca tysięcy internautów, ale konkretnie wsparły kampanię 1% dla SOS. Filmy stworzone na potrzeby tych kampanii uzyskały ponad 600 tys. wejść na YouTube. Dziennikarz wziął także udział w projekcie „Podaruj dzieciom lepszą przyszłość”. Dzięki niemu powstał wyjątkowy kalendarz na rok 2016 z idolami podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych.

Zdrowie

Katarzyna Bujakiewicz od 2008 roku jest członkiem Drużyny Szpiku i członkiem Rady Fundacji Anny Wierskiej „Dar Szpiku”. Aktorka regularnie odwiedza szkoły, bierze udział w zbiórkach krwi, promuje akcje rejestracji dawców szpiku podczas różnych wydarzeń i programów telewizyjnych, w których ma okazję wystąpić. Jest stałym gościem na dziecięcej onkologii Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera w Poznaniu, z ogromnym zaangażowaniem działa na rzecz Onkomam.

Anna Korcz jest prezesem fundacji Stop Przemocy – o godność człowieka. Od wielu lat działa również na rzecz obrony zwierząt, wzięła udział w akcjach „Zerwijmy łańcuchy” i „Z pomocą porzuconym zwierzętom”. Aktorka stale współpracuje z Fundacją Spełnionych Marzeń – regularnie odwiedza dzieci na oddziałach onkologicznych, bierze udział w Onkoolimpiadzie organizowanej w Kielcach, w Wiosennej Metamorfozie Gwiazd, każdego roku organizuje w swoim Zaciszu (domu weselnym) charytatywne eventy dla Fundacji Ewy Błaszczyk – A kogo.

Piotr Małachowski współpracuje z Fundacją Kamili Skolimowskiej, Fundacją Herosi i Zdążyć z pomocą. Sportowiec kilkakrotnie przekazał na licytację diamentowe statuetki zdobyte w prestiżowym cyklu zawodów lekkoatletycznych „Diamentowa Liga”. W tym roku również oddał na aukcję srebrny medal wywalczony na Igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro, a uzyskane środki przeznaczył na leczenie małego Olka.

Dziennikarka Anna Morawska jest inicjatorką i koordynatorką kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” oraz autorką scenariuszy wszystkich spotów promocyjnych. Celem tej wyjątkowej kampanii jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy osób chorujących na depresję, których w naszym kraju żyje około półtora miliona. Kampania znacznie przyczyniła się do spadku samobójstw w 2015 r. za co stowarzyszenie otrzymało nagrodę AURELIUSZA 2016 dla organizacji działającej na rzecz praw pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Współpraca Andrzeja Wrony z Fundacją Herosi trwa nieprzerwanie od kilku lat. Siatkarz często odwiedza jej podopiecznych leczących się w Klinice Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, zaprasza ich na swoje mecze  i treningi. Regularnie promuje fundację w wywiadach oraz na swoich profilach społecznościowych, bierze udział w sesjach zdjęciowych do charytatywnego kalendarza Fundacji Herosi z którego zysk przeznaczany jest na zakup sprzętu medycznego dla IMiD.

Pomoc charytatywna

Anna Czartoryska-Niemczycka, jako Ambasadorka, od początku działalności wspiera Stowarzyszenie Piękne Anioły dające szansę na lepszy rozwój dzieciom i młodzieży poprzez zmianę ich najbliższego otoczenia. Aktorka intensywnie promuje działalność stowarzyszenia, regularnie organizuje akcje pomocowe. Z jej pomocą udało się pozyskać dla Pięknych Aniołów auto firmy Renault niezbędne dla działalności statutowej organizacji. Aktorka angażuje się w ratowanie pszczół, odwiedza dzieci w szpitalach, prowadzi aukcje i koncerty charytatywne, razem z mężem biorą udział w wydarzeniach dobroczynnych.

Mateusz Damięcki od dawna współpracuję z Przemkiem Szalińskim – założycielem Fundacji „Przemek Dzieciom”. Aktor wielokrotnie przyjeżdżał do Gdańska odwiedzać małych pacjentów w szpitalach i ciężko chore dzieci w ich domach. Wręcza im zabawki, zdjęcia oraz pokazuje swój najnowszy program dokumentalny „Mapa ginącego świata”, przy okazji opowiadając o zwierzętach i  przyrodzie. Aktor bierze udział w wielu innych akcjach dobroczynnych – pokaz mody Fundacji Orimari, Kalendarz Fundacji Spełnionych Marzeń, stworzenie audiobooka „W kolorowym świecie dzieci” – i crowdfundingowych w internecie m.in. Puść oko dla Szymona, Zielona EduPaczka i wiele innych.

Bartek Jędrzejak – prezenter pogody znany z programu Dzień Dobry TVN – aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem „Warto jest pomagać” wspierającym chore i niepełnosprawne dzieci w rehabilitacji oraz powrocie do zdrowia. W 2012 r. przyjechał do Zielonej Góry, by wesprzeć organizację podczas VIII edycji cyklicznej akcji charytatywnej „Warto jest pomagać” zachęcając także Dorotę Gardias do udziału w tym wydarzeniu. W styczniu 2014 roku Bartek Jędrzejak został oficjalnie członkiem honorowym Stowarzyszenia. Dzięki Jego zaangażowaniu trzykrotnie wzrosła kwota pozyskiwanej w ramach 1% podatku (w 2015 r. 730 tyś zł).

Aleksandra Mikołajczyk jest pomysłodawczynią i organizatorką akcji BajkOLAndia, ktorej ideą jest integracja dzieci chorych ze zdrowymi w ramach pokazów mody z ich udziałem, różnego rodzaju warsztatach i zabawach. Do wzięcia udziału w BajkOLAndii aktorka co roku zaprasza inne fundacje, organizacje czy firmy. Aktorka we współpracy z 12 gwiazdami i 12 projektantami stworzyła Modny Kalendarz. Osoby znane zaangażowała również w Kampanię Pisania Piórem. Aleksandra Mikołajczyk wspiera również organizację Kwiat kobiecości, DKMS, Polskie Amazonki, Fundację Serce Dziecka, Porozumienie bez barier, Mam Serce, Przyjaciółka i Centrum Zdrowia Dziecka. Osobiście obdarowała prezentami ponad 400 chorych tamtejszych pacjentów.

Rafał Wilk – były żużlowiec, a dziś paraolimpijczyk, który mimo przeciwności losu nie zrezygnował z aktywnego uprawiania sportu – jest od samego początku ambasadorem ogólnopolskiej akcji społecznej Pomoc Mierzona Kilometrami. Sportowiec nagłaśnia inicjatywę poprzez portale społecznościowe, zachęcając wszystkich fanów, znajomych i przyjaciół do zbierania kilometrów. Od 19 czerwca 2016 roku pokonał ponad 4 tysiące km. W każdej edycji akcji pobija swój poprzedni wynik i zachęca do ścigania się z nim. Mistrz Olimpijski jest darczyńcą aukcji charytatywnych, oddaje również swój sprzęt na licytacje.

Ekologia

Izabella Miko 10 lat temu założyła fundację EkoMiko. Na swojej stronie internetowej i profilach w mediach społecznościowych intensywnie promuje ekologiczny tryb życia. Dzięki jej działaniom w wielu szkołach w Polsce powstały Ekogangi, czyli grupy dzieci i młodzieży domagające się koszy na segregacje, zbierające baterie, organizujące zbiórki i wywóz elektrosprzętu, dbające o niemarnowanie się wody w szkole i w domach. Aktorka udziela się również w wielu kampaniach dobroczynnych w USA pomagającym dzieciom oraz bezdomnym. W tym roku zaangażowała się w kampanię „Dopasowani Kompani” Fundacji Zwierzęca Polana. Ma ona na celu pomoc w dopasowaniu jak największej liczby bezdomnych dorosłych psów do idealnych dla nich rodzin czy właścicieli.

Michał Piróg regularnie wspiera WWF Polska angażując się w akcję „Godzina dla ziemi”, dał się przykuć do budy w ramach akcji Zerwijmy łańcuchy” aby zwrócić uwagę na cierpienie psów, zupełnie nagi owinął się folią spożywczą w proteście przeciwko masowemu zabijaniu karpi, od lat wspiera inicjatywę Karmimy Psiaki Fundacji Sarigato. Zaangażował się w jej projekt „Karma Wraca” i z własnej inicjatywy przekazał ok. 100 kg karmy do schroniska w Zieleniej Górze. W tym roku wsparł kampanię „XI. Nie porzucaj”. We współpracy z Fundacją Viva powstał wstrząsający spot na temat cierpienia kur. Tancerz angażuje się co roku również w akcję „Żonkile” Muzeum Historii Żydów Polskich oraz liczne aukcje i imprezy charytatywne.

Honorata Skarbek wspiera akcję Karmimy Psiaki od początku jej istnienia. Wzięła udział w kampanii „Karma Wraca” robiąc selfie, które potem opublikowała w swoich kanałach social media. Najmocniej zaangażowała się w projekt #ZalogujSieDoPomagania, stworzyła na Facebooku grupę, do której dołączyło 1385 osób. Dzięki tym ludziom Fundacja Sarigato mogła ufundować 1623 posiłki dla bezdomnych psów z warszawskiego schroniska na Paluchu. W przeliczeniu na karmę pomogła zebrać 324,6 kg. Piosenkarka i blogerka często bierze udział w charytatywnych akcjach, koncertach i pokazach mody, przekazuje osobiste rzeczy na aukcje dobroczynne m.in. WOSP, bierze udział w nagraniach charytatywnych albumów.

Katarzyna Żak jest osobą o niezwykłej wrażliwości społecznej, angażującą się w wiele projektów dobroczynnych, w tym w inicjatywę Marine Stewardship Council Polska – międzynarodowej organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów powstałą we współpracy z WWF. Katarzyna Żak w 2015 roku wzięła udział w kilku kampaniach informacyjnych skierowanych do Polaków m.in. „Świąteczny Śledzik” przekonującej do kupowania ryb z certyfikatem. Aktorka pojawiła się na Wielkim Warszawskim Śledziku zorganizowanym na Targu Rybnym w Warszawie, aby osobiście przekonywać konsumentów i reprezentować MSC w kontaktach z dziennikarzami.

Szczegółowy opis zaangażowania wszystkich nominowanych oraz głosowanie na stronie www.gwiazdydobroczynnosci.pl oraz na www.facebook.com/gwiazdydobroczynnosci

Wnioski w tegorocznym Plebiscycie składały fundacje, stowarzyszenia, fundacje firm, menedżerowie gwiazd oraz inne instytucje współpracujące z osobami publicznie znanymi i udzielającymi się społecznie. Spośród nadesłanych zgłoszeń Kapituła Plebiscytu wybrała 19 finalistów. Laureaci zostaną wyłonieni już w drodze głosowania internetowego, które odbędzie się na stronie Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” oraz poprzez aplikację na Facebooku www.facebook.com/gwiazdydobroczynnosci

Kapituła Plebiscytu przyznała również Honorową Gwiazdę Dobroczynności, kto zostanie jej laureatem poinformujemy na początku stycznia. Podczas Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności”, który obędzie się 28 stycznia 2017 r. wręczona zostanie również Nagroda Specjalna Magazynu SHOW.